ELAZIĞSPOR BAŞKANLARI SEDAT KARATAŞ VE KARAHAN ÇELİK AK PARTİ'DEN İHRAÇLARIYLA İLGİLİ KONUŞTULAR

Elazığ Belediye Başkan Yardımcıları ve Ak Parti Elazığ Belediye Meclis Üyeleri Sedat Karataş ve Karahan Çelik’in Ak Parti’den kesin olarak ihraç edilmelerinin ardından kamuoyunu bilgilendirdiler.

16 Eylül 2017 Cumartesi 20:59 < SPOR


Elazığ Belediye Başkan Yardımcılığı ve Ak Parti Elazığ Belediye Meclis Üyeliği yapan Sedat Karataş ve Karahan Çelik’in Ak Parti’den kesin olarak ihraç edilmelerinin ardından kamuoyunu bilgilendirdiler...

Kamuoyuna bomba gibi düşen gelişme üzerine dün oynanan maç dolayısıyla bugüne ertelenen basın toplantısı Kulüp binasında geniş bir katılımla yapıldı.

SÜREÇ NASIL GELİŞTİ

Elazığspor Kulübü Başkanı Sedat Karataş ve Kulüp İkinci Başkanı Karahan Çelik Ak Parti'den ihraç edilmeleriyle ilgili bugün bir basın toplantısı yaparak yaşananları kamuoyu ile paylaştılar.

Geçtiğimiz Mayıs ayı sonunda da Elazığspor’un sorunlarının çözümü için Vali Murat Zorluoğlu, Milletvekilleri Ömer Serdar, Metin Bulut, Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz, Ak Parti İl Başkanı Ramazan Gürgöze, Elazığspor Kulüp Başkanı Sedat Karataş ile yönetim kurulu üyeleri bir masa etrafında toplanmış ancak bu toplantıdan sonra çözüm değil kaos çıkmıştı.

Toplantı sonrası uzun süre gündemi meşgul eden “Elazığspor kapatılsın” söylemi tartışmalarının ardından yönetim istifasını sunmuş ancak kongrede başka aday çıkmayınca yönetim yoluna devam etme kararı almıştı.
 
İşte yaşanan bu sürecin ardından önceki gün beklenmedik bir kararla AK Parti’den ihraç edilen Kulüp Başkanı Sedat Karataş ve Kulüp İkinci Başkanı Karahan Çelik sezon başında yaşanan süreçle ve ihraçla ilgili önemli açıklamalar yaptılar.

Basın mensuplarının sorularına içtenlikle cevaplar veren iki başkan, eğer talip olan varsa her zaman görevi bırakmaya hazır olduklarını dile getirdiler.

Süreci özetlerken satır aralarında önemli mesajlar veren Başkan Sedat Karataş ve 2. Başkan Karahan Çelik’in basın toplantısının tam metni:

KARAHAN ÇELİK: ELAZIĞ’IN EN BÜYÜK SİVİL TOPLUM KURULUŞU ELAZIĞSPOR'DUR

Konuya ilişkin ilk açıklamayı yapan Mali İşlerden Sorumlu 2. Başkan Karahan Çelik:

“Ak Parti’den ihraç edildiğimiz haberinin ardından tarafımızdan açıklama yapma zorunlu olmuştur. Bu süreç ile ilgili vatandaşımızı halkımızı doğru bilgilendirmek adına kamuoyuyla paylaşacağız. Bu süreç Elazığspor ile alakalı olduğu için bu çatı altında yapmayı uygun gördük. Anca sözlerimin başında sunu şöyleyim Elazığ’ın en büyük STK’sı Elazığspor’dur. Elazığspor’a gönül veren herkesin farkı görüşü olabilir. Burada söylenecek her türlü sözün siyasete malzeme edilmemesini herkesten istiyorum. Bildiğiniz gibi 25 Mayıs 2016 tarihinden beri başkanlık görevini üstlendik. 25 Mayıs 2016 öncesinde Elazığspor için çok şeyler yaptık.”

KARAHAN ÇELİK: BİZLER ELAZIĞSPOR'A SAHİP ÇIKTIK

Elazığspor tarihinin en kötü günlerini yaşıyordu. Ve kapanmanın eşeğindeydi. Belediye Başkanımız Mücahit Yanılmaz öncülüğünde bizler Elazığspora sahip çıktık. Ve gece gündüz her şeyi yaptık. 120 milyonu sezon maliyetleri buluyordu. Bu şehir için bu rakam büyük. Elazığspor için buna değerdi 1 yılda %80 azaltarak Elazığspor’un yaşayacağı tabloyu ortaya koyduk. FİFA dosyalarından dolayı çok ciddi cezalar ile karşı karşıya geldi. Küme düşürülme de gelebilirdi. Dünya tarihinde ilk olan FİFA’da verilen bir cezanın geri alınması oldu. Transfer yasağı vardı. Takımız onuruyla mücadele etti. 41 puan ile ligi tamladık. Elazığspor küme düşer dediler. Sezon bitti borçlar azaldı herkesin destek vermesi ile destek bekledik.

KARAHAN ÇELİK: KONU MALESEF BİZE MAL EDİLDİ

Bunun sonucunda da Mayıs ayında İl Milletvekillerimizin İl Başkanımız, şehrimizin eski Valisi Murat Zorluoğlu, Belediye başkanımız kulüp yöneticilerimiz ile bir toplantı yaptık. Bunun amacı destek istememizdi. Bu yıl hedefe gitmek Elazığspor’u süper lige farklı konuşmalar gerçekleşti. Milletvekili Metin Bulut’un Elazığspor’un desteklerin kesilmesi yönünden belediyenin desteklerini kesmesi yönünde konuşmaları oldu. Konunun başında da değim gibi siyaset üstü bir kurum olduğu için. Bizler de Ak Parti’nin mensubu olduğumuz için hiçbir zaman dile getirmedik. Partimizin zarar görmesinden endişe ettik. 4-5 günlük süre içinde bizlere ulaşma ve bilgi edinme için biz kayıtsız bıraksak da kamuoyuna bir şekilde sızdırıldı. Bizim elimizde olmayan nedenler ile konu kamuoyunda sosyal medyada sıklık ile işlenmeye başladı.

Bu süreç te söz konusundan milletvekili sarf ettiği sözler yüzünden halk tarafından tepki ile karşılandı. Bir kısım kişiler tarafından hakarete yönelik tepkilerde oldu. Biz bu süreçte taraftarlarımızı sükûnete çağırsak da ilgili siyasetçiler tarafından bu konu maalesef bizlere mal edildi.

KARAHAN ÇELİK: KARARI 10 GÜN ÖNCEDEN BİLİYORDUK

Bizim o dönemde Sedat beyle yaptığımız paylaşımlar halen daha orda durmaktadır. Hem siyasetin içinde olmamız münasebetiyle hem de yönetici olmamamız tarafından bu konu bizlere mal edildi. İl Milletvekili Metin Bulut tarafından partimize şikayet edildik. Malum süreç yaklaşık iki buçuk aydır devam ediyor. Bu konuda yine partimize hiçbir zarar gelmemesi için temkinli davrandık ve hiçbir zaman gündeme getirmedik.

KARAHAN ÇELİK: KOL KIRILIR YEN İÇİNDE KALIR

Belki de asla gündeme getirmeyecektir. Kol kırılır yen içinde kalır. Partimiz bir şeyi uygun görmüşse bizde bunu olgunluk ile karşılarız. Hiçbir şekilde partimize zarar vermeyiz. Fakat iki gün öce yaşanan gelişme parti disiplinine uymayan bir disiplin. Hakkımızda verilen ihraç kararı daha bize tebliğ edilmeden basın organlarına tebliğ edildi. Eğer bu haberler basında yer almasaydı bize söylenilseydi bu konuşma belki olmayacaktı. Fakat şunu belirteyim ki o karar halen daha bizlere tebliğ edilmedi. Biz kararın alındığını bir hafta 10 gün önce biliyorduk.

KARAHAN ÇELİK: ZARAR VERECEK BİR EYLEMİN İÇERİSİNDE OLMADIK

Burada yapılmak istenen küçük basit siyasi oyunlar dan bir tanesidir. Biz bunların hiçbir zaman içinde olamadık. Elazığspor’a belediyeye zarar verecek bir eylemin içinde hiçbir zaman olmadık. Biz içeresinde ve dışarısın da olalım. 2002 yılından beri partiyi destekliyoruz ve devam edeceğiz. Parti bizim cumhurbaşkanımız bizim. Onun davası bizim davamızdır. Biz bu görevden dolayı kendimiz insanlara tanıtmaktık. Hem Sedat beyin hem de ailemi herkes bilir tanır. Bu konuda ki dik duruşumu herkes bilir. Ailemize leke sürecek hiçbir şey olmadı. Ve şuna da bizim ast olan bir süreç değildir. Biz doğru bildiğimiz yoldan dönmeyeceğiz. Hiçbir şekilde bu küçük siyasi oyunlara alet olmayacağız. Elazığ sporda siyaset dönmesine izin vermeyeceğiz. Bu Elazığspor çatısı altına siyasetin girmesine izin vermeyeceğiz. Bu kararı da olgunluk ile karşılıyorum. Bu Ak Parti’ye mal edilecek bir konu değildir. Elazığspor siyaset üstü bir kurumdur. Her türlü düşünceye saygı duyarız bu konunun da bu şekilde istismar edilmesine izin vermeyeceğiz.

SEDAT KARATAŞ: ELAZIĞSPOR SİYASET YAPILACAK YER DEĞİL

Elazığspor Kulüp Başkanı Sedat Karataş, “Bu tepkiler bir kısım kişiler tarafından hakarete yönelik tepki aldı. Biz halkımızı sükûnete, davet ettik. İlgili siyaset ve siyasetçiler tarafından olay bize mal oldu. Karahan beyle sosyal medyada taraftarı sükûnete çağırdığımız paylaşımlarımız hâlâ duruyor. Siyaset içinde olmamız ve Elazığspor içinde olmamız maliyeti ile bizlere mal edildi. Milletvekili Metin Bulut tarafından şikayet edildik. Partimize zarar gelmesin diye gündeme getirmedik. Böyle bir şey olmasaydı getirmezdikte. Biz bir parti mensubuyuz. Partimiz bireyi uygun görmüşse bizde olgunlukla karşılar partimize zarar vermeyiz. Elazığspor siyaset yapılacak yer değil. Biz içerisinde veya dışarısında olalım 2002den beri partimizi destekliyoruz ve destek vereceğiz. Partimiz bizim partimizimdir, cumhurbaşkanı bizim cumhurbaşkanımızdır, dava bizim davamızdır ”dedi.

SEDAT KARATAŞ: KÜÇÜK SİYASİ HESAPLARA ALET OLMAYACAĞIZ

“Biz küçük siyasi hesaplara alet olmayacağız” diyerek gönderme yapan Başkan Karataş:

“Biz bu görevden dolayı kendimizi insanlara tanıtmadık, Elazığlı vatandaşlarımız bizi bu görevden dolayı tanımadı. Herkes bizim dik duruşumuzu bilir. Ben tekraren şunu söylüyorum, bunlar yerel siyasetçilerin oyunlarından ibarettir. As olan bu iş değildir. Biz doğru bildiğimiz önden dönmeyeceğiz. Elazığspor çatısı altında siyasi hesap dönmesine izin vermeyeceğiz. Çizgimizden dönmeyeceğimizi söylüyorum ve bu kararı olgunlukla karşılıyorum. Elazığspor taraftarı çeşitli siyasi görüşe sahip olabilir. Her görüşe saygı duyarız” ifadelerini kullandı.

SEDAT KARATAŞ: BU KARAR ŞAHSİ BİR KARARIDIR

Başkan Sedat Karataş, “Altını çizerek söylüyorum. Milliyetçi ailenin çocuklarıyız. Elazığsporlu kardeşlerimizin desteğini alıyoruz. İhraç gerekçemizi söylemek istiyorum. Ak Parti İl Başkanımız savunma yapmamızı istedi. Metin Bulut’a sosyal medyada yapılan olumsuz yorumlardan dolayı ben ve ikinci başkanım sorumlu tutularak Ankara’daki disiplin kurulumuz kandırılarak bu karar alınmıştır. Bu karar şahsi bir kararıdır. Ak Partinin misyonunu yansıtmamaktadır ”diye konuştu.

SEDAT KARATAŞ: MAKAMLAR ŞEREFİMİZE ŞEREF KATMAMIŞTIR

Tek hedefinin şehre mutluluk veren bu kulübün yaşatılması olduğunu vurgulayan Elazığspor Kulüp Başkanı Sedat Karataş:

“Elazığ dışından da bu konuyu takip eden vardı. Başka şehirdekiler neden ihraç edildiğimizi bilmediği için açıklama yapmak istedik. İçinde bulunduğumuz makamlar şerefimize şeref katmamıştır bizim tek hedefimiz Elazığspor’u yaşatmak adına verdiğimiz mücadeledir Burası bacasız bir fabrikadır.. Fedakârlıklarımız ortadadır. Bundan sonrada her şeyin en iyisini yapmaya çalışacağız. Elazığspor siyaset üstü bir kurudur bu şehrin gururudur ve yaşatmak için her şeyi yapacağız. Başımız dik alnımız ak ihraç sebebimiz bellidir. Farklı yorum yapılmaması için ihraç sebebimizi açıkladık” dedi.

SEDAT KARATAŞ: ALDIĞIMIZ KARARDA GAYET SAMİMİYDİK

 Başkan Karataş, “Bu konuda yaşanan toplantı üzerine Elazığsporu daha iyi yerlere taşıma adına bu kararı aldık. Yeni bir yönetim oluşursa Elazığspora daha iyi hizmetler verebiliriz diye bu kararı aldık. Bu kararda gayet samimiydik. Bu tür yorumu yapanlar alçaktır, şerefsizdir. Elazığspor’u sahiplenmek klavye üzerinden olmaz. Üç beş çapulcunun sosyal medyada Elazığspor sahipsiz kalmaz, biz varız paylaşımı ile olmaz. Kongre kararı aldığımız gün ben adayın diyen kimse yoktu. Saat 3 e kadar söylemlerimizden samimiydik. Kimse gelmediği için tekraren Karahan başkanla berber kimse aday olmadığı için Başkanımıza söyledik ve başkanımız Elazığsporu kurda kuşa yem edemeyiz dedi ve Karahan Başkanımız açıklamasını yaptı” dedi.

SEDAT KARATAŞ: TEK MÜCADELEMİZ ELAZIĞSPOR'U YAŞATMAK

Başkan Sedat Karataş: “Ben bu kulübün başkanlığına adayım, daha iyi hizmetler yaparım diyen arkadaşım varsa görevi bırakmaya hazırım biz her şeyin en iyisini yaparız demiyoruz daha iyisini yapan vardır ama söylemlerini somut adımlarla gerçekleştirmeliler. Bizim koltuk sevdamız olmadı. Tek mücadelemiz Elazığspor'u ve bu sevdayı yaşatmak ”ifadelerinde bulundu.

SEDAT KARATAŞ: YAPILAN KÜFÜRLERİN TASVİP ETMİYORUZ

Elazığspor Kulüp Başkanı Sedat Karataş: “O gün toplantıda konuşulanları Karahan başkanımız söyledi. Başarılı bir sezon geçirmiştik ve yeni sezon içinde Elazığspor’u geleceğe nasıl taşıyabiliriz denildi. Maalesef o toplantıda konuşulanlar açık ve netti. Bu konuda fazla konuşmaya gerek yok. Açıklama yapan unvanı her kimse, aksini iddia eden şerefi namusu üzerine yemin edebilir. Bu açıklamalar şuna bağlanabilir, sosyal medyada Vekil Metin Buluta yapılan yorumu kesmek adına açıklamalar yapıldı. Öyle uygun görülmüştür. Alınan bu kararın uygulanması noktasında yönetim kurulumuzu toplayarak alınan bu kararı yönetim kurulumuza tebliğ ettik. Oradan sızdırılmış olabilir dedi Karahan Bey, olabilir sızdırılabilir. Elazığspor kimsenin şahsi malı değildir. Elazığsporla ilgili karara herkes müdahil edilmelidir. Metin buluta yapılan küfürlerin olumsuz yorumların tasvip etmiyorum. Bu tür küfüler Elazığlıya yakışmaz. Bunları bizim yaptırmadığımızı söylememize rağmen bunlar küçük siyasi hesapların göstergesidir ”diye konuştu.

SEDAT KARATAŞ: BÜTÜN SİYASİLERİ İÇİNE ÇEKMEYE  HAKKIMIZ YOK

Başkan Karataş, “Başkanımızın tavrı da bir yanlışlık varsa düzeltilmesi yönünde. Bunlar şahsi meseleler. Bütün siyasileri içine çekmeye kimsenin hakkı yoktur. Elazığspor konusunda da Belediye Başkanımız Sayın Mücahit Yanılmaz’ın düşünceleri ortadadır. Elazığsporu tarihin en kötü noktasından alıp yaşatmıştır ve düşünceleri net ortadadır.

SEDAT KARATAŞ: KEŞKE AYNI DUYARLILIK BÜTÜN VEKİLLERİMİZDE OLSA

Elazığspor Kulüp Başkanı Sedat Karataş, “Alınan bu karar noktasında ihraç gerekçesinin altını çizerek söyledik, Partimiz ve Cumhurbaşkanımıza karşı söyleneceklerin karşısındayız. Her şeyin adaleti şaşsa da Allah’ın adaleti şaşmayacaktır. Kulübümüzün yanında her daim yer alan Sayın Valimize, Sayın Belediye Başkanımıza, Milletvekillerimiz Sayın Ömer Serdar’a ve Sayın Ejder Açıkkapıya Kulübümüz adına teşekkür ediyorum. Yapılan iyilikleri söylemek lazım. Bir tarafta bir vekilin yaptıkları varken bir taraftan da Elazığspor için her şeyi yapan vekillerimize de teşekkür ederim. Keşke bu duyarlılık bütün vekillerimiz de olsa” diye konuştu.

KARAHAN ÇELİK: ÖNCE MUHATAPLARA VERİLSEYDİ BÖYLE BİR AÇIKLAMA YAPMAMIZA GEREK KALMAZDI

Elazığspor Kulübü ikinci başkanı Karahan Çelik, “Partiden atıldığımıza dair bir yazı gelmedi bize. Bunu da belirtmek istiyorum. Bize gelen bir bildirim yok. Bu açıklamayı da bunun için yapıyoruz. Basında olduğu için açıklama yapıyoruz. Bize tebliğ edilir sonra karar verilir. Usul önce muhataplara verilseydi böyle bir açıklama yapmamıza gerek kalmazdı. Televizyondan görüp sonra açıklama yapıyoruz. Bu usul hatası yapıldı. Bizlere bunları tebliğ eden Ak Parti İl Başkanlığı’nı da tebrik ediyorum” ifadelerini kullandı.

KARAHAN ÇELİK: SERDAR’IN VE AÇIKKAPI’NIN ELAZIĞSPOR’A DESTEKLERİ ORTADADIR

Başkan Çelik, “Sayın Belediye Başkanımızın yaptıkları ortada ve bundan sonra yapacaklarına da şüphemiz yok. Sayın Valimizin spora bakış açısı ortadadır. Ortaya koyduğu destekler ortadadır. Bu anlamda da hiç bir sorun yaşanacağını düşünmüyorum. Dediğimiz gibi bu bir partiyi, bir siyasi kuruluş kesinlikle alakadar etmiyor. Ak Partinin futbola gösterdiği değer ve yatırımlar ortadadır. Diğer il milletvekillerimiz Sayın Ömer Serdar’ın ve Sayın Ejder Açıkkapı’nın Elazığspor’a destekleri de ortadadır. Bu konuya yaklaşımı ve desteklerinde ortada bu süreçten sonra bu sezon yeni başlangıç yaptık. Birlik beraberlik sağlandıkça hedefe gideceğiz ”dedi.

KARAHAN ÇELİK: HESAPLARIMIZ HERKESE AÇIK

Başkan Karahan Çelik, “Biz burada zorunlu haller dışında bu kulübün çatısı altına siyasi söylemleri sokamamaya çalıştık. Zorunlu olmadan siyasi yorum yapmayacağım. Biz denetlenmeye her zaman açığız. Bizi denetlemeye gelen kim olursa olsun herkese hesaplarımız açık. Bunu gönül rahatlığıyla verebiliyoruz. Belki de bu yüzden bu küçük siyasi oyunlara alet oluyoruz. Varasın edilelim. Biz Elazığ halkı için buraya geldik elimizden geleni yapacağız ve yapmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

KARAHAN ÇELİK: SİYASİ RANTLARIN HESAPLAŞMASI OLARAK GÖRÜYORUZ

2. Başkan Karahan Çelik, “Elazığ Belediye Başkanına Külliyede Türkiye’deki en başarılı belediye başkanı ödülü verildikten bir gün sonra ve yine bizlerin Bakanlığa isim sponsorluğu için gittiğimiz, mücadele verdiğimiz zaman gerçekleşmesi manidardır. Dediğim gibi küçük ve siyasi rantların hesaplaşması olarak görüyoruz." dedi.

 
Etiketlerelazığspor yönetimi sedat karataş karahan çelik
YORUM EKLE
    YORUMLAR
  • Aziz BALGETİR - 18 Eylül 2017 Pazartesi 12:02
    Haklısınız sizi bu duruma düşütenler utansın.Sonuna kadar sizleri destekliyoruz.
  • murat.SEVİNÇ - 18 Eylül 2017 Pazartesi 10:46
    Bir Elazığlı olarak hepinize tebrikler. Allah aşkına Elazığspora daha fazla zarar vermeyelim siyaseten o yüce mevki ve makamlara sizleri bizlere uygun görenleri ve bizlerde sizleri seçtiğimize pişman etmemeniz için Elazığın geleceğini yatırımlarını projelerini tartışarak açıklamalarınızı yapacağınız yorumları bizler zaten kamu oyundan takip ediyoruz.sizleri o yüce makamlara uygun görenleri ve Elazığda sizlere oy verenleri mahcup ve pişman etmemenizi bir kardeşiniz olarak sizlere tavsiye ediyorum.
ELAZIĞ ⇓
İmsak 03:20
Güneş 05:05
Öğle 12:35
İkindi 16:28
Akşam 19:54
Yatsı 21:31
DÖVİZ KURLARI
USD 4.7936     EURO 5.5865     IMKB 92322     ALTIN 189,164