ELAZIĞ, BÜYÜK ŞEHİR Mİ BÜTÜN ŞEHİR Mİ OLACAK?

HAZARSAM Başkanı Prof. Dr. Bilal Çoban, Elazığ’ın büyük şehir olması çalışmaları kapsamında 13 il temsilcisiyle Ankara’da buluşacaklarını söyledi.

11 Şubat 2018 Pazar 21:38 < GÜNDEM


Elazığ’ın büyük şehir mi yoksa bütün şehir mi olacağı Türkiye Büyük Millet Meclisi’nden çıkacak son karara bağlı…

HAZARSAM Başkanı Prof. Dr. Bilal Çoban, Elazığ’ın büyük şehir olması çalışmaları kapsamında 13 il temsilcisiyle Ankara’da buluşacaklarını söyledi.

HAZARSAM Başkanı Çoban: “Hakikaten köklü bir değişiklik yapılmak üzere Elazığ’ın bütün şehir ya da büyük şehir olması ile ilgili yakında bir kanun görüşmesi olacak. Türkiye Büyük Millet Meclisin de şu an da mutfak kısmında” dedi.

“İKİ TANE SEÇENEK VAR”

HAZARSAM Başkanı Prof. Dr. Bilal Çoban, kararın 2 kapıyı açabileceğini ifade ederek şöyle konuştu:

 “2 tane seçenek var birinci seçenek 30 tane büyük şehir kalacak. Geriye kalan diğer bütün iller bütünşehir olacak. Yeni bir kavram olacak. Bütünşehir Elazığ. Ama Tunceli gibi Gümüşhane gibi irili küçüklü bütün iller ile biz aynı kefeye konacağız. Biz bunu biraz haksızlık olarak kabul ediyoruz. 2. Seçenek de 30 tane büyük şehrin yanına 500 bin nüfus getirecekler. 500 binin üzerinde olan iller ki 13 tane öyle bunlardan bir tanesi de Elazığ. Bunlar büyük şehir olacak. Geri kalan iller bütünşehir olacak. Şimdi 2 tane seçenek var” şeklinde konuştu.

“BU SEFER BECERMEMİZ LAZIM”

Elazığ’ın büyük şehir olması için yürüttükleri çalışmalardan bahseden Çoban, üzerinde çalışılan büyük şehir kanuna dikkat çekerek:

“İmza kampanyası yapmıştı. 150 bin mektup toplamıştık. Mektup yani imza değil. Elazığlı vatandaşlarımız çok yüksek bir teveccüh göstermişlerdi O gün ki kanun değişikliği esnasında bunu yapamamıştık. Elazığ büyük şehir olamamıştı. Şimdi bir daha büyük şehir kanunu değişiyor ama biz bu kere becermemiz lazım. Bunun ile ilgili 13 tane il pozitif yönde etkilenecek. Büyük şehir olma ihtilamı olan 500 binin üzerinde olan iller” ifadelerini kullandı.

‘13 İL EL ELE BÜYÜK ŞEHİRE’ ADINDA BİR PLATFORM KURDUK”

500 bin nüfusa sahip 13 il temsilcisiyle Pazartesi günü Ankara’da bir araya geleceklerini söyleyen Prof. Dr. Bilal Çoban, tüm Elazığlıları programa davet ederek:

“İllerin hem Ankara’da ki hem de yerel de ki temsilcileri ile birlikte bir araya geleceğiz. Hepsini davet ettim. 13 İl El Ele Büyük Şehir’e diye bir platform kurduk. Bunların hepsini hem yazılı bilgilendirerek sözlü bilgilendirme yaparak Pazartesi günü saat 12:00 da Ankara’ya davet ettik.

Allah nasip ederse bizim Elazığ Derneklerini de bir tanesini kullanarak orada bir toplantı yapmak istiyoruz. Ak Parti genel merkezine, Milliyetçi Hareket Partisi, Cumhuriyet Halk Partisi Genel merkezlerine giderek bilgilendirme yapıp kanun teklifi görüşülürken yoksa Cumhurbaşkanımız ile görüşüp başbakanımız ile görüşüp daha farkındalığımızı hızlandıracak yön ve yöntemler izleyelim.

Bu ilerden gelen arkadaşlarımız ile bir istişare toplantısı olacak. Sonuçta bir ortak metin hazırlanacak ve ona göre de hareket edilecek. İnşallah içinde olacağımız bir düzenleme olur.” dedi.

M.T
 
 
YORUM EKLE
    YORUMLAR
  • nihat yıldız - 20 Mart 2018 Salı 15:38
    neden 500.000 nufus kriteri olsun veya neden 400.000 ve 700.000 değil? siz Prof. Dr. olmussunuz ama hala sokak ağzı ile konusuyorsunuz...
DÖVİZ KURLARI
USD 5.7445     EURO 6.4830     IMKB 99835     ALTIN 243,334    
ELAZIĞ ⇓
İmsak 04:54
Güneş 06:16
Öğle 12:35
İkindi 16:02
Akşam 18:44
Yatsı 20:01