MERKEZ ANADOLU LİSESİ ‘NİTELİKLİ OKUL’ STASÜNE ALINMALIDIR

Hazar Stratejik Araştırmalar Merkezi Başkanı Prof. Dr. Bilal Çoban, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Müsteşarlığına Elazığ Merkez Anadolu Lisesi’nin ‘Nitelikli Okul’ statüsünde değerlendirilmesi için talepte bulundu.

13 Nisan 2018 Cuma 02:00 < GÜNDEM
Hazar Stratejik Araştırmalar Merkezi Başkanı Prof. Dr. Bilal Çoban, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Müsteşarlığına Elazığ Merkez Anadolu Lisesi’nin ‘Nitelikli Okul’ statüsünde değerlendirilmesi için talepte bulundu.

Çoban MEB Bakanlık Müsteşarlığına yaptığı yazılı müracaatında, “Milli Eğitim Bakanlığı 2018 yılında 8'inci sınıfta öğrenim gören öğrencilerin katılacağı sınava ilişkin, ‘Sınavla Öğrenci Alacak Ortaöğretim Kurumlarına İlişkin Yapılacak 2018 Yılı Merkezi Sınav Başvuru ve Uygulama Kılavuzu’ ile sınavla öğrenci alan okul listeleri ve kontenjanlarını, kısa bir süre önce yayınlamıştır. 18 Nisan'a kadar elektronik ortam üzerinden yapılacak başvurularda ilimizden 9 güzide okulumuz seçilmiş bulunmaktadır.
 
Elazığ ilinde köklü bir okul olan, ilde Fen Lisesi bulunmuyor iken ildeki nitelikli öğrencileri yetiştirmiş olan ve Fen Lisesi kurulduktan sonra dahi, kurulduğu günden günümüze kadar ildeki 1.’liği başka okula devretmemiş olan, lokasyon (il merkezinde değil ama il merkezinin dışında da olmayan) ve kampüs olarak yeterli olarak tanımlanan bir okul olan Elazığ Anadolu Lisesi nitelikli okul kapsamına maalesef alınmamıştır.
 
Öyle ki; bu okuldaki öğrencilerin yüzdelik dilimlerine bakıldığında kurulduğu günden günümüze kadar %0,1- 6 (2017-2018 de de %2,8-5) değişen Türkiye’nin ilk %5’lik diliminde yer almış bir okulumuzdur. Nitelikli okul kapsamına alınan okullara bakıldığında 2 okulun da gerek yüzdelik başarı dilimi olarak gerekse de kampüs olarak yeterli olmayan okullar olduğu görülebilecektir.
 
Yapılmış olan bu uygulamanın ilimizde mağduriyete sebep olacak olması nedeniyle durumun tekrar değerlendirilerek, gerek lokasyon, gerek kampus, gerekse başarı vb. özellikleri nedeniyle Elazığ’ın gururu olan Elazığ Anadolu Lisesi’nin nitelikli okul kapsamına alınması ve 9 olan ilimizdeki okul sayısının 10’a yükseltilmesi hususunda çok değerli girişimleriniz ilimiz eğitim kalitesinin yükselmesi ve gençlerin iyi eğitim almasına fırsat verecektir” ifadelerinde bulundu.
 
O.G.
YORUM EKLE
  YORUMLAR
 • Onur ozler - 17 Nisan 2018 Salı 11:14
  Biz veliler olarak bu durumdan büyük üzüntü duymaktayız ilginiz için tesekkur ederiz sayın bilal coban
 • Alielbasar - 13 Nisan 2018 Cuma 23:03
  Butun ELazig in bu yanlisa tepki gostermesi gerekir.Secim kriteri nedir...keyfiyet ama sizin keyfiniz bu koklu kulture sahip okulu yikamayacak...Elazig bir ysna okulumuz bir yana cocuklarimiz oyuncaginiz degildir
 • ali taş - 13 Nisan 2018 Cuma 13:53
  sayın bilal çobanın bu duyarlılığı için teşekküğr ederiz..konunun takipçisi olan binlerce veli var iken meb neden elazığ merkez anadolu lisesini nitelikli okul kapsamına almadı anlaşılması çok zor..elazığın doğusunda nitelikli lise yokkken , çok daha alt sıralarda ve birbirine yakın elazığın batısındaki cubukbey ve mehmet kologlu liselerinin alınması ise akla mantıağa aykırı görünüyor..akp il başkanlığınında bu konuda duyarlı olup harekete geçmez ise bir çok oy kaybına neden olabilir..bu husus çok önemli yetkililerin bir çözüm üreteceklerine inanıyorum..
DÖVİZ KURLARI
USD 5.7445     EURO 6.4830     IMKB 99835     ALTIN 243,334    
ELAZIĞ ⇓
İmsak 04:54
Güneş 06:16
Öğle 12:35
İkindi 16:02
Akşam 18:44
Yatsı 20:01