BAKAN PAKDEMİRLİ'DEN ELAZIĞ’DA MÜJDELİ AÇIKLAMALAR-HOŞ KÖYÜNDE ÜZÜM FESTİVALİ DÜZENLENDİ

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli Elazığ’ın yıllardır hayalini kurduğu kalıcı fuar alanı ile ilgili beklenen müjdeli haberi verdi. Bakan Üzüm Festivaline katıldı. Uluova ile ilgili açıklama yaptı. Ürünlerde taban fiyatlar...

14 Ekim 2018 Pazar 16:06 < GÜNDEM

 
 
BAKAN PAKDEMİRLİ'DEN ELAZIĞ’DA MÜJDELİ AÇIKLAMALAR

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli Elazığ’ın yıllardır hayalini kurduğu kalıcı fuar alanı ile ilgili beklenen müjdeli haberi verdi...

Elazığ’ın yıllardır hayalini kurduğu kalıcı fuar alanı ile ilgili beklenen müjde Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’den geldi.

Geleneksel 3.Üzüm ve Bağ Bozumu etkinlikleri için  Elazığ’a gelen Pakdemirli bir hotelde, Elazığ’daki bakanlığa bağlı kurum, STK yöneticileri ve Elazığ tarım ve orman sektörü ile buluşma toplantısına katıldı.

Toplantıda söz alan Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Asilhan Arslan, mevcut fidanlık alanının kalıcı fuar alanı olarak yer tahsisinin Elazığ Belediyesine yapılmasını Bakan Pakdemirli’den talep etti.

Bunun üzerine Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, fuar alanının Elazığ Belediyesine tahsis edileceğinin müjdesini verdi.

Elazığ Ekonomi Platformu Dönem Başkanı Süleyman Kamaç, yaptığı açıklamada, Bakan Pakdemirli’nin kararından duydukları memnuniyeti dile getirerek, kararın Elazığ’a hayırlı olmasını temenni etti.

Ekonomi Platformu Dönem Başkanı Süleyman Kamaç, fuar alanı konusunda göreve geldiği ilk günden itibaren kalıcı fuar alanın takipçisi olan Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Asilhan Arslan’a,  Elazığ Valiliği’ne, milletvekillerine, belediye başkanına ve emeği geçen herkese Elazığ ekonomi platformu adına teşekkür etti.

HOŞ KÖYÜNDE ÜZÜM FESTİVALİ DÜZENLENDİ

Elazığ Merkeze Bağlı Hoş Köyü'nde 3. kez Üzüm Festivali düzenlendi...

Elazığ’daki 3. Geleneksel Üzüm Festivali'ne katılan ve bağlarda üzüm toplayıp orcik yapımına katılan Bakan Pakdemirli:

"Üreticilerimizin büyük emeğinin ve alın terinin izlerini görüyoruz. Dünya’da en kaliteli üzümü üretiyoruz; ancak marka değerini yükselterek yurtdışına pazarlamak için sektör temsilcilerimizle daha çok çalışacağız.” Dedi.

Elazığ'dan mısır üreticilerine müjde veren Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, "TMO olarak yarından itibaren geçen yıl 760 liraya almış olduğumuz mısırımızı bu yıl 950 TL’ye almaya başlıyoruz" dedi. 

Elazığ'da üzüm festivaline katılan Bakan Pakdemirli yaptığı açıklamada:

"Biz toprak mahsulleri ofisi olarak piyasaları yakında takip etmekteyiz. Özellikle mısır fiyatında üretici aleyhinde bir gelişme olabileceğini gördük. TMO olarak yarından itibaren geçen yıl 760 liraya almış olduğumuz mısırımızı bu yıl 950 TL’ye almaya başlıyoruz. Ürün bedelleriyle ilgilide üreticilerimiz endişe etmesinler. 10 gün içerisinde ürün bedelleri de üreticilerimizin hesaplarına geçmiş olacak. Ortalama da 50-55 lira civarında bir destek alınacağını düşünürsek üreticimizin eline bin 5 lira civarında tonunda bir para geçecek. Bununda üreticilerimizin lehine bir durum olduğunu düşünüyoruz. Üreticilerimizin son dönemde gelişen aleyhine fiyat yapısına toprak TMO düzenleyici ve denetleyici kurulu olarak devreye girmiştir. Üreticilerimize hayırlı olsun" diye konuştu. 

Bakanlıkta, 15 Ekim 2018 Pazartesi gününden itibaren mısır alımına başlanacağı, 2017 yılında ton başına 760 TL olarak açıklanan mısır alım fiyatının bu yıl yüzde 25 artışla ton başına 950 TL olarak belirlendiği bildirdi
 
“ULUOVA İLE İLGİLİ GEREKLİ ADINMLARI ATACAĞIZ”

“Uluova Sulama Projesinin mutlaka sıraya alıp bir şekilde yapmanın yollarını arayıp bulmamız gerekiyor” diyen Bakan Pakdemirli:

“Tarım ve Ormancılık Bakanlığına hizmetlerimizin artığını göreceksiniz. En yakın zaman da bölgenizde hissedeceğiniz şey şu. Kırk yılın başında bakan geldi biz taleplerimiz illettik. Sulama projeleri ile alakalı Uluovayı da bir şekilde araya alıp yapmaya çalışacağız. Önümüzde ki günlerde onu program aşmasına alabilirsek Uluaova ile ilgili gerekli adımları atacağız.

Tarım bana göre savunma sanayisinden önemli. Tarım eşittir savunma sanayi hatta ilerleyen yıllar da savunma sanayisinden çok daha önemli olacak. Dünya’yı doyuracak bana göre Dünyanın da lideri olacak. Elazığ’a 16 yılda 1.6 milyar hibe vermişiz. 64 bin dekarlık alanı sulamaya açmışız ve bu sulamaya açılan alanlarında da ekstra Elazığ ekonomisi yıllık 40 milyon lira bir gelir elde ediyor” dedi.

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli daha sonra Vali Sayın Çetin Oktay Kaldırım ile birlikte Yurtbaşı Belediyesi tarafından alınan araçları hizmete soktu.

M.T
 
 
Etiketlerbakan vali çetin oktay kaldırım tarım ak parti elazığ
YORUM EKLE
    YORUMLAR
  • Ali Beyaz - 15 Ekim 2018 Pazartesi 19:26
    Milletvekilleri uluova sulama projesini ciddi olarak takip etmeli.
DÖVİZ KURLARI
USD 5.8039     EURO 6.5177     IMKB 96886     ALTIN 237,908    
ELAZIĞ ⇓
İmsak 04:08
Güneş 05:37
Öğle 12:28
İkindi 16:10
Akşam 19:09
Yatsı 20:31