MADENLİ SOSYOLOG İLHAN MADENLİLER OYUNU BOZDU

Maden’in gündeminde uzun süreden beri heyelan var. Heyelan konusuyla uzun süreden beri ilgili olan İzmir’de yaşayan Madenli Sosyolog Gökhan İlhan konu ile ilgili gazetemize özel açıklamalarda bulundu.

11 Ocak 2019 Cuma 10:47 < GÜNDEM
Maden’in gündeminde uzun süreden beri heyelan var. Heyelan konusuyla uzun süreden beri ilgili olan İzmir’de yaşayan Madenli Sosyolog Gökhan İlhan konu ile ilgili gazetemize özel açıklamalarda bulundu.

Maden ilçesinde yaklaşık iki yıldır gündemde olan Maden ilçesinde faaliyet gösteren işletmenin hafriyat dökümü sonrası oluşturduğu yığınla alakalı doğal olmayan heyelanla ilgili meydana gelen sorunlar bitmek tükenmek bilmiyor. Sosyal, kültürel, çevresel, hukuksal bir takım adımlar atılmış olsa dahi Maden halkı hala tedirgin, hala mağdur ve karamsarlık içinde beklemekte... Heyelanla ilgili başından beri konuyu derinlemesine araştıran İzmir’de yaşayan Madenli Sosyolog Gökhan İlhan konu hakkında gazetemize önemli açıklamalarda bulundu:

Sosyolog İlhan; “Maden İlçesinde bilinçli oluşturulan
‘’Doğal Olmayan Heyelan’’ Devletimize Trilyonlarca Ağır Yük Bindirmiştir”


Çevre, sadece yaşadığımız ve diğer canlılarla, içinde olduğumuz yerler olarak algılanmamalıdır. Nefes gibi her canlı toprağa, suya, temiz havaya ihtiyacı vardır. Yüce Allah’ın lütfettiği tüm nimetlerin kaynağı olan çevremizin önemini anlamak, kavramak insanlık görevidir. Bizlerin görevidir, Maden ilçemizi de korumak kollamak bu anlamda vatandaşlık, yurttaşlık görevimizdir Madenli rahmette olan atalarımıza şu an yaşayan büyüklerimize, çocuklarımıza karşı  olan sorumluluğumuz ve  minnet borcumuzdur, asli görevimizdir diye düşünüyorum.
Maden İlçesinde Doğal olmayan hafriyat dökümü sonrası meydana gelen heyelan ikinci yılına girdi. Bu doğal olmayan heyelan , Maden insanına ruh haline, ilçenin doğal yapısına, ekolojisine, verdiği zararın yanında, devletimize trilyonlarca yük bindirmiştir, zarar vermiştir. Maden ilçe girişinde bulunan yıkılmak üzere olan, Tarihi Taş Köprü bitişiğindeki, Beton Arma Köprü, Maden Belediye Binası, Kaymakamlık Binası, Milli Eğitim Müdürlüğü Binası,  Halı Saha, Maden Anadolu Lisesi, Milli Emlak Binaları, Özel idare Binası, Belediyeye ait iş yerleri ve birçok konut bu doğal olmayan heyelan sonucu trilyonlarca maddi zarar görmüştür.
 
İlgili İşletme Sahada 1/3 Olan Şev Eğilimine Ters Düşmüştür
 
Devletimiz bu binaları tekrar yeniden yapması büyük bir maliyet getirecektir. Yazık günah vergilerimizle yapılan bu yapılara... Bu yapıların bir kısmı (1980-1990) arası yıllarda yapıldı. Yapılan yapıların o günkü bayındırlık birim fiyatları ile bugünkü bayındırlık birim fiyatlarını karşılaştırdığımızda devletimize trilyonlarca zarar, masraf çıkmış olup, çok ağır yük binmiştir. Maden ilçesinde faaliyet gösteren ilgili firma; 18.07.2017 tarihinde ÇED olumlu kararı almış olsa dahi 1/3 olan şev eğilimlerine ters düşmüştür. İlgili işletme hafriyat döküm depo alanı, metrajını raporlarda da görüldüğü gibi fazlasıyla aşmıştır. Milyonlarca ton hafriyatı ilçe üzerine dökmüştür. Hafriyatın döküldüğü alan 1.derece deprem bölgesi olarak bilindiği halde, o alana milyon ton hafriyat dökülmesi ve bu tehlikenin hangi mantık hangi hesaplamalar sonucu bu doğa katliamını oluşturduğunu anlamış değiliz.
 
Atık Depolama Projesi Hazırlanırken Neye Göre Hazırlanmıştır?
 
Hangi projeyle, planla bu kadar evlere, işyerlerine, devletimizin binalarına zarar verilmiştir. Yanlış atık tesisi projesi hazırlama ve planlama yapan arkadaşlarımız neye göre böyle bir tehlikeye davet çıkarmışlardır? Neye göre atık depolama projesi hazırlamışlar ve nasıl etüt sonucu atık depolama tesisi oluru projesi sunmuşlardır? Fırat Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü tarafından 27.10.2016 tarihinde heyelanla ilgili hazırlanan raporda  ‘’Tarihi Köprü ve çevresindeki yapılarda oluşan hasar, işletmenin sahasındaki dökümünden depolamasından kaynaklanmaktadır’’ denilmiştir.

Maden İşletmeleri Genel Müdürlüğünce mahkeme açılması beklenmektedir

Maden ilçe halkınca gerek sosyal medyadan gerekse, yazılı şikâyet başvuruları neticesinde 04.01.2018 tarihinde Maden İşletmeleri Genel Müdürlüğü yetkililerince tutulan rapor sonucunda ilgili işletmeye Y:558290-X4249035 koordinatları çerçevesinde dökülen hafriyatın can ve mal güvenliğine tehlike arz ettiği belirtilmiş olup, işletme çalışması durdurulmuştur. 21.03.2018 tarihli 800618 sayılı Maden işletmeleri Genel Müdürlüğü yazısıyla Maden yönetmeliğinin 35.Maddesi 10.Fıkrasınca 28.03.2018 tarihinde ilgili işletmeye hafriyatın kaldırılması için 6 ay süre verilmiştir. Bu sürenin bitiminde işletme hafriyatı kaldırmayıp idari para cezasına çarptırılmıştır. Tekrar ek süre verilmiş olup, süre sonunda hafriyatın kaldırılmadığı görülüp, ikinci kez MİGEM tarafından idari para cezası verilip, ilgili işletme hakkında Maden İşletmeleri Genel Müdürlüğünce mahkeme açılması beklenmektedir.

Sussam gönül razı değil
Gökhan İlhan son olarak gazetemize şunları söyledi; “Anayasamızın 56. Maddesi “ Herkes, sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşama hakkına sahiptir. Çevreyi geliştirmek, çevre sağlığını korumak ve çevre kirlenmesini önlemek Devletin ve vatandaşların ödevidir.” Diyerek çevre hakkını Anayasamızın bir hükmü haline getirmiş ve çevreyi koruma görevini Devlet ve tüm vatandaşlara bir ödev olarak yüklemiştir. Yapılacak fazla bir şeyin olmadığı ortamda bile, Fuzuli’nin şu mısralarındaki gibi  “İnsanın dili sussa, vicdanı susmuyor.” Söylesem tesiri yok / Sussam gönül razı değil. Madenliler Maden üzerinde oynanan entrikaları, kirli senaryoları, oyunları bozdu!”

O.G.
 
 
YORUM EKLE
    YORUMLAR
  • Özgür Durmuş Alpsoy - 11 Ocak 2019 Cuma 22:37
    Maden'in yürekli insanlara ihtiyacı var . Değerli hocamın emeğine sağlık . Umarım herkes aynı bilinç ile hareket ederek , kaderine terk edilmiş memleketim için aynı duyarlılığı ve çabayı gösterir ..
DÖVİZ KURLARI
USD 5.8080     EURO 6.6160     IMKB 95182     ALTIN 264,293    
ELAZIĞ ⇓
İmsak 03:01
Güneş 04:52
Öğle 12:30
İkindi 16:25
Akşam 19:59
Yatsı 21:41