TÜRKİYE'NİN İLK ÖZEL KEKLİK ÜRETİM ÇİFTLİĞİ

Türkiyenin ilk özel keklik üretim çiftliği Ermed Ltd. Şti. düzenlediği kahvaltılı bir toplantıyla basına kapılarını açtı.

06 Haziran 2012 Çarşamba 13:54 < GÜNDEM
 
ERMED'in kahvaltısında basın mensuplarına keklik, hindi ve sülün yumurtaları ikram edildi...

Çarşamba sabah saat 10.00’da yapılan kahvaltıya Fırat Havzası Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Erkan Köse, ilimizde faaliyet yapan yerel ve ulusal gazete temsilcileri katıldı.
 
 
Öncelikle üretim yapılan çiftliği gezdiren Ermed Ltd. Şti. Sahibi Osman Vahap Yılmaz çiftlikteki bölümlerle ilgili bilgiler verdi. Yumurtaların kuluçka makinasında tutulduğunu ve çıkan civcivlerin belirli bir büyümeye ulaştıktan sonra özel bölmelere alındığını söyleyen Yıldız, büyüyen kekliklerin doğaya salınmadan önce uçuş kabiliyeti kazanması için geniş kafeslere alındığını belirtti.
 

Kahvaltı sonrası objektiflerin karşısına geçen Osman Vahap Yılmaz şunları söyledi:

Ermed Ltd.   Şti.   bünyesinde, 5.08.2006  tarihin de  yıllık 35.000 adet kapasiteli keklik üretim çiftliğini, Türkiye'de ilk özel üretici olarak kurmuş bulunmaktayız. Firmamız bugüne kadar kendi öz sermayesi ile bu yatırımı yapmış olup, devlet desteği almamıştır. Biz üretici izin belgesini alma aşamasında Elazığ Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğünün çok büyük desteğini aldık ve heyecanını beraber yaşadık. Çünkü bir ilki Elazığ'da gerçekleştirdik ve başardık.

 
Basın mensuplarının görüntü aldığı esnada bir civciv de yumurtasından çıkmaya çalışıyordu...
 
Doğaya faydası çok büyük olan kekliğin önemi ve biyolojik mücadelede kullanımı bilimsel olarak da açıklanmıştır. Süne mücadelesinde, Kene mücadelesinde, Orman zararlılarında (Tırtıl, vs..) Kekliğin önemi ve bu bölgelere Keklik salımının faydaları Tarım Bakanlığı, Çevre ve Orman Bakanlığı yetkililerince de açıklanmış, gazete manşetlerine de konu olmuştur.. Hatta eski insanların ağzından şu tabir de kullanılmaktadır; "Keklik bitti, süne geldi...”
  
Doğayı korumada, yaşatma da artık biyolojik ve organik mücadele dönemi başlamış  ve   kaçınılmaz   olmuştur.  Doğaya   ilaç   (zehir)  atmaktan   artık kurtulmalıyız.  Sadece Süne mücadelesinde yıllık 40  Milyon Dolar zehire paramızı vermekteyiz. Bunun yerine o bölgelere Keklik vb. Kuş salımları yaparak biyolojik bir mücadele ile hem doğayı korumuş oluruz hem de bu paralan her yıl devletimizin kasasında tutmuş oluruz. Bizlere bu konuda destek verilsin çok güzel başarılar elde ederiz.
 
 
Özellikle Çevre ve Orman Bakanımız, Sayın Prof. Dr. Veysel EROĞLU'ndan destek bekliyoruz. Kendilerinin Doğaya verdiği önemi çok iyi biliyoruz. Örnek olarak, kafes balıkçılığında, tavukçulukta çok büyük destekler var. Bize de en azından alım desteği verilirse daha büyük projelerde   istihdam artırıcı çalışmalar yaparız.   Elazığ  Orman   Bölge Müdürlüğüne müteşekkiriz. Doğaya Keklik salımı konusunda bizlere yardımcıoluyorlar. Onlar da olmasa ne yaparız bilmiyoruz. Bazı yerlerde Keklik üretim istasyonları açılacak diye duyumlar alıyoruz. Bu asırda devlet Keklik ile niye uğraşsın anlam veremiyoruz. Hükümetimizin politikasında her şey özelleşiyor. Bizler,  önümüzü görürsek   Bakanlığımızın   Keklik   ihtiyacını  karşılayacak kapasitede üreticileriz. Daha modern tesisler de yaparız. Her türlü yabani kanatlıyı da yetiştiririz.
 
ÇİFTLİKTEN KARELER
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Haber – Foto: Osman Gürses
 
YORUM EKLE
  YORUMLAR
 • Bedi yılmaz - 04 Şubat 2019 Pazartesi 10:49
  Iyi çalışmalar ben kınalı keklik almak istiyorum nasıl size ulasabilirim
 • mehmet demir - 24 Mayıs 2018 Perşembe 20:18
  bana keklık lazım sana nasil olaşacam
 • Mehmet Gilimörtmez - 03 Temmuz 2016 Pazar 20:15
  Bir çift keklik almak istiyorum hobi olarak nasıl alabilirim yardimci olursanız sevinirim
 • Hasan güzel - 12 Eylül 2015 Cumartesi 12:19
  Ben çiftlik kurmak istiyorum bana yardımcı olum
DÖVİZ KURLARI
USD 5.2843     EURO 5.9542     IMKB 102715     ALTIN 223,931    
ELAZIĞ ⇓
İmsak 05:45
Güneş 07:07
Öğle 12:42
İkindi 15:40
Akşam 18:08
Yatsı 19:25