ÖĞRENCİ ÖĞRETMENİNİ BIÇAKLADI

Elazığ Anadolu İmam Hatip Lisesi 3'üncüsü sınıf öğrencisi 17 yaşındaki U.E., öğretmeni 54 yaşındaki Bilal Çolak'ı bıçaklayarak ağır yaraladı.

08 Haziran 2013 Cumartesi 01:31 < GÜNDEM

Elazığ Anadolu İmam Hatip Lisesi'nde daha önce disipline sevk edilen ve okuldan atılan 3'üncü sınıf öğrencisi U.E., mahkeme kararıyla yeniden okula döndü. Liseli U.E., okul içinde Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmeni Bilal Çolak'la tartıştı. Tartışma sırasında U.A., yanında getirdiği bıçağı çıkarıp öğretmen Çolak'ı iki yerinden bıçakladıktan sonra kaçtı. Ağır yaralanan öğretmen Çolak, okulda bulunanlar tarafından kaldırıldığı Elazığ Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde ameliyata alındı. Öğrencisinin iki bıçak darbesinin Karaciğeri, kalın ve ince bağırsağını parçaladığı Çolak'ın sağlık durumunun ciddiyetini koruduğu belirtildi. Polis, olaydan sonra kaçan öğrenci U.E.'yi gözaltına aldı.

HAYATİ TEHLİKESİ DEVAM EDİYOR

Karaciğeri, kalın ve ince bağırsağı parçalanan Bilal Çolak geçirdiği iki ameliyatın ardından yoğun bakıma alındı. Hayati tehlikesi devam eden Bilal Çolak’ın tedavisi devam ediyor.

 
 
ÖĞRETMENLER TEPKİLİ
Eğitim Bir-Sen ve Türk Eğitim-Sen düzenledikleri ortak eylemle olayı protesto ettiler. Perşembe günü saat 12.00’de Öğretmenevi önünde gerçekleştirilen protesto eylemi yoğun katılımla gerçekleşti. Öğretmenler Milli Eğitim Bakanlığı ve il yöneticileri aleyhine 'Öğretmene uzanan eller kırılsın' ve 'Sizi de biz yetiştirmedik mi?' şeklinde slogan attı.
 
 

Türk-Eğitimsen Elazığ Şube Başkanı Talat Efe öğretmene şiddetin gün geçtikçe arttığını belirterek, Bakanlığın son dönemdeki eğitim politikalarının yanlış olduğunu ve durumun bu seviyeye gelmesindeki en büyük sebep olduğunu kaydetti. Bu tür vakaların tekrarlanması durumunda eğitim çalışanları olarak feryatlarını duyurmak için ellerinden geleni yapacaklarını ifade eden Talat Efe, Elazığ Anadolu İmam Hatip Lisesi Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmeni Bilal Çolak'a yapılan saldırıyı şiddetle kınadıklarını belirtti.


 
Eğitim Bir-Sen Elazığ Şube Başkanı Yasin Karakaya ise, çıkarılan yönetmeliklerden dolayı disiplinin okullar da altüst olduğunu ve öğretmenin sınıfta ders anlatamaz vaziyete geldiğini, öğrenciyi uyarmanın bile şiddet kabul edildiğini ifade etti. Olayın bu seviyeye gelmesinde Elazığ İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nün ve yargının payının olduğuna inandıklarını ifade eden Karakaya, 5 ay önce de aynı öğrencinin disiplin cezası ile okuldan uzaklaştırıldığını ve mahkeme kararıyla geri döndüğünü söyledi. Karakaya, Elazığ İl Milli Eğitim Müdürlüğü yetkililerinin yanlış davranışlar içerisinde bulunan öğrenciyi desteklediğini ve bu olayın yaşanmasına neden olduğunu, öğretmen Bilal Çolak için dua beklediklerini kaydetti.
 
ÖĞ-DER BAŞKANI HABİP KARAÇORLU:
ÖĞRETMENLERE YÖNELİK ŞİDDET ARTARAK DEVAM EDİYOR

    Şuurlu Öğretmenler Derneği (ÖĞ-DER) Elazığ Şubesi, saldırıyı kınadı. ÖĞ-DER Elazığ Şube Başkanı Habib Karaçorlu, dernek binasında yaptığı açıklamada, derneğin yönetim kurulu üyesi olan Elazığ İmam Hatip Lisesi Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmeni Bilal Çolak`ın (54), lise 3. sınıf öğrencisi U.E. (17) tarafından ağır yaralandığını dile getirdi.

      Geçirdiği iki operasyonun ardından Çoban`ın halen yoğun bakımda olduğunu, yapılan bu saldırıyı kınadıklarını aktaran Karaçorlu, "Ömrünü ilme adamış ve İslam’ın öğretilmesi ve yaşanması için her türlü fedakârlığa katlanarak hepimize örnek olan hocamızın böyle bir saldırıya uğraması hepimizi derinden yaralayarak büyük bir üzüntüye gark etmiştir. Ne yazık ki son zamanlarda öğretmenlere yönelik şiddetin boyutu bu menfur olayla umulmadık boyutlara ulaşmıştır" ifadesini kullandı. Bu tür olayların bir daha yaşanmamasını temenni eden Karaçorlu, Çolak`a Allah`tan acil şifalar diledi.

YÖNETMELİKLER ŞİDDETİ TEŞVİK EDİYOR

Son zamanlarda çıkarılan yönetmeliklerin okullarda eğitim seviyesini düşürdüğü gibi disiplin olaylarında da artışa neden olduğunu söyleyen öğretmenler bu durumdan en fazla öğretmenlerin mağdur olduğunu ifade ettiler. Ders esnasında sözlü ve fiili saldırılara maruz kaldıklarını bunun karşısında hiçbir yaptırım güçlerinin olmadığını bu nedenle büyük bir itibar kaybına uğradıklarını söylediler. Mevcut disiplin yönetmeliği ile haklarını aramaya çalıştıklarını ancak okul disiplin kurullarında alınan kararların ya eğitim denetmenleri ya da yargı tarafından öğretmen aleyhine temyiz edildiğini söyleyen öğretmenler bunun da kendilerine yönelik şiddeti teşvik ettiğini belirttiler.

 
 
ALO 147 ASILSIZ İHBAR HATTI
Eğitim politikalarını geliştirmek amacıyla açılan ALO 147 hattı öğretmeni şikâyet amacıyla kullanılıyor. Daha çok öğrenci ve veliler tarafından asılsız ihbar ve şikâyet amacıyla kullanılan ALO 147 hattı da öğretmenlerin itibarını zedeliyor. Eğitim denetmenlerinin her ihbar ve şikâyeti incelemek amacıyla sık sık okullara denetim amacıyla gitmesi öğretmenleri tedirgin ettiği gibi öğrencileri de bu hattı bir tehdit unsuru olarak kullanmalarını teşvik ediyor. Hatta ALO 147 hattını yüksek not almak için öğretmenlere karşı bir tehdit unsuru olarak kullanan öğrencilerin varlığı da biliniyor.
 
 
 
OKUL DİZİLERİ YAYINDAN KALDIRILMALI

Birçok TV kanalında yayınlanan gençlik ve okul dizileri öğrencilerin davranışlarını olumsuz etkiliyor. Dizilerdeki öğrenci karakterlerinin kültürümüzle uyuşmayan, saygı kurallarının hiçe sayıldığı disiplinsiz davranışları gençlere rol model olarak sunuluyor.

SERBEST KIYAFET UYGULAMASI OLUMSUZ DAVRANIŞLARI TETİKLEDİ

Yakın zamanda değişen kılık kıyafet yönetmeliği öğrencilerde olumsuz davranışları tetiklediği gibi başarının da düşmesine neden oldu. Değişen yönetmelikle getirilen Serbest kıyafet uygulaması öğrencilerin davranışlarında da serbestliğe neden olduğu dile getiriliyor. Serbest kıyafet uygulamasının ardından öğrencilerin yürümelerinde, konuşmalarında, ders içindeki tutum ve davranışlarında büyük oranda değişim yaşandığı gözleniyor. Öğrencilerin giyim tarzına göre hareket etmesi okullardaki disiplin sorunlarının artmasına neden olduğu gibi ders içinde de konsantrasyon eksikliğine yol açtığı için başarı seviyesinin düşmesine neden oluyor.

O.G.

YORUM EKLE
    YORUMLAR
  • Mustafa Soysal - 11 Eylül 2018 Salı 23:44
    Bilal hocamın öğrenci lerinden biriyim. Böyle mübarek bir insana bu yapılırmı çok yazık.
  • Ahmet Pirinççi - 09 Haziran 2013 Pazar 00:32
    Sendikalar elazığ milli eğitim müdürüyle ilgili ne yaptı. Zaten eğitim -bir Akp yakın olduğu için ses çıkarmıyor. Çıkardığı sesde günü kurtarmak. Desinler ki eğitim bir de bağırdı. kamu-sen'e gelince muhalif olduğu için onu kimse dinlemez. Çare yok. Çünkü balık baştan kokmuş. Ya da pınar gözede bulanmış. Milletvekilleri devreye girip şu an ki milli eğitim müdürünü değiştirmeleri gerek. Çare mi? hayır ama en azından bundan sonra daha dikkatli olurlar.
DÖVİZ KURLARI
USD 5.8057     EURO 6.5299     IMKB 96861     ALTIN 238,344    
ELAZIĞ ⇓
İmsak 04:05
Güneş 05:34
Öğle 12:27
İkindi 16:10
Akşam 19:11
Yatsı 20:34