ŞEHİR HASTANESİ Mİ ŞEHİR EFSANESİ Mİ?

Hazar Stratejik Araştırmalar Merkezi Başkanı Bilal Çoban hafta sonu ilimize gelmesi beklenen Sağlık Bakanı Mehmet MÜEZZİNOĞLU’na şehir hastanesini sordu.

11 Temmuz 2014 Cuma 16:35 < GÜNDEM

Hazar Stratejik Araştırmalar Merkezi Başkanı Bilal Çoban Hafta sonu ilimize gelmesi beklenen Sağlık Bakanı Mehmet MÜEZZİNOĞLU’na şehir hastanesini sordu.

Bilal Çoban’ın açıklaması şöyle:

Sağlık Bakanı Mehmet MÜEZZİNOĞLU’nun, hafta sonu ilimize gelerek bir dizi incelemelerde bulunacağı bildirilmiştir. Bu basın açıklaması ile amacımız, ilimizi yakından ilgilendiren Şehir Hastanesi konusunu farklı boyutları ile Elazığ gündemine getirmektir.

Sağlık Bakanı Mehmet MÜEZZİNOĞLU’na Sesleniş,

            İlk kez, Mayıs 2010 tarihindeki toplantıya Elazığ Valisi Muammer Erol, Sağlık Bakanlığı Kamu Özel Ortaklığı Daire Başkanı Abdulvahap Yılmaz, Sağlık İl Müdürü Kanuni Keklik ve diğer ilgililer katılmış ve Bölge Hastanesi proje tanıtımı yapılarak Elazığ kamuoyu bilgilendirilmişti.

Tanıtım toplantısının yapıldığı günden bugüne kadar, gerek Valilik ve gerekse Milletvekilleri veya siyasiler aracılığı ile defalarca kez kamuoyu bilgilendirilmiş ve Hastane temeli için yüzlerce farklı tarih verilerek kamuoyunun kafası karıştırılmıştı.

2014 Belediye seçimleri öncesi konu tekrar gündeme getirilmiş, zemheri ayında, kar kış olmasına aldırılmadan, devlet töreni düzenlenerek Elazığ siyaseti üzerine algı oluşturulmuş ve 20 Aralık 2013 tarihinde Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Elazığ Valisi Ömer Faruk Koçak, AK Parti Elazığ Milletvekilleri Zülfü Demirbağ, Şuay Alpay, Sermin Balık ve öteki ilgililer butona basarak hastanenin temelini nihayet atmıştı.

Temel atma töreninde Sağlık Bakanı Müezzinoğlu, yüklenici firma temsilcilerden projenin erken bitirilmesini istemiş, hastanenin 29 Ekim 2015'e kadar bitirileceğinin sözünü almıştı.

Sağlık Bakanı Sayın Mehmet Müezzinoğlu, hafta sonu ilimizi ziyaret edecek olmasını olumlu değerlendirmek amacı ile Sayın Bakanımıza Elazığ adına şu soruları sormak istiyoruz.

“Sağlık Bakanlığı tarafından projelendirilen ve ihalesi yapılan Şehir hastanesi temeli 7 ay önce tarafınızdan atılmış ancak bu geçen sürede herhangi bir çalışma yapılmadan hastane temeli kaderine terk edilmiştir.

29 Ekim 2015'e kadar bitirileceğinin sözü tarafınızdan alınmış olmasına rağmen, inşaat alanında herhangi bir faaliyet olmaması, akıllara bir takım sorular getirmiştir.

 Bu bağlamda;

1.   Her şeyden önce bu hastane Elazığ’a gerçekten yapılacak mıdır, yapılacaksa, yapımına ne zaman başlanacaktır?

2.   20 Aralık 2013 tarihinde temeli atılan Şehir Hastanesine, arsanın yer tahsisi yapılmış mıdır, ne zaman?

3.   Elazığ Şehir Hastanesinin bitiş tarihi ne zamandır?

4.   20 Aralık 2013 tarihinde temel atılmasına rağmen inşaat neden devam ettirilmemiştir?

5.   Aradan 7 ay geçtiği halde temeli atılan bu projedeki gecikme nasıl giderilecektir?

6.   Gecikmeden sorumlu olanlar ile ilgili hangi işlemler yapılmıştır, hangi işlemler yapılacaktır?

7.   29 Ekim 2015'e kadar hastanenin bitirileceğinin sözü halen geçerli midir?

8.   Yeni hastane ile birlikte, bu proje ile Elazığ 1000 yatak kapasiteli Eğitim Araştırma Hastanesi, Harput Devlet Hastanesi, Akıl Hastanesi, Diş Hastanesi gibi hastaneler, faaliyetlerine devam edecek mi yoksa kapatılacak mıdır?

9.   Yine bu hastane Elazığ’a yapılacaksa yukarıda isimlerini zikrettiğimiz hastaneler neden hala trilyonlar harcayarak mevcut durumlarında iyileştirmeye ve güçlendirilmeye gidiyor?

O.G.

YORUM EKLE
    YORUMLAR
  • Mevlut ozcan - 10 Mart 2018 Cumartesi 11:49
    Elazig şehir hastanesi hizmete girdiğinde araştırma hastanesi hizmete kapatılacağını?
DÖVİZ KURLARI
USD 5.3448     EURO 6.0757     IMKB 91074     ALTIN 214,385    
ELAZIĞ ⇓
İmsak 06:00
Güneş 07:29
Öğle 12:26
İkindi 14:50
Akşam 17:11
Yatsı 18:34