Hakan Aygün

haygun@bugun.com.tr 14 Mart 2009 Cumartesi 15:37 DİĞER KÖŞE YAZILARI

GAZETECİ DEĞİL ERGENEKON DAYANIŞMASI

Ergenekon davasına ilişkin eleştirilerimi neredeyse her gün dile getiriyorum. Mustafa Balbay'ın tutuklanmasına ilişkin eleştirilerim de bu köşenin okuyucularının malumu.
Cumhuriyet Gazetesi'nde günlerdir Mustafa Balbay'ın köşesinde şu not yer alıyor:

"Mustafa Balbay tutuklandığı için yazısını yazamamıştır."

Benim anlayamadığım şu:

Bir insan cezaevindeyken gazeteye yazısını yazamaz mı?

Dünkü Sabah'ta Sevilay Yükselir'i bir köşe yazısından ötürü telefonla aradığını okuyana kadar medyadan uzak durmaya çalıştığını sandığım(!) Ergenekon savcısı Zekeriya Öz, umarım bu konuda beni de bilgilendirir.

Şimdi gelelim, gazetecilik dayanışması çerçevesinde, Balbay'ın kitaplarının imzalandığı yazarlar buluşmasına. Cumhuriyet'in dünkü 1. sayfasında şöyle deniliyor:

"Tarihi günde gazetemiz yazarlarının yanı sıra Hürriyet, Milliyet, Sabah, Vatan, Radikal, Güneş, Yeniçağ, Posta, CNN Türk, Show TV, Kanal D, ART, ve Skytürk TV gibi BASININ FARKLI RENKLERİNDEN onlarca yazar, 'Balbay için Balbay'ın okurlarıyla' buluştu."

Anladığım kadarıyla nasıl Ergenekon savcısı "basının farklı renkleriyle(!)" temas kuruyorsa, Balbay için de aynı "basının farklı renkleri" bir araya gelmiş.

Şaka bir yana, Balbay için gazeteci dayanışması düzenliyorsunuz. Ama Star Gazetesi'nden, Yeni Şafak'tan, Zaman'dan, Türkiye'den, Bugün'den vs.vs. tek kişi yok. Oysa, nasıl "muhalif" Radikal'de "yandaş" Akif Beki yazıyorsa, "yandaş medyada"da Balbay'ı destekleyen yazılar yazan, onlarca yazar gösterebilirim.

Kusura bakmayın ama sizinki, gazeteci değil Ergenekon dayanışması olmuş! Bu kafayla gittiğiniz sürece de, hep "küçük" kalmaya mahkumsunuz!

Ergenekon'da yeni gözaltılar kimler olacak?

İddianın sahibi, Saadet'in İstanbul adayı sevgili Mehmet Bekaroğlu:

"Seçime 3 gün kala, çok ünlü gazeteciler ve yeni isimler Ergenekon'dan içeri alınacak."

Tabii, Bekaroğlu'nun anlatmak istediği şu:

"AKP, ekonomide falan çöktüğünden, yerel seçimleri Ergenekon kozuyla kazanmak istiyor."

Kimse kusura bakmasın da, ben nasıl 27 Nisan bildirisinin AKP'ye seçim kazandırdığına inanmıyorsam, Ergenekon sayesinde seçim kazanma hesapları yapıldığına da inanmıyorum.

Seçmenin ezici çoğunluğu, siyasi tartışmaların çok uzağındaÖ Karnını doyurana, hizmet getirene, liderin güvenilirliğine ve kendi sosyo-kültürel değerlerine yakınlığına bakıyor. Bütün bunlardan olumlu not verirse de, haklı-haksız tüm siyasi tartışmalarda (çoğu kez de bilinçsiz olarak) sevdiği liderin-partinin arkasında duruyor.

Yoksa, Erdoğan'ın "işsizliğe çözüm vardı da biz mi bulamadık" lafını neden binlerce işsiz ayakta alkışlasın?

Bu yüzden Ergenekon'da yeni çarpıcı gözaltılar olması, AKP'nin işine yarar yaramasına da, sandıkta yaramaz. Tam tersi AKP yeni gözaltılardan dolaylı olarak çok büyük zararlar görür.

Düşünsenize, Bekaroğlu'nun kastettiği yeni gözaltılar kimler olacak?

Çevik Bir mi? Erol Özkasnak mı? Güven Erkaya mı? Hüseyin Kıvrıkoğlu mu? İsmail Hakkı Karadayı mı?

Ertuğrul Özkök mü, Zafer Mutlu mu? Tekrardan İlhan Selçuk mu?

Tansu Çiller mi? Mesut Yılmaz mı?

Süleyman Demirel mi? Ahmet Necdet Sezer mi?

Dün bir arkadaşım, "Yok daha neler, Demirel eski cumhurbaşkanı" diyordu. Ama "eski cumhurbaşkanlarını" ve medya yöneticilerini bir yana koyarsak, en başta saydığım komutanlara uzanılma ihtimali hiç de zayıf görünmüyor.

Sahi kimler gözaltına alınacak dersiniz?

YORUM EKLE
    YORUMLAR
DÖVİZ KURLARI
USD 5.8039     EURO 6.5177     IMKB 96886     ALTIN 237,908    
ELAZIĞ ⇓
İmsak 04:08
Güneş 05:37
Öğle 12:28
İkindi 16:10
Akşam 19:09
Yatsı 20:31