HAMİDİYE CAMİİ VE KÜLLİYESİ’NİN TEMELİ ATILDI-BU CAMİ ELAZIĞ’DA BİR İLK OLACAK

eelazığ Abdullahpaşa Mahallesi’nde temeli atılan Hamidiye Camii ve Külliyesi’nin temeline ilk harç Belediye Başkanı Mücühit Yanılmaz ve İl Müftüsü Yusuf Sarıkaya tarafından konuldu…

21 Eylül 2017 Perşembe 21:12 < GÜNDEM


Abdullahpaşa Mahallesi’nde temeli atılan Hamidiye Camii ve Külliyesi’nin temeline ilk harç konuldu…

Bünyesinde barındırdığı birçok hizmet ünitesiyle ilimizde bir ilk olacak Cami’nin temel atma törenine Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz, İl Müftüsü Yusuf Sarıkaya, İşadamı Nihat Demirbağ ve çok sayıda mahalle sakini katıldı.

Camileri yaşanan bir mekan haline getirmek lazım diyerek sözlerine başlayan Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz:

“Emeği geçenlerden Allah razı olsun. Tabi camileri yaşanan bir mekan haline getirmek lazım. Sadece günde beş vakit namazın kılındığı namaz bittikten sonrada kapısının kilitlendiği bir alan değil. Camiler 24 saat dinamik ve canlı olmadır” dedi.

“İzzetpaşa Camisi 24 Saat Açık Tutulmalı”

Başkan Yanılmaz “Elazığ’ımıza dışarıdan gelen ve Elazığımız’da bulunan birçok hemşerimizin bir arzusunu da dile getirmiş olayım diyen Başkan Mücahit Yanılmaz:

"Buradan da il müftümüze belirtmek istiyorum. İzzetpaşa camimizin 24 saat açık olması konusunda istekler var. İzzetpaşa camisi bizim en merkezi camimizdir. Dışarıdan gelen her kardeşimizin Elazığ’ın en yakından uğradığı bir yerdir. İzzetpaşa camisinin 24 saat açık olabilmesi için İl Belediyesi olarak müftülüğümüz ile iş birliği yapamaya da biz hazırız. Bu camimizi bir farkındalık doğuracak şekle getirelim. 24 Saat de açık halde tutalım İnşaAllah” şeklinde konuştu.

Projeyi hayata geçirenlere teşekkür eden İl Müftüsü Yusuf Sarıkaya ise yaptığı konuşmada:

“Camiler sadece 5 vakit namaz kılınan yerler değil, aynı zamanda sosyal etkinliklerin olduğu, ilim halkalarının kurulduğu ve birçok etkinliğin yapıldığı yerler olmalı” dedi.

“Elazığ da Bir İlk Olacak”

Caminin müştemilatı ile Elazığ’da bir ilk olacağını belirten Hamidiye Cami Yaptırma ve Yaşatma Derneği Başkanı Cahit Demirdağ ise:

“Camimiz bu bölgede Nurullah Camiden sonra ikinci büyük cami olacaktır. Tahminen 2.000 kişilik bir cemaat kapasitesi olacak. Yaptığımız hesaplara göre 2.500 kişiye çıkacağını hesaplıyoruz.

Camimiz farkı olacak ve Elazığ da ilk olacak. Çünkü camide nikah odası ve nikah salonu bulunacak. Bir aş evimiz olacak. Bay-Bayan taziye evleri, şadırvanlar, gasilhane, morg bulunacak. Liseli gençlerimiz için etüt merkezi ve çocuklarımız için de oyun alanları gibi farklı müştemilatlar ile İnşaAllah halkımıza hizmet verecek.” Şeklinde konuştu.

İşadamı Nihat Demirbağ ise: "Böyle güzel bir cami için hayırsever iş adamlarımız yardımlarını esirgemeyecektir” dedi.
Konuşmaların ardından İl Müftüsü Yusuf Sarıkaya’nın yaptığı dua ile Hamidiye Camii ve Külliyesi’nin temeli atıldı.
M.T

 
Etiketlermücahit yanılmaz yusuf sarıkaya elazığ müftülüğü
YORUM EKLE
    YORUMLAR
  • Erkan - 21 Eylül 2017 Perşembe 22:14
    Mahallemize hayırlı olsun.
ELAZIĞ ⇓
İmsak 03:20
Güneş 05:05
Öğle 12:35
İkindi 16:28
Akşam 19:54
Yatsı 21:31
DÖVİZ KURLARI
USD 4.7936     EURO 5.5865     IMKB 92322     ALTIN 189,164