HANE HALKI SAĞLIK DURUMU ARAŞTIRMASI BAŞLADI

Elazığ Valisi Ömer Faruk KOÇAK’ın himayesinde, Dünya Sağlık Örgütü ile ortaklaşa hazırlanmış olan proje uygulanmaya başlandı.

01 Mart 2014 Cumartesi 16:20 < YAŞAM-SAĞLIK

Elazığ Valisi Ömer Faruk KOÇAK’ın himayesinde, Dünya Sağlık Örgütü ile ortaklaşa hazırlanmış olan proje uygulanmaya başlandı.

Halk Sağlığı Müdürlüğünün koordinesinde yürütülen, İl Sağlık Müdürlüğü ve Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreterliğinin katılımlarıyla ilimizin sağlık haritasını çıkarmak amacıyla hazırlanan anketlerde uygulama aşamasına gelindi. Anket öncesinde anket yapılacak kişiye anketin ne için ve nasıl yapılacağının bilgisi verilerek onay formunu okuması sağlanacak ve imzası alınarak ankete başlanacak. Ankette, anket yapılan kişinin iletişim bilgileri ve sosyo-demografik bilgilerini içeren başlangıç sorularının ardından tütün ve alkol kullanıp kullanmadığı, beslenme alışkanlıkları, fiziksel aktivite alışkanlıkları, tansiyon, şeker, kolesterol ve kardiyovasküler hastalıklar ile kanser taramaları hakkındaki durumlarının tespiti yapılacak. Ayrıca kişilerin tansiyon, boy, kilo, bel, kalça çevresi ve kalp hızı ölçümleri yapılıp kan tahlillerinin yapılması için kan örneği alınacak.

Tüm bunların sonucunda bulaşıcı olmayan hastalıklar (diyabet, tansiyon, obezite gibi sistemik hastalıklar) riski önceden tespit edilip önlenebilirliği adına yapılacak çalışmalar için ilimizin risk haritası çıkarılacak ve çıkarılan risk haritasına göre eylem planı oluşturularak hayata geçirilecek.


YORUM EKLE
    YORUMLAR
ELAZIĞ ⇓
İmsak 03:20
Güneş 05:05
Öğle 12:35
İkindi 16:28
Akşam 19:54
Yatsı 21:31
DÖVİZ KURLARI
USD 4.7897     EURO 5.5819     IMKB 91630     ALTIN 189,750