HARPUT RESTORASYON ÇALIŞMALARI MASAYA YATIRILDI

Harput’ta 2014 yılından bugüne yapılan restorasyon çalışmaları “Tarihi Kent Harput’ta Yapılan Restorasyon Çalışmaları” paneliyle katılımcılara anlatıldı.

15 Ekim 2018 Pazartesi 19:57 < GÜNDEM

Elazığ'da düzenlenen Tarihi Kent Harput'ta Yapılan Restorasyon Çalışmaları Paneli ile devam eden çalışmalar masaya yatırıldı…

Harput’ta 2014 yılından bugüne yapılan restorasyon çalışmaları “Tarihi Kent Harput’ta Yapılan Restorasyon Çalışmaları” paneliyle katılımcılara anlatıldı.

Oturum Başkanlığını Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz’ın yaptığı panele KUDEB Sorumlusu Sanat Tarihçisi Kadir Atıcı, Mimar Sedat Canpolat, Harput Kazı Başkanı Prof. Dr. İsmail Aytaç ile Elazığ Müzesi’nden Reyhan Haroğlu Kaya panelist olarak katıldı. Harput Hünkar Konağı Kazı Evi Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen panelde Başkan Yanılmaz, bilgi verdi.

Harput UNESCO’nun dünya geçici miras listesine girdi

Harput’un yaşam, sanat ve kazı çalışmalarıyla dünyada kendinden söz ettiren nadir yerlerden biri olduğunu belirten Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz:

 “UNESCO’nun dünya geçici miras listesine girmesi için müracaat etmiştik. Çok iyi bir çalışma performansı gösterdik ve 31 Mayıs 2018 itibarıyla Harput UNESCO’nun dünya geçici miras listesine girdi. Şimdi yaptığımız bütün çalışmalarla Harput’u bu defa UNESCO’nun dünya kalıcı miras listesine sokacağız” dedi.

Bu çerçevede KUDEP’i kurduklarını aktaran Başkan Yanılmaz:

“KUDEP Harput’a yapılacak olan bütün çalışmaları koordine ediyor ve tek elden yürüterek bir bütüncül sonucun ortaya çıkmasına vesile oluyor. Problem ne kadar büyük olursa olsun ne kadar girift olursa olsun ne kadar zor olursa olsun ilk adımı atmak lazım. İlk adımı atmadan ikinci adım gelmez. Biz problemlerden korkmayız, problemler bizden korksun ki daha rahat çözüm imkanı elde etmiş olalım” şeklinde konuştu.

Panelde, diğer konuşmacılar, tarihi Harput Mahallesi’nde yapılan çalışmalarla ilgili bilgi verdi.

M.T
 
Etiketlerharput mücahit yanılmaz
YORUM EKLE
    YORUMLAR
DÖVİZ KURLARI
USD 5.8039     EURO 6.5177     IMKB 96886     ALTIN 237,908    
ELAZIĞ ⇓
İmsak 04:08
Güneş 05:37
Öğle 12:28
İkindi 16:10
Akşam 19:09
Yatsı 20:31