HARPUT’UN FETHİ'NİN 933. YILDÖNÜMÜ KUTLANDI

Harput’un Fethi'nin 933. Yıldönümü nedeniyle Harput Sarahatun Meydanı'nda kutlama programı gerçekleştirildi…

14 Ekim 2018 Pazar 21:54 < GÜNDEM


Harput’un Fethi'nin 933. Yıldönümü nedeniyle Harput Sarahatun Meydanı'nda kutlama programı gerçekleştirildi…

Eşsiz tarihi ve kültürel mirasıyla şehrin geleceğine ışık tutan Harput’un Fethi'nin 933. Yıldönümü, Elazığ Belediyesi ve HARPUT-DER tarafından düzenlenen etkinlikle kutlandı.

Harput Sarahatun Meydanı’nda gerçekleştirilen etkinliğe AK Parti Elazığ Milletvekilleri Zülfü Tolga Ağar, Zülfü Demirbağ, Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz, AK Parti Elazığ İl Başkanı Ramazan Gürgöze, Kurum Müdürleri, STK Temsilcileri ve çok sayıda davetli katıldı.

Program İl Yöneticilerinin Mehteran ekibiyle birlikte yürümesiyle başladı. Mehteran ekibinin konserinin ardından kuranı kerim tilaveti yapıldı.

DEMİRPOLAT: BİZ BU ANLAMDA SAYIN BAŞKANIMIZA TEŞEKKÜR EDİYORUZ

Harput Mahalle Muhtarı Zülküf Demirpolat: “Harput’ta değerli Başkanımız gecesini gündüzüne katmış Harput diyor başka bir şey demiyor. Biz bu anlamda Sayın Başkanımıza teşekkür ediyoruz. Geçmişine sahip çıkamayan geleceğini ayarlayamaz, yön veremez diye tarihe büyük sahip çıkıyor. Çaput çeşmesinden tutunda, Dabakhane Mescidinden Esediye Cami’sine Sayın Başkanımız bu tarihi gün yüzüne çıkarıyor. Biz bu anlamda Sayın Başkanımıza teşekkür ediyoruz” ifadelerini kullandı.

BAĞCI: HARPUT GÜNÜMÜZE KADAR HİÇBİR DEVLETİN VE MİLLETİN EGEMENLİĞİNE GİRMEDEN GELMİŞTİR

Harput Der Başkanı Prof. Dr. Eyüp Bağcı: “Harput ilk açılan kapılarımızdan bir tanesi olmuştur. 1085 yılında Çubukbey ve arkadaşları tarafından fethedilen Harput günümüze kadar hiçbir devletin ve milletin egemenliğine girmeden gelmiştir ve inşallah dünyanın sonuna kadar da bu mevcut durumunu koruyacaktır. Ben bu vesile ile Çubukbey askerlerini ve tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Allah onlardan razı olsun ki bize böyle güzel yerleri bırakmışlar. Gelmiş olduğumuz nokta itibariyle Harput’ta yapılan çalışmaları biz Harput Der olarak Sayın Belediye Başkanımıza çok çok teşekkür ediyoruz. Çok ciddi çalışmalar yapıyorlar. 15’e yakın proje, proje aşamasında” şeklinde konuştu.

GÜRGÖZE: BÖLGENİN EN ÖNEMLİ KENTLERİNDEN BİRİ TANESİ OLMAYA DEVAM EDİYOR

AK Parti Elazığ İl Başkanı Ramazan Gürgöze:“Anadolu’nun İslamlaşması, İslam yurdu, İslam Beldesi olmasıyla başlayan 1071’deki hareket daha sonra Harput’un 1085 yılında fethi ile devam etmiş. Ve Harput bir İslam beldesi, Müslümanların ikamet ettiği ve daha sonraki süreçten şimdiye kadar hiçbir başka medeniyetin altına, egemenliğin altına girmeyen beldelerimizden bir tanesi. İlim ve irfanın hakim olduğu, insanın kalitesinin çok yüksek olduğu, İslam dininin bütün unsurlarıyla yaşandığı, çok kültürlü şehirlerimizden bir tanesi. Bu bölgenin en önemli kentlerinden biri tanesi olmaya devam ediyor” dedi.

YANILMAZ: NADİR BULUNAN İLLERDEN NADİR BULLARDAN MERKEZLERDEN BİRİ OLMUŞ

Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz: “Bu kadar medeniyetin bir birikimi var. Değişik dinlerin, değişik ırkların, değişik mezheplerin, değişik inanışların süzülerek geldiği; bir Harput’u konuşuyoruz. İşte bu Harput edebiyatıyla, şiiriyle, musikisiyle, kültürüyle, sanatıyla, eğitimiyle ve hizmetleriyle dünyada nadir bulunan illerden nadir bullardan merkezlerden biri olmuş. 2014 yılından bugüne kadar tabi Harput’un bu sanatının, kültürünün, tarihi yapısının geleceğe taşınması için birçok çalışmaları yaptık. Ancak onlar içinde en önemli bir çalışma; KUDEB’in kurulmasıdır. Çünkü değişik ellerin farklı şekilde yapmış oldukları çalışmalar Harput’a bir kazanım değil, maalesef Harput’un tarihi kimliğini yok eden çalışmalar idi” diye konuştu.

DEMİRBAĞ: HÜKÜMETİMİZDE GEREKLİ HASSASİYETİ GÖSTERDİ

AK Parti Elazığ Milletvekili Zülfü Demirbağ: “Harput bizler için çok çok önemli. Elazığ’ımızın tanıtımında, dünya çapında Elazığ dediğiniz zaman bir Amerika’sında, birçok yerde bilinmeyebilir. Ama Harput dediğiniz zaman bir tarihi mirastır. Hemen hemen tarihten haberdar olan herkesin bildii bir şehirdir. Medeniyet şehridir. Dolayısıyla biz 2002’de AK Parti olarak iktidara geldikten sonra sizlerin de büyük teveccühüyle Milletvekili olduk. Arkadaşlarımızla birlikte 2002’den bu yana Harput’umuzu restorasyonu, respirasyonu konusunda Kültür Bakanlığı nezdinde ve gerekse Belediyemiz nezdinde çalışmalarda bulunduk. Hükümetimizde gerekli hassasiyeti gösterdi” dedi.

Program Fetih duası, Yalçın Turhan konseri, Kürsübaşı ve etli pilav ikramıyla devam etti.

M.T
 

 
Etiketlermücahit yanılmaz elazığ belediyesi harput
YORUM EKLE
    YORUMLAR
DÖVİZ KURLARI
USD 5.8039     EURO 6.5177     IMKB 96886     ALTIN 237,908    
ELAZIĞ ⇓
İmsak 04:08
Güneş 05:37
Öğle 12:28
İkindi 16:10
Akşam 19:09
Yatsı 20:31