HAZARSAM TARAFINDAN HASTANELERİN KAPANMAMASI İÇİN İMZA KAMPANYASI BAŞLATILDI

Hazar Stratejik Araştırmalar Merkezi Başkanı Prof. Dr. Bilal Çoban, Elazığ Eğitim Ve Araştırma Hastanesiyle, Harput Devlet Hastanesinin 2. Basamak Hastane Olarak Hizmetlerine Devam Etmesi için Edibe Can Müftülük Sitesi Önünde bir gün süreyle imza kampanyası başlattı.

15 Ağustos 2018 Çarşamba 21:51 < GÜNDEM


Hazar Stratejik Araştırmalar Merkezi Başkanı Prof. Dr. Bilal Çoban, Elazığ Eğitim Ve Araştırma Hastanesiyle, Harput Devlet Hastanesinin 2. Basamak Hastane olarak hizmetlerine devam etmesi için Edibe Can Müftülük Sitesi önünde bir gün süreyle imza kampanyası başlattı.

İmza kampanyasına Elazığ Sivil Toplum Kuruluşları Platformu, bazı meslek odaları ve vatandaşlar destek verdi.

Prof. Dr. Bilal Çoban, Elazığ’da yapımı tamamlanan Şehir Hastanesi’nin hizmete girmesiyle beraber 73 yıldan beri kesintisiz hizmet veren Elazığ Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin kapanma sürecine girdiğini söyledi.

Hastanenin 73 yıl önce faaliyete geçmesiyle birlikte hastanenin bulunduğu bölge ve etrafının adeta bir cazibe merkezi haline geldiğini ve çok sayıda işyeri ve meskenin Elazığ’a kazandırıldığını belirten Çoban:

"Hastanenin taşınması sadece Rızaiye Mahallesinde yaşayanları değil; bulunduğu bölge dışında, Akpınar, Çarşı Mahallesi, Esen Tepe, Fevzi Çakmak, İcadiye, İzzet Paşa, Kültür, Nail Bey, Rızaiye, Rüstem Paşa, Yeni Mahalle ve Yıldız Bağları gibi 12 mahallemizde yaşayan yüz binin üzerindeki nüfusun da sağlık hizmetlerinden faydalanmasını olumsuz etkileyecektir.”  Dedi.

Birçok hastane kapanma yerine…

“Çünkü Harput Devlet Hastanesiyle birlikte 1.700 olan hastane yatak kapasitesi Şehir Hastanesiyle birlikte 1038’e düşmüştür. Bununla birlikte Sağlık Ocakları dışında ikinci basamak sağlık hizmeti sunan hastanelerde maalesef ilimizde mevcut değildir. Şehir ve Bölge Hastaneleri açılan ülkemizdeki birçok ilde mevcut hastaneler kapanma yerine 2. basamak hastane olarak hizmetlerini devam ettirmektedir.

Elazığ Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile Harput Devlet Hastanesinin kapanması ve buraların hastane vasfını yitirmesi ile birlikte bölgede bulunan yaklaşık bin işletme kapanmayla karşı karşıya kalacağı gibi bölgede cazibesini yitirecek, vatandaşımızın dişiyle tırnağıyla ve alın teriyle sahip olduğu ev ve işyerleri bugünkü değerinin çok altına düşecektir.”

Rapor oluşturuldu…

“İlimizin ekonomik ve sosyal yaşantısına olumsuz etki edecek bu konuyla ilgili olarak Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası öncülüğünde ilimizdeki Sivil Toplum Kuruluşları ve Meslek Odaları tarafından konuyla ilgili iki ayrı toplantı yapılmış ve HAZARSAM’ın da katılımı ile ilgili makamlara ulaştırılmak üzere bir rapor oluşturulmuştur.”

Kampanyamıza destek vermeye davet ediyoruz…

Bu raporun ilgili makamlarda ses getirecek güce ulaşması noktasında imza kampanyasının da düzenlenmesinin toplumsal katılımcılık açısından yararlı olacağı kanaati oluşmuştur.  Birlikte Elazığ Yürüyüşü bu şehrin sosyal, kültürel ve ekonomik kalkınma ve gelişmesini hedefleyen ve mayasında samimiyet olan dinamik bir yapıdır.

Bu misyonumuzla 73 yıllık hastanelerimizin mevcudiyetini koruyarak 2. basamak hastane olarak hizmet vermesi için Sivil Toplum Kuruluşlarımızı, vatandaşlarımızı ve bölgede bulunan işyeri sahiplerimizi kampanyamıza destek vermeye davet ediyoruz”
 
M.T


 
Etiketlerhazarsam
YORUM EKLE
    YORUMLAR
DÖVİZ KURLARI
USD 5.3171     EURO 6.0307     IMKB 103186     ALTIN 227,130    
ELAZIĞ ⇓
İmsak 05:37
Güneş 06:59
Öğle 12:42
İkindi 15:45
Akşam 18:14
Yatsı 19:31