Hüseyin Ekinci

huseyin@sonsayfa.com 03 Şubat 2009 Salı 17:16 DİĞER KÖŞE YAZILARI

İSRAİL'İN İŞBİRLİKÇİLERİ KİM?

Davos Zirvesi sonrasında başlayan tartışma bütün hararetiyle sürüyor. Bir süredir Başbakan Erdoğan'ın tavrını olumlu ya da olumsuz bulan yazarların karşılıklı atışmalarına tanıklık ediyoruz.

Ancak bugün gazeteleri ve internet sitelerini takip edenler öyle enteresan bir ayrıntıyı yakaladılar ki...

Sanki söz birliği etmişcesine Doğan Grubu yazarları hep bir ağızdan hakaret hamiz yazılarla okuyucularının karşısına çıktılar.

Yazarlar makalelerinde hem ölçüyü kaçırdılar hem de alenen bu olayda taraf olduklarını cümle aleme deklare ettiler.

Kimi meseleyi Nasır boyutunda değerlendirirken kimi gözdağı verdi, kimi ise hakarette sınır tanımadı. İşin ilginç yanı bu hakaretin başrol oyuncularından bir kaçının zamanında Erdoğan'ın kuyruğundan  hiç ayrılmadığıydı.

Dün bir haber gözüme ilişmişti. DEP'in eski kurucusunun Hidayeti AK Parti'de bulduğu ve doğru bir yolda olduğuna inandığıyla ilgiliydi. Doğru yolu bulan ve Doğan Grubunda hidayete yeniden erenlerden biri de Ahmet Hakan olsa gerek.

Başbakan'ın tutkulu hayranlarından biri olan Ahmet Hakan ne oldu da bu kadar değişti  dersiniz?

Mehmet Ali Birand, Bekir Coşkun, Cüneyt Ülsever, Ruhat Mengi, Can Ataklı,Okay Gönensin; Can Dündar, Yılmaz Özdil,Ahmet Hakan,Gündör Mengi gibi yazarlar da  bugün sanki bir yerlerden işaret almışlarcasına hedeflerindeki kişiyi bombardımana tuttular. Hemde yenir yutulur sözlerle değil.

Alay...

Hakaret...

Gözdağı...

İşte o yazılardan bazı ayrıntılar....

M.ALi Birand

Allah Erdoğan'ı Nasır'lıktan korusun

Birand makalesinin genelinde Başbakan'a aklını başına al sonun Menderes ve Nasır gibi olmasın uyarısında bulunuyor.

-Menderes'in Moskova'ya göz kırpmasının ardından nasıl bir darbeyle düştüğünü hatırlayalım.

-İnönü'nün 1964 Kıbrıs krizinde Başkan Johnson'un uyarı mektubuna tepki olarak "Yeni bir dünya kurulur ve Türkiye orada kendi yerini bulur" demecinden kısa bir süre sonra düşmesini unutmayalım.

Şeklindeki  uyarılarla ayağını denk al uyarısı yapıyor.

Hürriyet Yazarı Cüneyt Ülsever ise;

Bu ülkede hoşgörü/toleransa yer kalmadığı, giderek "Adına ne denirse densin ama demokrasi denemeyecek bir rejime doğru mu sürükleniyoruz?" sorusu, benim gibi bazı insanların zihnine yerleşmeye başlamaktadır. Bir başka endişem de bu soruyu açıkça soran insanların muazzam bir azınlık oluşturmasıdır!" diye yazdı.

Vatan Yazarı Okay Gönensin büyük tehlike geliyor diyerek halk üzerinde korku imparatorluğu kurmaya çalışanlar arasında. Gönensin'e göre eğer Ak Parti yerel seçimlerde oylarını artırırsa Türkiye'yi büyük bir tehlike bekliyor. O yüzden Ak Pati'ye oy vermeyin göndermesinde bulunuyor.

Can Dündar'ın tavrında alaycı tutum ağır basıyor. Ama yazının en utanç veren yanı Davos krizinin önceden başbakan tarafından planlanmış olmasına dair söyledikleri. Dündar'a göre bu çıkış önceden planlandı. Türkiye'ye nasıl yansıyacağı önceden hesap edilmişti...

Bekir Coşkun o hep bildiğimiz Bekir Coşkun. Kelimelerle dans ederek güya birilerine laf sokma yarışına giren zat-ı muhteem.

O da yazısında Başbakan nasıl uçtu diyerek Davos sonrasını alaycı bir dille eleştiriyor. Ak Parti'ye gönül verenleri mürit olarak değerlendirip bu müridlerin Erdoğan'ı sloganlarla uçurduğunu yazıyor.

Ve Ahmet Hakan...

Fatih Sultan Tayyip Gaza Gelme diyerek dikkat çekme uğraşında olan Hakan'ın yazısının satır başları şöyle...

SULTAN Yavuz geliyor Sultan Yavuz" diye karşılanmanın fiyakası, harbiden müthiştir...

"İkinci Nasır" olmak, "Üçüncü Abdülhamid" olmak, "Beklenen Mehdi" olmak...

***

Övgüde ölçüsüz "yandaş gazı"na gelirsen...

Mesela şöyle şeyler olur:

Dicle kenarında bir kurt bir kuzuyu kapsa...

Hesabını senden sorarlar...

Yeryüzünde olup biten bütün haksızlıkların hesabı senden sorulur...

***

Bugün sana "Son Osmanlı / Yandım Tayyip" muamelesi çekenlere aldanıp havaya girersen...

Yarın şu "hakkaniyetsizliği bol gezegen"de çıkması kuvvetle muhtemel yeni hakkaniyetsizliklere karşı, "Benim için bu gezegen bitmiştir" lafını edinceye kadar tepende boza pişirirler...

"Eloğlu" böyledir...

Bırakmaz ki sonuna kadar "Fatih Sultan Tayyip" olasın...

***

Bu yüzden gaza gelme...

Rüzgára kapılma...

Havaya girme...

Yoksa...

***

İşte durum bundan ibaret ama hakaret ve gözdağı listesi uzayıp gidiyor. Merak edenler bu isimlerin yazılarına bakabilirler. Ancak Davos Zirvesi'nin ardından ilk kez bu kadar ağır eleştirilerde bulunuluyor. Birisi yukardan düğmeye mi bastı nedir. Top yekün saldırıya geçildi.

Bakalım bu yazılar vatandaşa ve seçimlere nasıl yansıyacak?

Ancak asıl üzerinde düşünülmesi gereken haber yine İsrail'den geldi. İsrail Gazeteleri açıktan açığa İsrail Hükümeti'nin içerdeki işbirlikçilerle Başbakan'ı devirmeyi hedeflediğini yazdı. Diğer gazetelerde bu yönde haberler yaptı.

Sizce İsrail'in Tükiye'deki işbirlikçileri kimler?
YORUM EKLE
    YORUMLAR
DÖVİZ KURLARI
USD 6.0108     EURO 6.7137     IMKB 86771     ALTIN 247,546    
ELAZIĞ ⇓
İmsak 03:18
Güneş 05:00
Öğle 12:25
İkindi 16:17
Akşam 19:40
Yatsı 21:15