İNSAN HAKLARINI İNCELEME KOMİSYONUNDAN DİTİB VE İSLAM TOPLUMU MİLLİ GÖRÜŞ TEŞKİLATI’NA ZİYARET

İslamobofiyi araştırmak için Avrupa temaslarını sürdüren TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Başkanı Ömer Serdar ve beraberindeki heyet, Almanya’nın Köln kentinde Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) Genel Başkanı Nevzat Yasar Aşıkoğlu ve Avrupa İslam Toplumu Milli Görüş teşkilatı genel sekreteri Bekir Altaş ile bir araya geldi.

14 Nisan 2018 Cumartesi 12:49 < GÜNDEM
İslamobofiyi araştırmak için Avrupa temaslarını sürdüren TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Başkanı Ömer Serdar ve beraberindeki heyet, Almanya’nın Köln kentinde Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) Genel Başkanı Nevzat Yasar Aşıkoğlu ve Avrupa İslam Toplumu Milli Görüş teşkilatı genel sekreteri Bekir Altaş ile bir araya geldi.
 
Komisyon başkanı Serdar ve TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu üyeleri, Köln'de kundaklanan Eyüp Sultan Camisi yetkililerinden olay hakkında bilgi aldı, çözüm önerilerini dinledi. Camilere yapılan saldırıların nedenleri konusunda yetkililerden bilgi alan heyet, daha sonra çeşitli sivil toplum kuruluşları ile görüştü.
 
Ömer Serdar, Almanya'da Türk vatandaşlarının yaşadığı haksızlıklar karşısında hukuki sürecin zorlanması gerektiğini söyleyerek şu değerlendirmelerde bulundu:
 
İslamofobi, geçmişte yabancı düşmanlığı, Türkler açısından türk düşmanlığı şeklinde ortaya çıktı. Sorunun çözümün noktasında söz konusu ülkelerdeki sivil toplum kuruluşlarının ortak bir platform oluşturup konunun devlet ve hükümetler düzeyine taşınması oldukça önemli.  "İslamofobi sadece Türkiye'nin sorunu değil, sadece İslam dünyasının sorunu da değil, herkesin sorunudur. Geçmişte nasıl antisemitizm bir sorun olarak vardıysa ve bugün antisemitizm ile ilgili yasal düzenlemeler yapıldıysa bununla da mücadele için gerekiyorsa yasal düzenlemeler yapılmalıdır."

O.G.
YORUM EKLE
    YORUMLAR
DÖVİZ KURLARI
USD 5.3279     EURO 6.0542     IMKB 98455     ALTIN 219,530    
ELAZIĞ ⇓
İmsak 06:05
Güneş 07:31
Öğle 12:39
İkindi 15:15
Akşam 17:37
Yatsı 18:58