İNSANLARDAN BEKLENTİSİ OLAN MÜRŞİD OLAMAZ

Gazetemiz İmtiyaz Sahibi Zeki Geçkil’in yazısı…

13 Mart 2019 Çarşamba 06:26 < ZEKİ GEÇKİL
İNSANLARDAN BEKLENTİSİ OLAN MÜRŞİD OLAMAZ
Gazetemiz İmtiyaz Sahibi Zeki Geçkil’in yazısı…

İnsanları irşad etmek için ilim yetmez; takva, ihlas, ihsan, ahlak da şarttır. İnsanlardan beklentisi olan mürşid olamaz. İnsanlardan beklentisi olanın aldatmaması mümkün değildir. Dürüstlük ancak Allah'a tevekkülle mümkündür.
 
Günümüz toplumunda din ve irşad adına aldatanlar dünya için aldatanlardan geri kalmamaktadır. Bu yüzden ortalığı batıl kaplıyor! Tarikatlar, cemaatler, ilahiyatçılar irşad adına aldatmakta yarışıyor! Zira ilim çok; takva, ihlas, ihsan, ahlak yok!
 
İnsanların ne mal olduğunu turnusol kâğıdı gibi gösteren siyasettir. Siyasette yanlış yerde duran dinde doğru yerde olamaz. İslam'da dini otorite yoktur, tek otorite siyasidir. Siyaset hakkı üstün tutmadan din batıl olmaktan kurtulamaz.
 
Siyaseti umursamayan alimin dinine itibar edilmez. Alimin iman rütbesi, kemalatı siyasetteki tavrından anlaşılır. Siyasetin hakkı üstün tutmadığı, adil olmadığı toplumda dinin ilk işi siyaseti ıslah etmektir. Ancak din siyasetin yerini almaz.
 
Takva, ihlas, ihsan, ahlak sahibi olmayan, Hak'kı üstün tutmayan liderlerin söylemlerine itibar edilmez. Alimler için siyasette yanlış yerde durmak kadar alakasız kalmak da felakettir. Siyaset düzelmeden hiçbir şey düzelmez.
 
Sarığına, sakalına, cübbesine gösterdiği titizliği, ihtimamı siyasete göstermeyen alim değil soytarıdır. Halkın teveccühüne, ilgisine, takdirine ihtiyaç duyup talip olan alim ise film artistinden daha ciddi ve saygın değildir.
 
İstisnasız her peygamber "Sizden karşılık beklemiyorum, ücretim Allah'a aittir" diyerek Hak'ka, imana davet etmiştir. Peygamber ahlakıyla ahlaklanmadan irşad yapılamaz. Yapanlar nefsinin zebunu, şeytanın maskarası olurlar.
 
İrşad yapıyorum diyen her ahlak yoksunu kişi kendisi gibi düşük ahlaklı, karakterli bir güruh bulabilir. Ululazm sahibi peygamberlere 2 elin parmağı kadar kişi iman ederken zamane mürşidlerinin sürüyle mürit devşirmesi bir fikir verir.
 
Ne dediğine değil de ne kadar taraftarı olduğuna bakılarak peşinden gidilenlerin ibretlik akıbetini FETÖ'de gördük. Öylesi çok! Söylemi hak, ameli salih, istikameti doğru, ahlakı düzgün sadık insanlarla beraber olmak Kur'an'ın emridir: Kûnû maassadikin!
 
Dini mal, şöhret, makam, mevki, itibar için kullananlardan daha alçak kimse yoktur. Onlarla birlikte olanlar da alçaktır. Hak ve hakikat adına gerçekten gayret gösterenler Allah'a dayanır ve güvenirler. Onlara Allah yeter. Allah ne güzel vekildir.(*) Gazetemiz İmtiyaz Sahibi Zeki Geçkil’in sosyal medya paylaşımlarından derlenmiştir.
 
O.G.
YORUM EKLE
    YORUMLAR
  • Erbakan Hocam - 19 Mart 2019 Salı 19:35
    selamun aleyküm.. Hocam bu muhteşem tespitinizi, eşe dosta özellikle tarikat ehli kişilere gönderiyorum bilginiz olsun.Allah razı olsun sizden.
DÖVİZ KURLARI
USD 6.0227     EURO 6.7228     IMKB 86923     ALTIN 247,537    
ELAZIĞ ⇓
İmsak 03:19
Güneş 05:01
Öğle 12:25
İkindi 16:17
Akşam 19:39
Yatsı 21:13