Kemal Ulusoy

el-aziz@el-aziz.com 05 Şubat 2009 Perşembe 11:38 DİĞER KÖŞE YAZILARI

ETÖ BECEREMEDİ SIRA USTADA!

Türkiye’de, terör faaliyetlerini artırma, toplumda temsil konumu önemli kişilere suikastlar düzenleme, toplumda kutuplaşmayı artırıcı kışkırtıcı faaliyetleri körükleme işleri yıllardır Ergenekon Terör Örgütüne ihale edilmişti.

Bir yılı aşkın süredir Ergenekon’un operasyonel birimi, can derdine düşünce iş ortada kaldı .

Uzmanların görüşüne göre Ergenekon’un dış bağlantıları arasında  İsrail de  bulunuyor.

Son zamanlarda bomba sesleri çok duyulmakta, duyulan bu  ses kaos ve kargaşa ortamı isteyenlerin duymak istediği türden değil, sağda solda zulalanmış veya arama kararları sonucu aranan çeşitli muvazzafların evlerinden çakmakta.

Osmanlı torunları bir daha kendine gelemesin diye kurulan kumpas son zamanlarda teklemeye başladı. Artık Kürtlerde, Alevilerde, Milliyetçilerde, İslamcılarda ..hasılı toplumu oluşturan bütün asli ve azınlık unsurlar,  kaos şartları nasıl oluşturuluyor, sebep ve sonuçları ile herkes biliyor artık.

Hükümete yönelik meşru yollarla  sıkıştırma, yıpratma ve pasifize rolünü içerde kimse yapamaz hale gelince bu rolü dışarıdan işin uzmanı olan İsrail’in  el attığı anlaşılıyor.

İsrail Başbakanı Ehud Olmert, çalışma ziyaretini   tamamlayarak Türkiye'den ayrıldıktan bir hafta sonra  Gazzenin başına bombalar yağdırıyor. Bunun tercümesi nedir? Olmert’le Erdoğan anlaştı ve İsrail Gazzeye bomba yağdırdı!

Bu görüntünün iç siyasette etkisi,  AKP hükümetine bomba tesirinde olacaktı.

Başbakan Erdoğan, Gazze’nin bombalanmasına dünyada en sert tepkiyi ortaya koyarak, Gazze’ye yönelik bombaları etkisizleştiremesede,  hükümetine yönelik bombayı savuşturmuş oldu.

İsrail’in Gazze’yi yerle bir etme işi sona erince, başarılı olamadığı AKP hükümetine yönelik işini bitirme kararlılığıyla meşhur Davos paneli ile bu işi halletmeyi pilanlamış anlaşılan.

Erdoğan Hükümetine yönelik ‘Davos taarruzu’ bizzat Perez tarafından yapıldı ama Erdoğan’ın daha sert savunma ve taarruz yapacağını hesaba katmamış anlaşılan.

AKP, Başbakan Erdoğan’ın ‘karizması’ ile ayakları sağlam basıyor. O karizmanın yerle bir olması demek partinin de dağılma sürecine girceğinin işaretidir.

İsrail  yönetiminin, Türkiye’ye yönelik bu atakları, seçim öncesi kendi iç siyasetini okşasada, AKP’ye yönelik olan daha önemli. Başbakana yönelik diplomasiden yoksun bu atakların benzerini hiçbir batılı ya  yapmaması hesaplaşmanın bize özel olduğunu gösteriyor.

Gazze öncesi buluşma ve Davos krizleri, Başbakan Tayyip Erdoğan’ı daha karizmatik hale getirdi. ‘Karizma’nın iç siyasete bakan yönüyle çok başarılı olduğu malum ancak dışa bakan yönü yakında belli olur.

Dış etkenler içerisinde İsrail’in rolünün çok bir önemi yok, çünkü zaten içerdeki‘kripto’ uzantıları ellerinden geleni arkalarına koymamakta.

Dış  hesaplar, her ülkede olduğu gibi ABD’nin tepkisinin ne olacağı sorusunun cevabında aranır.

ABD’nin bizimle ilgili hesabı İsrail’le kıyaslanamaz. İsrail’in Gazzede soykırım yaptığı gündeme bile getirilemezken sözde Ermeni soykırımı her yıl terbiye edilmemiz kastıyla gündeme getirilir. Bizimle ABD’nin ilgisi ABD menfaatleri ile orantılıdır.       
YORUM EKLE
    YORUMLAR
DÖVİZ KURLARI
USD 6.0108     EURO 6.7137     IMKB 86771     ALTIN 247,546    
ELAZIĞ ⇓
İmsak 03:18
Güneş 05:00
Öğle 12:25
İkindi 16:17
Akşam 19:40
Yatsı 21:15