Sururi Seçmen

s.secmen@el-aziz.com 22 Şubat 2012 Çarşamba 00:00 DİĞER KÖŞE YAZILARI

BELEDİYE BAŞKAN ADAYLARI NETLEŞİYOR; TSO ADAYLARI PUSUDA (MI?)


Yerel seçimlere bir hayli zaman olmasına rağmen aday olacaklar şimdiden temrinlere başlamış bulunuyor. Yaptıkları çalışmalarla kamuoyunun ilgisini üzerlerine çekmeye ve faaliyetlerini yansıtmaya gayret gösteren kişilerin daha önce siyaset arenasında yer almamış, yıpranmamış isimler olması dikkat çekicidir.

İlk bakışta göze batan ve bir çırpıda isimleri sayılabilecek potansiyel belediye başkan adayları şunlar: AKP’den Ramazan Gürgöze, Süleyman Şeker, MHP’den Bilal Çoban.

Tabii ki iki dönem üst üste büyük farkla seçimi kazanan Belediye Başkanı Süleyman Selmanoğlu da adaydır.

Süleyman Selmanoğlu’nu şahsen destekleyen önemli bir seçmen kitlesinin varlığını sanırım siyaseti izleyen herkes bilir. Bu yüzden önümüzdeki seçimde de AKP’den aday olacakları en çok zorlayacak aday yine Selmanoğlu olacaktır.

Ne var ki Süleyman Selmanoğlu’nun şu sıralar başı davalarla dertte. Eğer seçimden önce davalar sonuçlanır ve beraat ederse rakiplerinin işi hiç de kolay olmayacak… Bu hususta yargıya büyük iş düşüyor.

Herkes bilir ki geciken adalet adalet değildir. Bir an önce yargı süreci tamamlanıp alınan kararlar halkın değerlendirmesine sunulmaz ise; şüpheler ve spekülasyonlar gölgesinde kalacak bir siyasi rekabet toplumun adalete güven duygusunu zayıflatır.

Diğer potansiyel adayları da tanıyalım… AKP’den aday olacak yeni isimlerden biri Ramazan Gürgöze: 1969 Palu doğumlu olan Gürgöze, Fırat Üniversitesinden mezun, inşaat mühendisi… Beton Santrali ve Agrega Ocağı İşletmesi var, ayrıca Caterpillar İş Makineleri Bölge temsilcisidir.

Kültürlü, mütedeyyin, mazbut bir kişi olarak tanıdığım Ramazan Görgöze’yi Belediye Başkanlığı adaylığı için çok iddialı ve hırslı gördüm. Elazığlıların tercihine mazhar olur, seçilirse bence de Başkanlığa yakışır.

Yine AKP’den adaylığı söz konusu olan diğer isim Süleyman Şeker: Mesleği mimarlık olan Şeker’in projeler üzerine işleri var. Mimarlar Odası Yönetim Kurulu Üyeliğine yeniden seçildi. Ayrıca TÜMSİAD Elazığ Şube Başkanlığını yürütüyor.

Geçtiğimiz yıl TOB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu tarafından temeli atılan yalıtım malzemesi üretecek bir fabrikanın da ortaklarından. Geçen dönem AKP’den Belediye Meclis üyesi seçilip görev yaptı.

Kendisini yakından tanıdığım Süleyman Şeker de inançlı, mütedeyyin, çalışkan ve sosyal ilişkilerde faal bir hemşehrimiz. Elazığlıların tercih etmesi halinde başarılı bir başkan olacağını düşünüyorum.

Ve Bilal Çoban: Belediye Başkanlığına MHP’den aday olacak olan Yar. Doç. Dr. Bilal Çoban Fırat Üniversitesi öğretim üyesi, uzmanlık alanı ise halkın belediyelerden beklentileri… Aynı zamanda Hazar Stratejik Araştırmalar Merkezi Başkanı da olan Bilal Çoban birçok sosyal faaliyette öne çıkan bir isim.

Bilal Beyi de tanıyorum; milliyetçi ve muhafazakâr bir insan. Tabiatıyla inançlarına, milli ve manevi değerlerine bağlı ve sempatik bir hemşehrimiz. Elazığlılar Bilal Beyi seçerlerse başarılı olacağına inanıyorum.

Ancak hoşgörüsüne sığınarak bir şahsi düşüncemi belirtmek istiyorum. Bilal Çoban için sanırım en büyük handikap MHP Milletvekili Enver Erdem olur. Çünkü Enver Bey kendini çok seven biraz bencil bir kişilik…

MHP Elazığ’da Belediye Başkanı kazanacak olursa kendisi arka plana düşecek. Belki de Elazığ’a ayak bile basamayacak. Enver Erdem’in teşkilat ve camia ile ilişkilerine bakılırsa MHP’den Belediye Başkanı seçilmesini isteyeceğini hiç sanmıyorum.

Aslında bu tür çelişkiler bütün partilerde olabiliyor. Nitekim geçen seçimde de AKP İl Teşkilatı Süleyman Selmanoğlu’na karşıydı ve parmağını bile oynatmadı. Hatta bazı iddialara bakılırsa aleyhte bile çalıştı. Ancak Süleyman Bey teşkilata rağmen oyları sildi süpürdü…

Ne var ki bu tür yakın çekimler için vakit henüz biraz erken. Şimdiden isimlerinin açıklanması konusunda rezerv koymayan potansiyel Belediye Başkan adaylarımız bildiğim kadarı ile bunlar. İleride yeni isimlere muttali olduğumda paylaşmaktan zevk duyacağımı kamuoyumuz bilmelidir.

Belediye Başkanlığı seçiminden hiç de geri kalmayan bir ilgi ve alaka da ETSO seçimi için söz konusudur. Önceki ETSO Başkanı Suat Öztürk belli ki yeniden aday olacak. Hele Organize Sanayi Bölgesi seçiminde bir önceki döneme kıyasla elde ettiği farklı galibiyet daha da arzularını kamçılamış olmalı. Bana kalırsa şu anda en güçlü aday gözüküyor.

Şimdiki Başkan Ali Şekerdağ’ın da aday olacağından kuşku yok. Ali Bey kendisinden beklenenden daha iyi bir performans sergiledi ama Organize Sanayi Bölgesi seçimi karizmasını çizdi. Gerçi birçokları seçimin ayrıntılı tahlilini yaparak gözüktüğü gibi değil diyorlar ama yine de Suat Bey ve takımının büyük moral yapmasına yol açtığı yadsınamaz.

ETSO seçimi için aday olacak başka isimler de dillerde dolaşıyor ama şimdilik kendilerinden söz edecek durumda değilim.

Ancak şunu belirtmek istiyorum ki; adaylığı kesin olan bu iki isimden sonra ortaya çıkacak aday ya da adayların Suat Öztürk’ten mi; yoksa Ali Şekerdağ’dan mı; oy koparacakları belirleyici faktör olacaktır. Bunu da çok geçmez görme şansımızın olacağını sanıyorum.

Her iki seçimin de ilkeli, medeni, seviyeli bir yarışa sahne olmasını ve Elazığ’ımıza yakışır başkanlar çıkarmasını diliyorum.

Sayı: 696

 
YORUM EKLE
  YORUMLAR
 • HARPUTLU - 02 Ağustos 2013 Cuma 12:37
  Birilerin reklamı yapılıyor galiba sadece birkaç isimden bahsedilmiş. neden Dr. Bİlal HACIOĞULLARI'NIN ve Şemsettin CİVELEK in isimleri yok onlardan bahsedilmiyor. Özellikle bu seçimler için Bilal beyin ismi çok ön planda...
 • berat harputlu - 10 Eylül 2012 Pazartesi 19:53
  bence bdp chp elazığda seçmeni aynı onun için birlik olularsa akp yi zorlarlar...
 • Barış Tozkoparan - 22 Şubat 2012 Çarşamba 11:44
  bu arada Metin Bulut, Ahmet Vechi Yüksek, Abdullah Bulut, Kenan Altungök, Sedat Acar, Ahmet Ayık, gibi isimleride unutmamak lazım
 • Barış Tozkoparan - 22 Şubat 2012 Çarşamba 11:40
  Ak Parti belediye meclis üyesi ve Mimar Kazım Sanaç'ta ismi belediye başkan aday adayı olarak geçenlerden biri ve şansı yüksek, teşkilatta arkasında.Kazım Sanaç'a dikkat etmek lazım.Süpriz yapabilir
 • murat - 22 Şubat 2012 Çarşamba 11:01
  AKP den aday sayısının artacağını beklemek hayal olmasa gerek.Çayda çıra kavşağı dahi AKP için büyük bir dezavantaj.Bilal Çoban büyük gayretle çalışıyor.Ama MHP nin il merkezinde yeterli oyu alması artık çok zor çünkü Elazığ çok göç aldı.Saadet partisinin iyi bir aday çıkarması ancak AKP dışındaki bir partiye şans verebilir.CHP ne yapıyor Allahaşkına.Hem seçimlerde başarılı olduklarını iddia ediyorlar hem de bir sonraki sınav için hazırlıkları yok.CHP il yönetimi ve üst kurul delegeliğini Elazığdaki başarıdan daha fazla önemsiyorlar.İl başkanının görüntüsü bilinmiyor da sesi de çıkmıyor.Yönetim kurulu da kendi şahsi ikballeri peşinde koşuyor hem CHP yönetiminde olup hem de AKP li milletvekiline çalışan olduğu söyleniyor.Belediye başkanlığı kazanılmasa dahi iyi bir oy alınarak genel seçimlere moralle girmek varken, alınacak düşük oyu genel seçimlerdeki oyu ben aldım diyen adayın şahsi hesabına katkı olarak sunmaya çalışan bir yönetim ile ancak adet yerini bulsun diye seçimlere katılınacaktır.Hatta başka partinin adayına seni destekleyelim görüşmeleri de yapılmaktadır.Sonuç yerel seçimlerde AKP adayı isme bakılmadan kazanacaktır çünkü 'dostça çalışan muhalefet' CHP ve MHP vardır.
ELAZIĞ ⇓
İmsak 04:03
Güneş 05:32
Öğle 12:28
İkindi 16:11
Akşam 19:12
Yatsı 20:35
DÖVİZ KURLARI
USD 4.0581     EURO 4.9812     IMKB 110932     ALTIN 175,132