KÜRESEL KATILIM FİNANS ZİRVESİ MÜSİAD: “FAİZ 3 DİNDE DE HARAMDIR”

(TOBB) ve (MÜSİAD) Küresel Katılım Finans Zirvesi-Hasan Uzun: “Faiz 3 dinde de haramdır"

19 Kasım 2017 Pazar 22:32 < GÜNDEM


Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB)’un katkıları ve Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD)’ın organizasyonuyla gerçekleştirilen "Küresel Katılım Finans Zirvesi (GPAS İSTANBUL 2017)" İstanbul Haliç Kongre Merkezi'nde gerçekleşti.

MÜSİAD Elazığ Şube Başkanı Hasan UZUN ve MÜSİAD Elazığ Şubesi 2. Dönem Başkanı M. Celal ARSLANOĞLU katıldı.

Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği Elazığ Şube Başkanı Hasan Uzun yaptığı açıklamada:

“Peygamber Efendimizin, ticarette güzel ahlakı, erdemi, adaleti temel alan anlayışı, her zaman bizlerin iş hayatına ışık tutmaktadır. Şimdi amacımız, bu değerli yaklaşımı yalnızca kendi işletmelerimizde, kendi sosyal çevremizde uygulamakla yetinmeyip, Tüm iş dünyasına adapte etmek.” dedi.

"Öncelik Para Arttırmak Değil"

 “Önceliklerinin para artırmak değil İnsanların refahını yükseltmek ve bunu sürdürülebilir kılacak bir düzen kurmak olduğuna işaret eden Uzun:

"Toplantımızın ana teması olarak belirlediğimiz İnsani Finans, Bu arayışımızda geldiğimiz çok önemli bir durağı işaretliyor. Peygamber Efendimizin, ticarette güzel ahlakı, erdemi, adaleti temel alan anlayışı, her zaman bizlerin iş hayatına ışık tutmaktadır. Şimdi amacımız bu değerli yaklaşımı yalnızca kendi işletmelerimizde, kendi sosyal çevremizde uygulamakla yetinmeyip tüm iş dünyasına adapte etmektir" diye konuştu.

FAİZ, HER ÜÇ DİNDE DE HARAMDIR

Helal anlayışının, yenilen ve içilenle sınırlı tutulmaması gerektiğine inandıklarını vurgulayan Hasan Uzun:

“Sosyal hayatta da helal olanın yasal hale gelmesi için çalışmalar yapıyoruz. Zira faiz Yüce Allah emriyle her üç dinde de haramdır, yasaktır.”

“Alternatif finans modelleri”

MÜSİAD olarak ekonomide alternatif finans modelleri ile iş dünyası üstündeki yükün azaltabileceğine inandıklarını belirten Uzun:

“Bunun basit bir Finansal mekanizma dönüşümü arayışı olmadığını da biliyoruz. Bu sürecin sosyal, ekonomik, siyasal, kültürel ve psikolojik birçok farklı parametresi söz konusu olacak. Bu temel paradigma dönüşüm sürecini, bu gerekçeleri göz ardı etmeden tüm paydaşlarla beraber yürüteceğiz.” ifadelerini kullandı.

M.T


 
Etiketlermüsiad
YORUM EKLE
    YORUMLAR
ELAZIĞ ⇓
İmsak 05:06
Güneş 06:28
Öğle 12:14
İkindi 15:18
Akşam 17:49
Yatsı 19:05
DÖVİZ KURLARI
USD 5.6626     EURO 6.5275     IMKB 96455     ALTIN 223,567