MADEN'İN ERGANİ'YE BAĞLANMASINI İSTİYOR MUSUNUZ?

Diyarbakır milletvekillerinin verdiği kanun teklifi neticelenirse Maden ve Alacakaya yeni il olacak Ergani'ye bağlanacak. Siz bir Elazığlı olarak bu konuya nasıl bakıyorsunuz?...

25 Mayıs 2009 Pazartesi 11:56 < İLÇE
Ergani'nin il olması yönünde Meclis İçişleri ve Plan Bütçe Komisyonu'na verilen kanun teklifi ilçe sakinlerini ve Elazığlıları endişelendirdi. Teklif kabul edilir ve Genel Kurul'dan da geçerse Elazığ'ın Maden ve Alacakaya ilçeleri Ergani'ye bağlanacak.
 
AK Parti ve MHP milletvekilleri 4 yeni il kurulması için TBMM Başkanlığına kanun teklifi verdiler. Kanun teklifleri ile Diyarbakır’ın Ergani, Mersin’in Silifke ve Anamur, Konya’nın da Akşehir ilçesinin il yapılması isteniyor.
 
Edinilen bilgiye göre AK Parti Diyarbakır milletvekili Osman Aslan, Ergani ilçesinin il yapılması ve halen Diyarbakır’a bağlı olan Çermik, Çüngüş, Dicle ve Eğil ilçeleri ile Elazığ’a bağlı bulunan Maden ilçesinin yeni kurulacak Ergani iline bağlanması yönünde bir kanun teklifi hazırladılar.
 
Diyarbakır'ın AKP’li Milletvekilleri Ali İhsan ASLAN, Kutbettin ARZU, Abdurrahman KURT ve Ali İhsan MERDANOĞLU'nun da desteğini alan Aslan, hazırladığı kanun teklifini Meclis İçişleri ve Plan Bütçe Komisyonlarına sundu. Kanun teklifi komisyonda kabul görür ve Genel Kurul'dan da geçerse Maden ve Alacakaya ilçeleri Elazığ'dan ayrılarak Ergani'ye bağlanacak.
 
Maden’in Ergani’ye bağlanması neticesinde il genel nüfusunun azalacağını belirten vatandaşlar böylece İller Bankası'ndan alınan ödeneğin azalacağını, ayrıca milletvekili sayımızın da düşebileceğini dile getiriyorlar.
 
Öte yandan coğrafi yapısından tutun da kültür, yaşam tarzı, insan karakter ve yapısı, vb. birçok hususta tamamen farklı, orijinal ve özgün bir yapıya sahip olan Maden'in Ergani'ye bağlanmasının, bu medeniyet kentinin gözden çıkarılması anlamına geleceği iddia ediliyor. 
 
Bu konuda Elazığ insanının nabzını tutmak amacıyla görüşlerinizi bizimle paylaşmanızı istiyoruz. Bu konudaki görüş ve yorumlarınızı sizdengelenler@el-aziz.com mail adresimize gönderirseniz Sizden Gelenler köşemizde yayınlama imkanı bulabilirsiniz.
 
Ayrıca Maden'in Erganiye bağlanması konusundaki görüşünüzü Anketimize katılarak da beyan edebilirsiniz.
YORUM EKLE
  YORUMLAR
 • ılyas kaya - 29 Ağustos 2017 Salı 20:26
  23 23 memnunuz elazığlı doğdum elazığlı kalacağız ergani bağlamaz bizi
 • Süleyman Deniz SEYREK - 21 Kasım 2016 Pazartesi 17:49
  Maden'in Ergani'ye bağlanmasını asla kabul etmiyorum. Maden'in Elazığ'a bağlı olması da Ergani'ye bağlanma durumu kadar kötü bir durum. Maden gibi geçmişi renkli, eğlenceli ve tarihi olan fakat bugün çok vahim durum da olan bir ilçe Diyarbakır gibi güçlü bir Il'e bağlanmalı. Tıpkı geçmişteki gibi. Bu durum Maden'in menfaatine olacaktır.
 • ali güzel - 19 Ağustos 2016 Cuma 14:46
  ergani il olmayı hakkediyor. GEZİN de Erganiye baglanmalı
 • Mehmet akın - 12 Temmuz 2016 Salı 12:13
  Allahın izniyle Ergani il olacak 21
 • kenan kara - 26 Haziran 2015 Cuma 14:26
  böyle şey olmaz ve olamaz. hangisinde şehir statusü varki şehir olsunlar gülüp geçilecek bir komik bir hikaye iyice saçmalamışlar
 • burak köse - 23 Kasım 2010 Salı 15:09
  silvan ı unuttunuz mu erganii silvanın bir mahallesii bile etmiyorr ergani nesi büyük kii
 • sewerkan - 19 Temmuz 2009 Pazar 01:09
  bırakın boş lafları bunca yıldır Elazığ'dan ne hayır gördünüz onu söyleyin.
 • mehmet zengin - 07 Temmuz 2009 Salı 11:25
  ben bir çermik li olarak erganinin il olmasını istiyorum çünkü artık d.bakırla hiçbir duruşumuz yok ergani bize cok yakın tüm ürünlerimizi erganiden alıyoruz madenlilerde öyle ergani çokgelişebilecek bir ilçedir madenliler istesede istemesede ERGANİ il olacak
 • hande sis - 27 Haziran 2009 Cumartesi 11:32
  Bu konuda aşağıda msj yazan arkadaşlara candan katılıyorum. çünkü çözülmesi gereken onca sorun varken maden ve alacakaya yı erganiye bağlamayı düşünüyorlar işte biz bu yüzden gelişemiyoruz geri kalıyoruz sessiz kaldığımız için alackaya elazığ için önemli bir faktör gelişme açısından çünkü elazığın belli başlı hiçbir şeyi yok elimizdeki değerleri koruyalım biz korumazsak başkaları hiçç umursamaz.
 • can naci - 07 Haziran 2009 Pazar 16:24
  ben kesinlikle ergani denen sıradışı bir yere madenimizin bağlanmasını istemiyorum.çok istiyorlarsa erganiyi MADEN e baglasınlar.
 • ERCAN BENGİN - 05 Haziran 2009 Cuma 15:57
  YAZIKLAR OLSUN DİYORUM.MADEN'İ GÖZDEN ÇIKARAN ,SESİ ÇIKMAYAN SAVUNMA BİLE YAPMAYAN MİLLETVEKİLLERİMİZ SEVİNSİNLER.MADEN'İ GÖZDEN ÇIKARDIKLARINI EKONOMİSİNİ TİCARETİNİ KALKINMASINI BİLE GÖZ ARDI EDENLER,SEÇİM ZAMANINDA BİR MERHABA DEYİP OYLARI GÖTÜRÜYORLAR.MADENDE BULUNAN SİYASİ PARTİ İLÇE BAŞKANLARI NE YAPIYOR MERAK EDİYORUM.ELAZIĞLI OLMAKMI,ERGANİLİ OLMAKMI YAKIŞIYOR ONLARA...SADECE SESSİZ KALANLARA ÜZÜLÜYORUM...MADENİ GÖZDEN ÇIKARANLARA YAZIKLAR OLSUN.BİZİ SAHİPLENMEYEN VE ELAZIĞLI OLARAK BENİMSEMEYENLERE DİYACAK BİŞEY YOK..SAYGILARIMLA
 • ATIF KURNAZ - 30 Mayıs 2009 Cumartesi 12:09
  Konu sadece maden değil aslında,toplum olarak değerlerimize ve geçmişimize sahip çıkmamaktır.Geçmişini çabuk unutan topluma sahibiz, maalesef.söz de 5 milletvekilimiz var bizi temsilen,ancak;onlar kendi devr-i alemlerine dalmışlar.maden i düşünecek vakitleri mi var. israil durduğu yerde.zaten 70 milyon insanın 2 milyon kişiye hizmet ettiği bir toplumda yaşamıyormuyuz ki.oligarşi de böyle bile bir düzen yok.
 • sabit alp - 27 Mayıs 2009 Çarşamba 15:50
  kültürel ve siyasi düşüncesi bagdaşmayan ilçemizin erganiye baglanması çalışmalarını nefretlekınıyorum bu çalışmalara destek veren ve madenlileri bu konuda yalnız bırakacak olanlar bunun vebalini ve cezasını çekeceklerdir terörle anılan ilçelerin il yapılması ve sınırın elazıgın burnuna dayatılması elzıgda yaşayanlara rahat ve huzur vermeyecegi inancındayım tüm elazıglıların bu konuya dikkatini çekmek ve uykudan uyanmalarını dilerim .
 • ATIF KURNAZ - 27 Mayıs 2009 Çarşamba 10:22
  Gerçekten bunlar ne yapmak istiyorlar,anlamış değiliz.Bundan bir-kaç ay önce milletveklimiz nu konu hakkındaki yazıyı imzalamıştı.sözde,sonradan da yanlışlık oldu diye,imzasını geri almıştı.Şimdi bu konu yine medyaya taşındı.iktidar astığım astık,kestiğim kestik mantığıyla bu ülkeyi yönetiyor.çünkü;markalı idolojisi olan hükümettir.ve idolojisi olmayanların da ömrü kısa sürer.örneğin ANAP.ne diyelim.ya sabır.
 • uğur şahin - 26 Mayıs 2009 Salı 19:41
  ben bir elazıglı olarak madenin erganiye verilmesine şiddetle karşıyım madenli kardeşlerimize sahip çıkalım elazıglılar olarak
 • Güven ÖZÇELİK - 26 Mayıs 2009 Salı 18:32
  bu telafisi çok zor bi durumdur iş işten geçmeden bişeyler yapılmalı
 • selahattin kurnaz - 26 Mayıs 2009 Salı 13:01
  BEN BİR MADEN YERLİSİ OLARAK MEDENİN ERGANİYE BAGLANMASINA KESİNLİKLE KARŞIYIM SOSYAL VE KÜLTÜREL OLARAK ERGANİYLE HİÇ BİR BAGIMIZ YOKTUR BİZ ELAZIĞLIYIZ ELAZIĞLI KALMAK İSTİYORUZ VE BURADAN ELAZIĞ MİLLET VEKİLLERİNE SESLENİYORUM SESİMİZE KULAK VERİN VE BİZE SAHİP ÇIKIN BU SİZİN VİCDANİ VEONUR MESELENİZ OLMASI GERKİYOR MADEN ELZIĞIN KÜLTÜR EŞİGİDİR MADENİMİZİ BİZİM ELİMİZDEN ALMAYIN BUNA KİMSENİN HAKKI YOKTUR MADENLİLER OLARAK BU KARŞI ÇIKACAZ VE DİRENECEGİZ SAYGILARIMLA
 • oktay demircan - 26 Mayıs 2009 Salı 12:50
  HİÇMİ ADAM ÇIKMAYACAK BU MEMLEKETE YAZIKLAR OLSUN BİZİ ÖLDÜRÜN BUNDAN İYİDİR BİR MADELİ OLARAK
 • ahmet deniz - 26 Mayıs 2009 Salı 08:50
  ergani il olacaksa kendi dinamikleriyle olsun diyarbakırın ilçeleriyle il olsun hiçbir madenli istemez erganiyi milletvekilleri sahip çıksın bakır madenimize maden elazığın kalbidir bugün madeni veren zihniyet çok sürmez elazığıda malatyaya baglar
 • oktay tekin - 26 Mayıs 2009 Salı 05:37
  kim kimi nereye bağlıyor boşuna beştane miletvekili çıkardık sesleri çıkmıyor oyzamanı sesleri gelir elazığ malatyaya bağlasalar hiç şaşmam
 • gakkoş - 25 Mayıs 2009 Pazartesi 21:42
  maden erganiya bağlanırsa maden de insan kalmaz erganini ilçesi olmak istemiyoruz inadına 23
ELAZIĞ ⇓
İmsak 03:20
Güneş 05:05
Öğle 12:35
İkindi 16:28
Akşam 19:54
Yatsı 21:31
DÖVİZ KURLARI
USD 4.7936     EURO 5.5865     IMKB 92322     ALTIN 189,164