Mahmut Övür

26 Ağustos 2016 Cuma 08:53 DİĞER KÖŞE YAZILARI

BARZANİ’NİN MUSUL ŞİFRESİ

Son üç güne sığdırılan siyasi gelişmeler, sadece Türkiye'nin değil bölgenin de kaderini belirleyecek cinsten.
Bu üç gün içinde iki önemli siyasi aktör, ABD Bakan Yardımcısı Joe Biden ve Irak Kürdistan Bölgesel Yönetim Başkanı Mesud Barzani Ankara'daydı. Biden, Suriye ve FETÖ yapılanmasına ilişkin yeni küresel siyasetin ilk ipuçlarını verirken, Barzani de şu sözleriyle dikkat çekti: "Bölgede büyük değişimler yolda..."
Ortadoğu coğrafyasında yeni umutlara yelken açmanın kolay olmadığın bilenler, Barzani'nin bu sözleriyle ne söylemek istediğini merak etti. O sözlerin altında, iki önemli gelişmenin ipuçları vardı. İlki Musul'da sürpriz bir gelişmenin yaşanması, ikincisi ise yeni bir çözüm süreci ihtimali. Birinci gelişmenin Musul'un alınmasıyla ilgili olduğunu Başbakan Binali Yıldırım'ın şu uyarı niteliğinde sözleri de doğruluyor: "Musul'un tekrar alınmasını biz de destekliyoruz. Ancak geri alındıktan sonra oradaki demografik yapının değiştirilmemesi lazım."
AK Parti Diyarbakır Milletvekili Galip Ensarioğlu da Musul meselesinin önemine dikkat çekip ekliyor: "Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kürt coğrafyasının tümünü kapsayan bir siyasi yaklaşım sergiledi. Ancak muhatap yanlıştı ve bunun gereğini yapmadı. Bu açıdan Barzani doğru muhataptır. Verdiği sözü tutan bir siyasetçidir. Musul'da bir değişim, Suriye'de alan açılması yeni bir dönemi başlatır." 
Bu yaklaşım, Kürt coğrafyasında sadece Türkiye veya İran açısından değil küresel güçler açısından da muhatabın değişeceği anlamına geliyor. Bu değişimin Türkiye'de "Yeni bir çözüm süreci" başlatma ihtimali var mı? Bu soruya Barzani bile temkinli cevap veriyor:

Yazının devamı için tıklayın >>
YORUM EKLE
    YORUMLAR
DÖVİZ KURLARI
USD 6.0785     EURO 6.7844     IMKB 85499     ALTIN 249,248    
ELAZIĞ ⇓
İmsak 03:16
Güneş 04:59
Öğle 12:25
İkindi 16:17
Akşam 19:40
Yatsı 21:16