Mehmet Barlas

17 Şubat 2017 Cuma 10:37 DİĞER KÖŞE YAZILARI

ABD’NİN İÇİNDE BULUNDUĞU DURUM BİZİM ESKİ HALİMİZ GİBİ

Bütün dünyanın heyecanla izlediği ve sonunun nasıl biteceğini merak ettiği oyun bir tiyatroda sahnelense veya bir televizyon dizisi olsa, hiç problem yaratmazdı.
Ama bu oyun dünyanın en güçlü ülkesi ABD'nin başkentinde sahneleniyor.
Oyunun baş aktörü de yeni Başkan Donald Trump...
Amerika'ya kızabilirsiniz ve hatta anti-Amerikanizm hayatınızı adadığınız bir siyasi dava da olabilir. Ama ne derseniz deyin, ABD'nin gücünü ve dünya üzerindeki her ülkenin ABD'den şu ya da bu şekilde etkilendiğini görmezden gelemezsiniz.

Amerikanize olmak 
Biz Türkiye olarak 2'nci Dünya Savaşı sonrasında oluşturulan yeni dünya düzeninde "Amerikan İttifakı"na girdiğimizden beri, sade dış değil iç siyasetimiz de bir nevi "Amerikanize" oldu. Rahmetli Dışişleri Bakanı İhsan Sabri Çağlayangil, Kudüs'ün İsrail tarafından işgaline tepki göstermemizin gerekçelerini sıralarken, kendini savunmak için "Arabize olmadık" derdi. Ama özellikle "Truman Doktrini"ninden, yani 1947'den bu yana hiçbir Dışişleri Bakanı "Amerikanize olmadık" diyemedi.

Gladyo ve ötesi 
ABD ile haşır neşir olmanın yansımalarını bazen askeri darbelerle, bazen ambargolarla, bazen de siyasete verilen yeni direktiflerle gördük. Bizim burada "Derin Devlet" olarak nitelediğimiz olgu aslında Amerikan derin devletinin bir uzantısıydı. NATO olarak bildiğimiz İttifak'ın özünde de, üye ülkelerin içinde yuvalanan "Gladyo"lar vardı. Son olarak da ABD'nin PKK'nın bir uzantısı olan PYD'yi desteklediğini ve her şeye rağmen FETÖ'yü barındırmakta ısrarlı olduğunu gördük. Bu nedenle 15 Temmuz darbe girişiminde de Amerikan parmağının bulunduğu kuşkusu ağırlık kazandı.

 

 
Yazının devamı için tıklayın >>
YORUM EKLE
    YORUMLAR
DÖVİZ KURLARI
USD 6.0227     EURO 6.7228     IMKB 86923     ALTIN 247,537    
ELAZIĞ ⇓
İmsak 03:19
Güneş 05:01
Öğle 12:25
İkindi 16:17
Akşam 19:39
Yatsı 21:13