MURAT ERGEN: “EZAN’A TAHAMMÜLSÜZLÜK KABUL EDİLEMEZ”

8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle Taksim’de bir araya gelen kadın gruplarının yürüyüş esnasında yatsı ezanının okunmasını ıslıkları ile protesto etmelerine Diyanet-Sen Elazığ Şubesi tepki gösterdi...

11 Mart 2019 Pazartesi 20:40 < GÜNDEM

 
8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle Taksim’de bir araya gelen kadın gruplarının yürüyüş esnasında yatsı ezanının okunmasını ıslıkları ile protesto etmelerine Diyanet-Sen Elazığ Şubesi tepki gösterdi...

Diyanet-Sen Elazığ Şube Başkanı Murat Ergen, “Tepkilerimizi hukuk ve İslam geleneğinin bizlere öğrettiği naiflik ölçüsü içerisinde göstermeye devam edeceğiz” dedi.
 
Diyanet-Sen Elazığ Şube Başkanı Murat Ergen, Memur-Sen İl Temsilciliğinde bir basın açıklaması yaptı. Başkan Ergen açıklamasında büyük çoğunluğu Müslüman olan bir ülkede ezana karşı yapılan bu saygısızlığa seyirci kalmayacaklarını vurguladı.

 “TÜRKİYE VE DÜNYA MÜSLÜMANLARINDAN ÖZÜR DİLENMELİ”

Konuşmasında Ergen, “Müslüman bir ülkede kesinlikle olmaması gereken bir fitneye imza atmışlardır.  Bin yıldan uzun süredir İslam’ın bayraktarlığını yapan bir ülkede ezan sesini protesto etme cüretini göstermek ülke insanımıza ve tüm dünya Müslümanlarına yapılmış bir saygısızlıktır. Ezan sesi üzerinden yapılan bu tahammülsüzlük kesinlikle kabul edilemez. Halkı provoke etme amaçlı bu protestoyu gerçekleştirenler derhal büyük çoğunluğu Müslüman olan Türkiye halkından ve tüm dünya Müslümanlarından özür dilemeli haklarında halkı kin ve düşmanlığa sevk etmekten gerekli yasal işlemler başlatılmalıdır” dedi.

“ALLAH’IN LANETİ MUTLAKA GELİP SİZLERİ BULACAKTIR”
 
 “Ne yazık ki günümüz dünyasında din düşmanlığı moda haline geldi. Bir takım insanlar din düşmanlığı üzerinden prim yapmaya, kin ve nefretleri kusmaya çalışıyor. Ezan okununca, saygı gereği oturuşunu düzelten bir millete, siz haysiyetsiz insanların ne alkışları ne de ıslıkları kar etmez. Allah’ın laneti mutlaka gelip sizleri bulacaktır.
 
Ezanımıza yapılan saygısızlığa seyirci kalmayacağız. İslami değerlerimize saldırı halinde olan, insanlar arasında kin ve düşmanlığı alenen tahrik etme ve kamu barışını bozma amacıyla yapılan bu protestoyu inanç özgürlüğü çerçevesinde değerlendirmemiz mümkün değildir. Türkiye her dinden ve inançtan insanların yaşadığı geniş bir mozaiktir. Bizler saygı ve kardeşlik düsturuyla hareket ederken, toplumu kutuplaşmaya götüren bu tür girişimlerin tamamen bilinçli ve kurgulanmış bir durum olduğunu müşahede ediyor ve kesinlikle olayı sonuna kadar takip edeceğimizin bilinmesini istiyoruz" diye kaydetti.
 
“DİYANET-SEN OLARAK 85 BİN ÜYEMİZLE BU OLAYIN TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ”

Yaşananların din özgürlüğü ile bağdaştırılamayacağını vurgulayan ve bu provokatif girişimler karşısında Müslümanları sağduyulu davranmaya davet etmeye devam edeceklerini dile getiren Ergen:

“Tepkilerimizi hukuk ve İslam geleneğinin bizlere öğrettiği naiflik ölçüsü içerisinde göstermeye devam edeceğiz. Diyanet-Sen olarak hukuk çerçevesinde, 85 bin üyemizle bu olayın takipçisi olacağımızdan kimsenin kuşkusu olmasın” dedi.

 
Etiketlermurat ergen diyanet sen elazığ
YORUM EKLE
    YORUMLAR
DÖVİZ KURLARI
USD 6.0227     EURO 6.7228     IMKB 86923     ALTIN 247,537    
ELAZIĞ ⇓
İmsak 03:19
Güneş 05:01
Öğle 12:25
İkindi 16:17
Akşam 19:39
Yatsı 21:13