Mustafa Kartoğlu

22 Mart 2016 Salı 08:04 DİĞER KÖŞE YAZILARI

YERLİ SAVAŞ UÇAĞI 28 ŞUBAT’A TAKILMIŞ

Kendini koruma ve saldırıya karşı koyma gücüne sahip olanın kuralları koyduğu bir dünya sistemi var. Bunun için gerekli donanıma sahip olana ‘güçlü’, olamayana ‘zayıf’ ülke deniliyor. Başkalarının donanımını kullanana ise ‘bağımlı’...

Ekonomik bağımlılık kadar tehlikeli bir durumdur bu.

Oysa IMF ve Dünya Bankası gibi

kurumlara veya ‘sıcak para’ya ya da küresel sistemin dayattığı ‘faiz lobisine’ bağımlılıktan bu kadar çok söz ederken, ‘silah lobisine bağımlılık’ konusuyla daha az

ilgileniyoruz.

Savunma konusu sadece flaş haberlerle medyaya konu oluyor.

Savunma sanayindeki hareketler, silah, savaş uçağı, savaş gemisi, füze ve radar sistemleri satışları da liderlerin açıklamaları, emtia ve para piyasalarındaki hareketler kadar önemli.

Türkiye de bu sistemde var olabilmenin yolunun bağımsız ‘yerli’ bir savunma sanayiyle olacağını gördü; yatırımlarını bu yönde yapıyor.

Bu süreç Aselsan, Havelsan, Tusaş, TAI gibi yarı-resmi şirketleri güçlendirdi; özel şirketlerin de sektöre daha fazla girmesini sağladı. Bugün Türkiye yerli-milli savaş uçağı projesini başlatıyorsa, arkasında yerli radar sistemleri, uydu, zırhlı araçlar, gemiler ve insansız hava araçları üretmenin kazandırdığı özgüven var.

Yazının devamı için tıklayın >>
YORUM EKLE
    YORUMLAR
DÖVİZ KURLARI
USD 5.3527     EURO 6.0808     IMKB 90051     ALTIN 214,314    
ELAZIĞ ⇓
İmsak 05:56
Güneş 07:24
Öğle 12:23
İkindi 14:48
Akşam 17:09
Yatsı 18:32