MÜZELER HAFTASI KUTLAMALARI BAŞLADI

18-24 Mayıs Müzeler Haftası kutlamaları başladı. Elazığ Müze Müdürü Kalsen, "Harput'ta 5 yıldır devam eden kazıda, Harput iç kale ve Kale Mahallesi'nde zindan, cami, konaklar, çarşı ve sokaklar gün ışığına çıkarıldı" dedi.

17 Mayıs 2010 Pazartesi 01:07 < GÜNDEM
    Uluslararası Müzeler Konseyi ICOM tarafından ilan edilen 18-24 Mayıs “Müzeler Haftası” kutlamaları başladı.

    Kutlamalar kapsamında Valilik önünde çelenk sunma töreni düzenlendi. Törene İl Kültür ve Turizm Müdürü Tahsin Öztürk, İl Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü Özcan Yalçın, Elazığ Müze Müdürü Haydar Kalsen ile Elazığ Müze Müdürlüğü çalışanları katıldı.

    Bu haftanın, dünyada olduğu gibi Türkiye'de de halka müzeleri ve kültür varlıklarını tanıtmaya yönelik çalışmalarla kutlandığını anımsatan Elazığ Müze Müdürü Haydar Kalsen, şunları söyledi:

    “Uluslararası Müzeler Konseyi tarafından ilan edilen 18-24 Mayıs Müzeler Haftası, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de her yıl kutlanmakta, kutlamalar kapsamında müzelerimizi ve kültürel varlıklarımızı halkımıza tanıtmak hedeflenmektedir. 28 Temmuz 1982 tarihinde Fırat Üniversitesi Mühendislik Fakültesi kampüsünde ziyarete açılan Elazığ Arkeoloji ve Etnografya Müzesi, yaklaşık çeyrek asırdan beri halkımıza hizmet vermektedir.

    Önceleri çevreden eser toplanmış, bölge halkının bağışlarıyla da müzeye eser kazandırılmıştır. Keban ve Karakaya barajı kurtarma projesi çerçevesinde Atınova, Aşvan, Ağın ve Baskil yörelerimizde yapılan arkeolojik kazılardan çıkarılan eserlerle de kısa zamanda müzelik eserler çoğalmıştır. Bugün Elazığ müzesinde yaklaşık 30 bin etnografik eser bulunmaktadır."

    Türkiye'de müzeciliğin Osmanlı döneminde başladığını, o dönemlerde eski çağlardan kalan eserlerin koruma altına alındığını dile getiren Kalsen, kentte Cumhuriyet döneminde ilk müzenin 1965 yılında Harput Alacalı Mescit'te oluşturulduğunu ve Keban Barajı'nın inşası aşamasında ortaya çıkan eserlerin korunmasına yönelik 1982 yılında halihazırdaki müzenin hizmete açıldığını belirtti.

    Kültür ve Turizm Müdürlüğünün başkanlığında Harput Kalesi'nde başlayan kazının, Türkiye ve dünyanın ilgisini çektiğini bildiren Kalsen, sözlerini şöyle sürdürdü:

    "5 yıldır devam eden kazıda, Harput iç kale ve Kale Mahallesi`nde zindan, cami, konaklar, çarşı ve sokaklar gün ışığına çıkarıldı. Bu varlıklar müzemizin armağanı olarak Elazığ halkına ve bilim dünyasına sahnelendi. Müzemiz, ayrıca üç ilde koleksiyonerlerin ve define kazılarının denetimini, kaçakçılığı ve kaçak kazıları önleme faaliyetlerinde bulundu. İl çevresinde yapılacak barajlar nedeniyle sular altında kalacak eserlerimiz güvenli alanlara taşındı."

    Kalsen, bakım ve onarım çalışmasına giren müzenin kronolojik ve tipolojik yeni teşhirleriyle ikinci büyük açılışına hazırlandığını sözlerine ekledi.

    asmt
YORUM EKLE
    YORUMLAR
DÖVİZ KURLARI
USD 6.0227     EURO 6.7228     IMKB 86923     ALTIN 247,537    
ELAZIĞ ⇓
İmsak 03:19
Güneş 05:01
Öğle 12:25
İkindi 16:17
Akşam 19:39
Yatsı 21:13