ÖDÜLLÜ ULUSLARARASI HİKAYE YARIŞMASI YAPILACAK

Elazığ Belediyesi ve Bizim Külliye Dergisi işbirliği ile Elazığ’da uluslararası katılımlı 1. Dede Korkut Hikâye Yarışması gerçekleştirilecek. Toplam ödül 10.00 TL

12 Şubat 2018 Pazartesi 12:24 < GÜNDEM
Elazığ Belediyesi ve Bizim Külliye Dergisi işbirliği ile Elazığ’da uluslararası katılımlı 1. Dede Korkut Hikâye Yarışması gerçekleştirilecek. Uluslararası Dede Korkut Hikâye Yarışması Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz’ın yarışmayı kamuoyuna duyurması ile başladı. Başvuruların başladığı yarışmada katılımcılar eserlerini 30 Haziran 2018 tarihine kadar ulaştırabilecekler.
 
İki kategoride yapılacak yarışmanın ilk kategorisi Elazığ genelinde orta öğrenim öğrencilerine yönelik olacak. Bu kategoride derece alanlara bir tam, bir yarım, bir çeyrek altın ödül verilecek. Yine bu kategoride 10 adet mansiyon ödülü bulunuyor.  
 
İkinci kategori ise her yaştan insanın katılımına açık, serbest içerikli ve toplam 10.000 lira para ödüllü olacak. Yarışmanın jürisinde ise Nazım Payam, Necip Tosun, Bahtiyar Aslan, Şerif Aydemir, Necati Kanter, Cemil Turgut ve Mahmut Bahar bulunuyor.
 
Yarışmada dereceye giren hikâyeler Bizim Külliye dergisinde de yayımlanacak. 
 
Yarışması Düzenleme Kurulu adına bir açıklama yapan Proje Koordinatörü Nazım Payam yarışmanın Türk hikâyeciliğine ve hikâye geleneğimize katkıda bulunmayı amaçladığını belirterek, yarışmaya Dede Korkut’un adının verilmesi de, bu önemli şahsiyetin ve onunla özdeşleşen hikâyeciliğimizin yaşatılmasına yönelik olduğunu belirtti.
 
Nazım Payam açıklamasında şunları kaydetti: “İki kategoride yapılacak olan yarışmanın 1. kategorisi Elazığ ilinde ortaöğrenim öğrencileri içindir. 2. kategorisi ise Türkiye ve Türkiye dışındaki bütün hikâyecilere açıktır. Yarışmanın, edebiyatımıza güçlü hikâyeci ve hikâyeler kazandırma yolunda önemli bir adım olacağı düşünmekteyiz. Yarışma, geleneksel hikâyemizi yaşatma ve hikâyeciliğimiz adına bir adım atma amacını taşımaktadır. Yarışmayla yeni hikâyecilerin yetişmesine vesile olma imkânı da bir bakıma sağlanmış olacaktır.
 
Yarışmamız aynı zamanda millî hayatımız açısından olumlu gelişmeleri hikâyeci zaviyesinden yansıtmak gibi bir amaca hizmet edecektir. Yarışma, hikâye anlatıcılığımızda yüce bir kişi olarak görülen ve kültürümüz için sembol bir kişi olan Dede Korkut gibi bir adın yaşatılması açısından da hem önemli hem de anlamlıdır. Kadim bir hikâye geleneği olan Türk milletinin, bu türle temasının da sağlıklı bir şekilde devam etmesi kültürümüzün geleceği açısından oldukça önemlidir. Türkçenin uluslararası bir edebiyat müşterekliğiyle de gündeme taşınacak olması, Türk diline bir hizmet adımı olarak kaydedilecektir.
 
Yarışmamızın konusu serbesttir, Türkiye Türkçesiyle kaleme almak şartıyla yurt içinden ve yurt dışından herkes katılabilir. Eserlerin son teslim tarihi 30 Haziran 2018 olup sonuçlar Eylül 2018’de açıklanacak, yine Eylül ayı içerisinde ödül takvimi duyurulacaktır. Yarışmamızın diğer detayları ve şartname, teslim adresi ve iletişim bilgileri Elazığ Belediyesi ve Bizim Külliye Dergisi web sayfasında yer almaktadır”.
 
O.G.
239 defa okundu.
YORUM EKLE
    YORUMLAR
ELAZIĞ ⇓
İmsak 05:40
Güneş 07:01
Öğle 12:43
İkindi 15:43
Akşam 18:13
Yatsı 19:29
DÖVİZ KURLARI
USD 3.7869     EURO 4.6634     IMKB 116316     ALTIN 161,452