Okan Müderrisoğlu

21 Nisan 2012 Cumartesi 12:04 DİĞER KÖŞE YAZILARI

BARZANİ NEDEN KIYMETE BİNDİ?


Türkiye'nin "barış ve kalkınma coğrafyasına" dönüştürmeye çalıştığı Ortadoğu'da işler iyi gitmiyor. Ankara'nın hesabı, büyüklerin hesaplarıyla karşılaşıyor ve sürekli karışıyor. Muhtemelen ABD yönetimi, güncel ittifak arayışları içinde İslam dünyasını ustaca bölüyor. Arap Uyanışı sonrası yakın bölgemizde "mezhep eksenli" yeni birliktelikler oluştuğu görülüyor. İran-Irak Merkezi Yönetimi- Suriye-Lübnan "Şii bloku" oluştururken, Türkiye ve Irak Bölgesel Kürt Yönetimi "Sünni blok" olarak algılanıyor. Bu denkleme Suudi Arabistan ve Katar'ın verdiği destek dikkate alındığında ilginç bir denge ortaya çıkıyor. Her ne kadar Irak Kürt Bölgesel Yönetimi BaşkanıMesud Barzani, "Kürt-Sünni ittifakı kurmayız" dese de gidişat öyle değil. 
Halkı Müslüman olan ülkelerin öteden beri farklı kutuplara savrulduğu söylense de durum eskisinden farklı nitelik kazanıyor. Görünürde, Ortadoğu'ya "demokrasi gelmesini isteyen" Washington'daki kadro sanki ikili çalışıyor. Bir yandan Arap toplumlarındaki geçiş dönemini yönetmeye ve kendine uygun adamlar bulmaya çabalıyor, diğer yandan Sünni-Şii ayrımını sonuna kadar kullanıyor. Bu sayede El Kaide tarzı terörist yapılar ürettiğini öne sürdüğü Sünni geleneği, Şii rekabeti ile dengelemeye, dolaylı olarak İsrail'in güvenliğini teminat altına almaya uğraşıyor... 
Bugün, Mısır ve Suriye'deki gelişmelerden en fazla tedirginlik duyan ülkenin İsrail olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Her iki komşusunda diktatörlerle kurduğu ilişkileri, demokratik tercihlerle işbaşına gelecek yönetimlerle sürdürmesinin güçlüğünü Tel Aviv'dekiler iyi biliyor. Bu nedenle Şam'ın iç dinamikleri ile Türkiye-İran-Irak ve Suriye'deki Kürtlerin taleplerine İsrail'in stratejik penceresinden de bakmak gerekiyor. Bu bakış açısı bizi şu noktaya götürüyor: 
Rusya, Çin ve Fransa, bu bölgede büyük oynamak isterken ABD ve İsrail ortak çıkarlarını koruma manevrası sergiliyor. Kriz tablosu derinleşiyor. İşte bu yüzden İran ve Suriye'deki belirsizlik uzun sürebilir, Irak her an patlayabilir, Türkiye'nin başı daha çok ağrıyabilir! 
Ankara açısından Irak ve Suriye'ye yönelik bölünme senaryoları, Kuzey Irak'ın yanı sıra Kuzey Suriye'ye kayma eğilimi gösteren PKK terörü, Barzani'yi kilit aktör haline getiriyor. Kürt lidere gösterilen üst düzey ilgiyi biraz da böyle okuma gereği doğuyor.
YORUM EKLE
    YORUMLAR
DÖVİZ KURLARI
USD 5.2843     EURO 5.9542     IMKB 102715     ALTIN 224,180    
ELAZIĞ ⇓
İmsak 05:46
Güneş 07:08
Öğle 12:42
İkindi 15:39
Akşam 18:07
Yatsı 19:24