ONUR AİR ELAZIĞ UÇUŞLARINI İPTAL ETTİ

Elazığ’a tarifeli uçak seferleri düzenleyen 4 havayolu firmasından birisi olan Onur Air, 13 Haziran itibariyle seferlerini durdurma kararı alırken, bu kararın fiyatları yükseltmesinden endişe ediliyor...

28 Mayıs 2017 Pazar 20:57 < GÜNDEM


Elazığ’a tarifeli uçak seferleri düzenleyen 4 havayolu firmasından birisi olan Onur Air, 13 Haziran itibariyle Elazığ-İstanbul seferlerini durdurma kararı alırken, bu durumun bilet fiyatlarını yükseltmesinden endişe ediliyor...

Kararı değerlendiren STK temsilcileri ve siyasiler, bu karar nedeniyle bilet fiyatlarının yükseleceğini söylerken, kararın geri alınması veya doğacak boşluğun doldurulması için ise çalışmalar yapılması gerektiğini belirttiler.

Şirketten net bir açıklama yok

Doluluk oranı bir hayli iyi sevilerde olan Elazığ’a tarifeli uçak seferi düzenleyen 4 havayolu şirketi bulunuyordu. Bunlar THY, Anadolu Jet, Pegasus ve Onur Air şirketleriydi.

Bu şirketler tarafından günlük düzenlenen uçak seferleri, bilet fiyatlarının düşmesinde ve bununla beraber geçen yıl 1 milyonu aşkın kişinin havayolunu tercih etmesinde etkili olmuştu. Ancak bu şirketlerden Onur Air, ilimize gerçekleştirdiği tarifeli uçak seferlerini 13 Haziran itibariyle durdurma kararı aldı.

Rusya’ya sefer düzenleneceği gerekçesiyle Elazığ seferlerini iptal edildiği bildirilen şirketten konuya ilişkin net bir açıklama yapılmadı.

İlimiz açısından büyük bir kayıp

Bu durumun ilimiz açısından büyük bir kayıp olduğu belirtilirken, doğacak boşluğun doldurulması veya bu kararın geri alınması için biran önce çalışmalar yapılması gerektiği ifade edildi.

Konuyu değerlendiren STK temsilcileri ve siyasiler de Cazibe Merkezi Programı çerçevesinde ilimizde yaşanacak gelişmelere paralel olarak uçak seferlerinin artmasını beklediklerini böyle bir karar alınmasını anlayamadıklarını belirttiler.

ALAN/ ‘KONUYA İLİŞKİN GEREKLİ ÇALIŞMALARI YAPACAĞIZ’

Kararı kabul edilemez olarak değerlendiren Elazığ TSO Başkanı İdris Alan şöyle konuştu:

“Cazibe Merkezleri Programı çerçevesinde biz uçak seferlerinin arttırılmasını beklerken böyle bir karar alınması bizim açımızdan kabul edilemez. İlimizin imajı açısından da iyi olmayacaktır. Doluluk oranı olarak bölgedeki en iyi illerden biriyiz. Böyle bir karar alınmasını anlam veremiyoruz. Bu karar hem iş adamlarını hem de vatandaşı mağdur edecektir. Ayrıca fiyatlara da olumsuz yansıyacaktır. Bu karardan dönülmesi için elimizden gelen çalışmayı yapacağız. Konuya ilişkin gerekli araştırmaları yapıp resmi girişimlerde bulunacağız.” dedi.

BAŞ / ‘BOŞLUĞUN DOLDURULMASI GEREKİR’

İlimize sefer yapan şirketlerin yüzde 90 doluluk oranı yakaladığını belirten ASKON Elazığ Şube Başkanı Yakup Baş da bu karara anlam veremediklerini belirtti.

Doğacak boşluğun başta Anadolu Jet tarafından doldurulması gerektiğini ifade eden Baş, “Bildiğimiz kadarıyla şirketin Rusya’ya yeni seferleri açıldı. Bu nedenle buradaki uçakları bu seferlere yönlendirdiler. Şirket açısından Rusya pazarı daha cazip gelmiş görünüyor. Bizim için büyük kayıp. İlk etapta bilet fiyatlarında bir artış olacağını düşünmekteyiz. Ayrıca yolcu açısından da kayıp yaşanacaktır. Mevcut haliyle bile seferler yetmezken, yüzde 90 doluluk oranları ile seferler yapılırken böyle bir karar alınması vatandaşı ve iş adamlarını mağdur edecektir.

Özellikle Malatya ve Diyarbakır’a yolcu kayması olacaktır. Bu karar seferlerde tahminen yüzde 25 oranında bir açık oluşturacak. Soruna çözüm olarak ilk olarak THY kuruluşu olan Anadolu Jet’in seferlerini çoğaltması gerekiyor. Aksaklığın yaşanmaması için Anadolu Jet’in bu boşluğu doldurulması gerekiyor. Sivil toplum örgütleri olarak gerekli desteği sağlarsak ve bir toplantı düzenleyip THY yetkilileri ile görüşebilirsek belki bir sonuç elde edebiliriz. Çünkü direkt siyasilerin girişimleri ile sonuç elde etmek mümkün olmayabilir. Gereken desteği de STK’lar olarak sunmamız gerekiyor.” şeklinde konuştu.

M.T
Etiketlerelazığ hava limanı
YORUM EKLE
  YORUMLAR
 • Ayca yesim - 05 Ocak 2019 Cumartesi 21:54
  Onur air ile istediğimiz zaman yolculuk edebiliyorduk thy en uygun olması gereken zamanlarda bile 250 tl nin altına düşmüyor yazık insanlarımıza elazig kaybediyor
 • efecan baran - 13 Nisan 2018 Cuma 15:08
  ne zaman acılacak tekrar onur air
 • Ahmet celayir - 03 Şubat 2018 Cumartesi 16:52
  Sahipsiz elazığ iptal oldu vekiller elini taşın altına koydu mu onur air ile 80 ile 130 lira arası bilet alacağımıza thy ile sadece tek bi firma ile 200 tl vereceğiz bu memleket bu dönem kadar sahipsiz olmadı bu şehir unutmaz bunları eyyy vekiller.
 • Ahmet Eralp Küçük - 27 Haziran 2017 Salı 16:11
  Uçak bilet fiyatları çok arttı. Onurair listeden Elazığ'ı çıkardı ve birdaha alması zor görünüyor. THY ile görüşülmeli en azından sefer artırması ve dolayısı ile fiyat düşürmesi gündeme gelmelidir. Bütün Elazığlıları hassasiyete davet ediyorum, şehriniz kaybediyor
DÖVİZ KURLARI
USD 5.8080     EURO 6.6160     IMKB 95182     ALTIN 264,293    
ELAZIĞ ⇓
İmsak 03:01
Güneş 04:52
Öğle 12:30
İkindi 16:25
Akşam 19:59
Yatsı 21:41