Oray Eğin

22 Eylül 2011 Perşembe 10:24 DİĞER KÖŞE YAZILARI

TÜRK=AMERİKAN İLİŞKİLERİNDE YENİ PERDE

Birleşmiş Milletler
Dış politika yazarlarının sevdikleri bazı klişeler vardır. 'Kapalı kapılar ardında' ya da 'yeni bir perde' bunlardan biridir. Ancak Obama'yla Erdoğan'ın arasındaki dostluğu, uyumu, beraber ortak değerleri savunma kararlılığını görünce 'yeni perde' tam da ilişkilerde yeni aşamasını tarif etmek için yeterli, yerinde bir klişe.
Türkiye tarih boyunca hep coğrafi olarak stratejik bir ülkeydi ama bugüne kadar dünya siyasetinde buna eş bir ağırlığı yoktu.
Bu seneki Birlemiş Milletler Genel Kurulu'na diğer ülkelerle denk, söz hakkı eşit bir Türkiye katılıyor.
Önceki gün New York'ta gerçekleşen Erdoğan-Obama görüşmesinde de bu denklik önemliydi. Görüşmenin bir buçuk saatten iki saate çıkması önemli bir ayrıntı. Başbakan Erdoğan'la Obama arasındaki 'vücut dili' de denkliğin bir başka göstergesi. Amerikan başkanının önünde alıştığımız gibi ezilip büzülen bir Türk lideri yok.
Amerikan yetkilileri Barack Obama'yla Başbakan Erdoğan arasındaki dostluğa özel önem veriyorlar. Washington'daki kuşkucu isimler 'Obama bir dönemlik başkan olursa bu ilişkiler daha nasıl sürer' diye şerh düşüyorlar gerçi ama şu anda Cumhuriyetçiler'den nitelikli bir aday çıkmaması Türk-Amerikan ilişkilerindeki seyrin epey bir süre daha bu şekilde yürüyeceğini gösteriyor.
Büyük ihtimalle bir dönem daha Obama'yla devam edecek Amerika da. Türkiye'de zaten uzun bir süre Erdoğan'ın alternatifi çıkmayacak. Bu uyum da uzun süre Türk-Amerikan ilişkilerinin seyrini belirleyecek.
Amerika kadar, Türk tarafı da bu uyumdan son derece memnun.
İki liderin görüşmesine Türk tarafı önce gergin başladı, iki saatin sonunda epey rahatlamış bir şekilde ayrıldılar. Amerika, beklenen uyarıların hiçbirini yapmadığı gibi Türkiye'nin birçok konudaki hassasiyetine de anlayış gösterdi.
'İsrail'le tonu biraz yumuşatın' ricası geldi, ama bunu bir yaptırıma dönüştürmedi, ısrarcı olmadı.
Predator'lerin kullanımıyla ilgili Türkiye çok iyimser. Suriye'ye yaptırımlar konusunda Amerika da Başbakan Erdoğan'ı ikna etti.
Geçmişte belki de bir cesaretle, bir meydan okumayla başlayan bu özgüven bugün karşılığını bulmuş, kabul görmüş durumda.
Nasıl yapıyor bunu? Nasıl oluyor da Başbakan Erdoğan her seferinde Batı'ya ve Batı'nın müttefiklerine haddini bildiriyor, dahası nasıl bunu bir başarıya dönüştürüyor?
İsrail'e 'Siz öldürmeyi iyi bilirsiniz' diye çıkışıyor, Sarkozy'e 'Libya'nın yeraltı kaynaklarına göz dikme' diyor. Dünyanın 'ağabeyi' rolünü üstlenen Amerika Birleşik Devletleri'nden de destek almaya devam ediyor.
'Ustalık'
metaforunun altının dolu olduğu ortada; son dokuz yılda Erdoğan ve hükümet diplomasi satrancını, manevraları iyi öğrendi. Son derece pragmatikler. Türkiye'nin işine gelmedikçe hiç kimsenin dümen suyuna gitmek gibi bir niyetleri yok, sadece çıkarlar eşitse birliktelik söz konusu.
Amerika Birleşik Devletleri'nin de uzun vadede Erdoğan'ın Ortadoğu'da sürdürdüğü politikaya ihtiyacı var. Erdoğan, dünya liderine sadece Arap Baharı'nda bir model örneği sürmüyor. Aynı zamanda doğal kaynakları olan Türki cumhuriyetlerle ilişkilerin de kapılarını açıyor.
Obama'nın yılda dokuz kere Erdoğan'la telefonda konuşması boşuna değil.
Çünkü ABD yönetimi de söz konusu olduğunda son derece pragmatik. Ne kazanacağına bakıyor. Uzun vadede enerjiye aç ülkelerinin bölgede Erdoğan'la kuracağı ittifak, içeride pro-İsrail politikasıyla alınacak oylardan daha önemli.
Herkes kendisine göre bir hesap yapıyor işte. Ama her seferinde kazançlı çıkan Erdoğan oluyor.
twitter.com/orayegin
facebook.com/oryegn

'Tire'de buluşalım
Amerika'nın tarihi otellerinden biri. İçinde metro durağına özel bir geçiş var, ama yerini hiç kimse bilmiyor. Zamanında Amerikan Başkanı arabasıyla tehlike anında yeraltına inebilsin diye devasa bir asansör bile yapılmış. Hakkında o kadar çok efsane var ki... Zamanında öyle çok kişi bu otelde ikamet etmiş ki...
Bundan birkaç sene önce Park ve Lexington Caddeleri'nin arasındaki otelde kalırken yeni bir 'markalaşma' sürecinden geçiyorlardı.
Otelin Waldorf-Astoria olan adını 'Waldorf=Astoria' diye değiştiriyorlardı. 'Meet Me at the Hyphen' diye 'Tirede buluşalım' manasına gelen bir şarkı bile vardı halbuki otel hakkında.
Şimdi bu 'eşit' işaret de nereden geliyor?
Grafikte daha kuvvetli bir etki yapmak için 'double hyphen' kullanmaya karar verdiler.
Obama-Erdoğan'ın Waldorf=Astoria görüşmesinden sonra Türk-Amerikan ilişkileri derken de araya artık 'eşit' işareti konabilir diye düşünüyorum: 'Türk=Amerikan ilişkileri' daha doğru, grafik olarak daha kuvvetli sanki.

 
YORUM EKLE
    YORUMLAR
DÖVİZ KURLARI
USD 6.0227     EURO 6.7228     IMKB 86923     ALTIN 247,537    
ELAZIĞ ⇓
İmsak 03:19
Güneş 05:01
Öğle 12:25
İkindi 16:17
Akşam 19:39
Yatsı 21:13