PEMBELİK BARAJI İSKÂN DUYURUSU

İlimiz sınırları içerisinde bulunan ve yapımına başlanılan Pembelik Barajından etkilenen Karakoçan'ın Akkuş, Akarbaşı, Okçular, Çalıkaya, Alabal ve Özlüce Köylerinde yapılan kamulaştırma için Elazığ Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünce iskân çalışmaları başlatıldı.

05 Mayıs 2012 Cumartesi 02:01 < İLÇE

Pembelik Barajı yapımı nedeniyle Karakoçan’ın Akkuş, Akarbaşı, Okçular, Çalıkaya, Alabal ve Özlüce köylerinde yapılan kamulaştırma nedeniyle 5543 sayılı İskân Kanununun 12. Maddesine göre Elazığ Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünce iskân çalışmaları başlatılmıştır.

Pembelik Barajı yapımı nedeniyle taşınmazları kamulaştırılan ya da yerleşim biriminde oturup taşınmazı olmayan ve geçimini kiracılık, ortakçılık ve işçilikle sağlayan, kamulaştırma nedeniyle geçim olanaklarını yitirip yerlerinden ayrılmak zorunda kalacak ailelerin Devlet eliyle iskân edileceği açıklandı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Yapı İşleri Genel Müdürlüğünce iskanınızın yapılabilmesi için; aile fertlerinizle birlikte bedel artışları da dahil olmak üzere, şimdiye kadar aldığınız veya Kamulaştırma çalışmalarının devam ediyor olması ve kamulaştırma bedellerinin henüz ödenmemiş olması durumunda ise ileride aile fertlerinizle birlikte bedel artışları da dahil olmak üzere, alacağınız kamulaştırma bedellerinin tamamından, iskan planlama etütleri başlangıç yılının ocak ayında onaltı yaşından büyük işçiler için yürürlükte olan asgari ücretin otuz günlük brüt tutarının yüzyirmi aylık karşılığı kadar olan 106.380 TL(yüz altı bin üç yüz seksen TL) miktarının, kamulaştırma bedelinin bu miktardan az olması halinde ise tamamının Ziraat Bankası Genel Müdürlüğü Genel Muhasebe ve Raporlama Dairesi Başkanlığı nezdinde bulunan İskan Gelir Hesabına yatırılması veya Bakanlığımıza aktarılmasının taahhüt edilmesi gerekmektedir.

Kamulaştırma bedeli almayacaklar için böyle bir şart yoktur.Yapı İşleri Genel Müdürlüğünce 5543 sayılı İskân Kanununa göre aşağıdaki şekillerde iskân yapılmaktadır:

TARIMSAL İSKÂN

Devlet tarafından yurdumuzun herhangi bir yerinde sağlanacak arazi üzerinde konut ve projesiyle belirlenecek miktarda arazi veya ahır ve samanlık gibi tarımsal yapılarla üretken duruma gelebilmeniz için gerektiğinde donatım ve yıllık işletme kredisi verilerek yapılmaktadır.

Yerleşim yeri ve arazileri kamulaştırılan köyünüzün kendi idari sınırları içinde ya da kabul etmeniz halinde komşu köylerde, kamulaştırma ve koruma alanı dışında sadece konut ve işletme binası haricinde ailelere arazi gibi başka taşınmaz verilmeyecektir.

ŞEHİRSEL İSKÂN

Devlet tarafından belirlenecek en yakın belde, ilçe veya il merkezinde yapılacaktır.

İskân amacıyla verilecek mallar hibe olmayıp, teslim aldığınız tarihte saptanacak değerler üzerinden borçlandırma yoluyla verilmektedir.

İskân edilecekler, kendilerine verilen taşınmazlardan dolayı, yapı ve tesisler için maliyet bedelleri, arsa ve arazi için rayiç bedeller üzerinden borçlandırılırlar. İskân amaçlı olarak verilecek taşınmaz malların borçlandırma bedelleri borçlandırmayı izleyen 60 ncı ayda ilk taksit başlamak üzere 15 yılda 15 eşit taksitle tahsil olunacaktır.

Verilecek taşınmazların borçlandırma bedelleri faize tabi değildir. Kredi ve taşınır mallara ise borçlandırma bedeli üzerinden Devlet tarafından tespit edilecek haller dâhilinde yıllık faiz uygulanır.

Bu koşullar altında Devlet eliyle iskân isteyen aile temsilcilerinin, duyurunun asıldığı 30.04.2012 tarihinden itibaren, 28.08.2012 tarihine kadar, istediği iskân şeklini seçerek nüfus cüzdanı fotokopisini de ekleyip T.C. Kimlik numarası da belirtilerek Karakoçan Kaymakamlığına başvurması gerekmektedir. (Hane içindeki evli çocuklar da kamulaştırmadan etkilenmeleri, hak sahipliği koşullarını taşımaları ve iskân istemeleri halinde ayrı ayrı başvuruda bulunabileceklerdir.)

Eşlerden biri yoksa veya askerlik, tutukluluk, uzun süreli tedavi gibi nedenlerle başka yerde bulunuyorsa diğer eş veya aile bireylerinden yetkili birisi başvuruda bulunabilecektir.

Başvuruda bulunanların hak sahibi olup olmadığına ileride yapılacak incelemeler sonucunda komisyonca karar verilecektir. Hak sahibi olamazsanız İskân Gelir Hesabına yatırılan paranız serbest bırakılacaktır.

İdarece kabul edilecek zorunlu haller dışında, süresinde başvuruda bulunmayanlar ile istenilen belgeleri vermeyenler, Devlet eliyle iskân istememiş sayılacaklar ve daha sonraki başvuruları da kabul edilmeyecektir.

Açıklanan iskân şekillerinden birini tercih etmeniz halinde ilgili Muhtarlıklara veya Karakoçan Kaymakamlığına verilen örnek dilekçe ile Karakoçan Kaymakamlığına 28.08.2012 tarihine kadar başvuruda bulunmanız gerekmektedir.

N.Ç.

 
YORUM EKLE
    YORUMLAR
DÖVİZ KURLARI
USD 5.8080     EURO 6.6160     IMKB 95182     ALTIN 264,293    
ELAZIĞ ⇓
İmsak 03:01
Güneş 04:52
Öğle 12:30
İkindi 16:25
Akşam 19:59
Yatsı 21:41