Serdar Akinan

27 Haziran 2012 Çarşamba 11:23 DİĞER KÖŞE YAZILARI

MUHATAP SURİYE DEĞİL

Başbakan Erdogan'ın son derece sert açıklaması yanıltıcı olmasın.  
Batılı sistem son bir yıldır Türkiye'yi düpedüz Suriye ile savaşa itekliyordu.
Dünkü konuşmanın tonuna bakarak Ankara'nın bu gaza geldiğini söylemek yanıltıcı olur. Özellikle dünkü konuşmadan sonra Ak Parti iktidarının bölgesel bir çatışmaya dönecek bir savaşa kalkışmayacağını daha da net gördüm. Nedeni ise şu:
Ortaya çıkan tablonun hiç hesaba katılmayan üç ayağı var. İlki Rusya, ikincisi İran ve üçüncüsü Kürt meselesi. Türkiye'nin, Özgür Suriye Ordusu'na ve Suriye Ulusal Meclisi'ne ev sahipliği yapıyor olması, muhaliflere silah dağıtımına lojistik destek vermesi  ve sınıra yığınak yapması ayrı şey. Şavaş ilanı ayrı.
Başbakan'ın konuşmasındaki mesajları, ''Bunun bir adım sonrası savaş ilanıdır'' şeklinde yorumlayanlar neyi kastettiklerini bilmiyorlar. Küresel sistem coğrafyamızda bir büyük soğuk savaş yürütüyor. Taraflar belli. Bu soğuk savaş şayet sıcak çatışmaya dönerse bölgedeki sınırlar değişir.
Bazı analistler bu yeni dengede ''uçak krizi''ni Amerikan merkezli tek kutuplu dünya sisteminin sona erişinin ilanı olduğunu iddia ediyor.
Yanıldıklarını iddia edemeyeceğim.
Kürt meselesi üzerinden cemaat ve Erdoğan arasındaki itişmenin nedenlerini ''Büyük resim'' yazımda anlatmaya çalışmıştım.
Erdoğan'ın mesajı direnmek oldu. Son Dağlıca baskını nasıl bir mesaj ise uçağımızın düşürülmesi de benzer kalibrede bir mesajdır.
Başbakan'ın esip gürlemesi bir yana ben hala onun ısrarla bu ülkeyi giderek büyüyen etnik ve mezhepsel bir catışmadan uzak tutmak için manevralar yaptığı kanaatindeyim.
O nedenle hem Kürt meselesinde hem Suriye'de daha büyük provokasyonlardan korkmuyor değilim. Coğrafyamızın şu andaki fotoğrafı giderek vahim bir hal alıyor. Türkiye bölgesel tüm denklemlerde tahterevallinin bir kefesinde. Ve o kefedeki tüm dengelerde maalesef kendi içinde bir tahterevallide salınıyor. Türk Kürt, Laik Muhafazakar, Alevi Sünni...
YORUM EKLE
    YORUMLAR
ELAZIĞ ⇓
İmsak 05:06
Güneş 06:28
Öğle 12:14
İkindi 15:18
Akşam 17:49
Yatsı 19:05
DÖVİZ KURLARI
USD 5.6626     EURO 6.5275     IMKB 96455     ALTIN 223,567