TİCARET BAKANLIĞI'NDAN “EKMEĞE ZAM” AÇIKLAMASI

Ticaret Bakanlığı, Ankara'da ekmeğe yapılması planlanan yüzde 25'lik zammı durdurdu.

01 Ekim 2018 Pazartesi 22:34 < GÜNDEM


Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada: "Ankara ilinde tarifenin 200 gram ekmeğin fiyatı azami 1 TL olacak şekilde uygulanmasına ilişkin görüş belirtmiş olup, ekmeğin 1 TL’nin üzerinde satılmasına Bakanlığımızca uygun görüş verilmemiştir" denildi.

Ticaret Bakanlığı, Ankara'da ekmeğe yapılması planlanan yüzde 25'lik zammı durdurdu.

Diğer illerde aynı gramajdaki ekmeğe yapılan zamlar konusundaki belirsizlik vatandaşların tepkisine neden olurken, Elazığ’da vatandaşlar, ekmek fiyatlarının eski tarife üzerinden devam etmesini istiyor.

Bakanlık tarafından konuya ilişkin yapılan açıklamada:

"Ekmek fiyat tarifelerinin belirlenmesinde yerel düzeyde oluşturulan heyet/komisyon ile Bakanlığımız görüşünün alınması gerekmekte, ekmek fiyat tarifesinin belirlenmesine ilişkin mevzuatta yer alan usul ve esaslara riayet edilmeden ve Bakanlığımız görüşü alınmadan tarife belirlenmesi mümkün bulunmamaktadır.

AZAMİ 1 TL OLACAK

Bakanlığımız, Ankara ilinde tarifenin 200 gram ekmeğin fiyatı azami 1 TL olacak şekilde uygulanmasına ilişkin görüş belirtmiş olup, ekmeğin 1 TL’nin üzerinde satılmasına Bakanlığımızca uygun görüş verilmemiştir" ifadesi kullanıldı.

ZAMMI SAVUNMUŞTU

Türkiye Fırıncılar Odası, ekmeğe Ankara'da 2 yıldır zam yapmadıklarını belirtip ekmeğin fiyatını 1 liradan 1.25 liraya çıkarmıştı. Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı, zammı savunmuş, 2 yıldır ekmeğe zam yapmadıklarını; un, akaryakıt, işletme ve işçilik giderleri nedeniyle ekmek maliyetlerinde ciddi bir artışın söz konusu olduğuna işaret etmişti.

M.T
 
 
Etiketlerbakan ekonomi
YORUM EKLE
    YORUMLAR
  • Ekrem ALTAŞ - 04 Ekim 2018 Perşembe 11:31
    Yıl sonuna kadar ekmeğe zam yapılmayacağı bakanlık tarafından açıklandığı halde Elazığ'da neden ekmeğe zam yapılmıştır.Çorum da 200 gram ekmek 75 kmuruş Ankara'da 1 TL.İUstanbul da 200 gram ekmek 1 TL.250gram ekmek 125 kuruş olduğu halde ve bu konuda Baükanlığın onayı olmadan zam yapılmayacağı açıklanırken ilgili illerin valileri bu konuda gerekli hasasiyeti gösterip,kontrol ve incelemelerini yaparken Elazığ valiliği bu konu ile neden ilgilenmiyor,elazığ daki şartlar ankara istanbul'dan daha fazla ağırmıdır.Vatandaş olarak ekmek fiyatlarını eski fiyata indirilmesini istiyoruz.Bu konuda vatandaş olarak Ankara ve İstanbul'u emsal alarak yetkilileri göreve davet ediyoruz.
ELAZIĞ ⇓
İmsak 05:54
Güneş 07:22
Öğle 12:21
İkindi 14:48
Akşam 17:09
Yatsı 18:31
DÖVİZ KURLARI
USD 5.2873     EURO 6.0224     IMKB 93699     ALTIN 212,736