TÜRKİYE DİYANET VAKFI, VEKALETLE KURBAN BEDELİNİ AÇIKLADI-ELAZIĞ MÜFTÜLÜĞÜ'NDEN AÇIKLAMA

Türkiye Diyanet Vakfı (TDV), vekâlet yoluyla kurban bedelini yurt içi 850 TL, yurt dışı ise 600 TL olarak belirledi. Elazığ Müftüsü Yusuf Sarıkaya 2017 kurban hedeflerini açıkladı...

01 Ağustos 2017 Salı 15:07 < GÜNDEM


Türkiye Diyanet Vakfı (TDV), vekâlet yoluyla kurban bedelini yurt içi 850 TL, yurt dışı ise 600 TL olarak belirledi…

TDV,  Diyanet İşleri Başkanlığı ile bu yılki Vekâletle Kurban Kesim Programı kapsamında, yurt içinde 275 il ve ilçe merkezinde, yurt dışında da 135 ülkenin 400 bölgesinde kurban kesimi yapacak.

275 bin hisse kurbanın kesilerek dağıtımının yapılması planlanıyor

Diyanet İşleri Başkanlığı ile işbirliği içerisinde gerçekleştirilecek olan Vekâletle Kurban Kesim Programı kapsamında gelmesi beklenen kurban vekâletlerine göre 275 bin hisse kurbanın kesilerek dağıtımının yapılması planlanıyor.

Vatandaşların vekâlet verdikleri kurbanlarının, dini usullere uygun şekilde kesimi yapılarak ihtiyaç sahiplerine ulaştırılması için Diyanet İşleri Başkanlığı ve TDV personeli görevlendirilirken, organizasyonlarda gönüllüler de yer alacak. Yurtiçindeki merkezlerde sığınmacı aileler için de kurban kesimi yapılacak.

"Kurban ibadeti çok sayıda hikmeti barındırıyor"

Türkiye Diyanet Vakfı Genel Müdürü Mustafa Tutkun, İslam dininde yapılan ibadetlerin bir yandan kişiyi Allah’a yaklaştırırken diğer yandan pek çok güzelliği de bünyesinde barındırdığını söyledi.

Allah için edâ edilen kurban ibadetinin de çok sayıda hikmeti barındırdığını vurgulayan Tutkun:

“Kurban ibadeti toplumda kardeşlik, yardımlaşma ve dayanışma ruhunu canlı tuttuğu gibi bayram yapamayanları bayram sevincine ortak ederek sosyal adaletin gerçekleşmesine önemli derecede katkıda bulunmaktadır” dedi.

“7 kıtada gerçek ihtiyaç sahiplerine ulaştıracağız”

“Kurban, sadece akrabaları, komşuları ve dostları değil, yeryüzündeki bütün kardeşlerimizi birbirine yakınlaştırmaktadır” diyen Tutkun:

“Kurban ibadeti Afrika’dan Asya’ya, Uzak Doğu’dan Güney Amerika’ya, adını bile duymadığımız ülkelerde hiç görmediğimiz ve tanımadığımız kardeşlerimize uzattığımız bir yardım eline vesile olmaktadır. İslami usullere uygun olarak kestiğimiz kurbanları, ülkemizdeki ihtiyaç sahiplerinin yanı sıra mülteci kamplarından, savaş ve afet bölgelerine, kıtlık ve kuraklıkla mücadele eden ülkelerden, bir Müslüman’ın selamına muhtaç kalan tecrit yerlerine 7 kıtada gerçek ihtiyaç sahiplerine ulaştıracağız” dedi.
 
“135 ülkenin 400 bölgede kurban kesim ve dağıtımı”

Türkiye Diyanet Vakfı olarak 1993 yılından beri Diyanet İşleri Başkanlığı işbirliği ile Vekalet Yoluyla Kurban Kesim Programı düzenlediklerini belirten Mustafa Tutkun, şunları kaydetti:

“Türkiye Diyanet Vakfı olarak 2016 yılında TDV’ye emanet edilen 239 bin 414 hisse kurban; yurt içinde il ve ilçeler olmak üzere 235 merkezde, yurt dışında 130 ülkenin 530 bölgesinde bizzat görevlilerimizin nezaretinde keserek dağıtımını gerçekleştirdik.

2017 yılı Vekaletle Kurban Kesim Programı kapsamında ise Afrika’da yaşanan kuraklığı da dikkate alarak, yurt içinde 275 il ve ilçe merkezinde 35 bin hisse, yurt dışında ise 135 ülkenin 400 bölgesinde 240 bin hisse kurban kesim ve dağıtımını yapmayı hedefliyoruz.

Kesilen kurbanlar yurtiçinde, ihtiyaç sahiplerine, sığınmacılara, Kur'an kurslarına ve öğrenci yurtlarına, yurtdışında kesilen kurbanlar ise öncelikle açlık, yoksulluk ve iç çatışmaların yoğun olduğu Afrika'dan Orta Asya'ya, Balkanlar'dan Kafkasya'ya, Uzak Doğudan Latin Amerika'ya kadar uzanan gönül coğrafyamızdaki mazlum kardeşlerimize dağıtılmaktadır.

Vekaletle Kurban Kesim Programını, Türkiye'de müftülükler, yurtdışında ise büyükelçilikler, müşavirlikler, ataşelikler, koordinatörlükler, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve ilgili ülkelerdeki dini idareler ve partner kuruluşlar ile işbirliği içerisinde düzenliyoruz.”

Vekalet Yoluyla Kesilecek Kurban Bedelleri

Türkiye Diyanet Vakfı olarak bu yıl vekalet yoluyla kurban kesim bedellerini yurt içinde 850 TL, yurt dışında da 600 TL olarak belirlediklerini vurgulayan Tutkun:

“Vatandaşlarımız, www.diyanetvakfi.org.tr ve bagis.diyanetvakfi.org.tr adreslerinden online bağış yapabilmenin yanı sıra il ve ilçe müftülüklerimize, cami görevlilerimize, PTT şubeleri ile anlaşmalı bankalar aracılığıyla da vekalet yoluyla kurban programına katılıp kurbanlarını vekalet yoluyla kestirebilir” diye konuştu.

Vatandaşların 0312 416 90 00 numaralı çağrı merkezini arayarak kurban bağışı hakkında detaylı bilgi alabileceklerini ifade eden Tutkun:

“Yurt dışında yaşayan gurbetçi vatandaşlarımız da Din Hizmetleri Müşavirlikleri ve ataşelikler ile bu ülkelerdeki dernek ve din görevlileri vasıtasıyla kurban bağışlarını yapabilirler” dedi.

TDV ELAZIĞ ŞUBESİ’NİN 2017 YILI YURTDIŞI HEDEFİ, 500 KURBAN!

Elazığ Müftüsü Yusuf Sarıkaya, vekâletle kurban kesimi konusunda TDV’nin dünya ölçeğinde öncü bir kuruluş olduğunu ve ihtiyaç sahibi insanlara ulaşma noktasında büyük bir tecrübeye sahip alt yapısı bulunduğuna dikkat çekti.
 
Vatandaşların gerek yurt içinde gerekse yurt dışında Türkiye Diyanet Vakfına vekâlet yoluyla kurban kesimi konusunda büyük bir güven duyduğunu ve bu güvenle vatandaşların hizmetinde olduklarını ifade eden Müftü Sarıkaya, 2017 yılı kurban kesimi için başvuruların alınmaya başladığını açıkladı.
 
Elazığ Müftülüğü ve Türkiye Diyanet Vakfı olarak 2016 yılında Elazığ genelinde 1.200 yerli ve yabancı uyruklu ihtiyaç sahibine 3.800 Kg et dağıtımı gerçekleştirdiklerini açıklayan Sarıkaya, yine geçtiğimiz yıl Elazığ Şubesi olarak Elazığ’da hizmet veren yatılı Kur’an kursularına 4 ton et dağıtımı yaparak yaklaşık 8 tonun üzerine çıktıklarını ifade etti.

Sarıkaya, Elazığ TDV olarak geçen yıl yurtdışından vekâlet yoluyla kurban bağışı olarak 300 kesim aldıklarını ve bu yılki hedeflerinin ise bu sayıyı 500’e çıkarmak olduğunu söyledi.

Müftü Sarıkaya konu ile ilgili bilgi almak isteyen vatandaşların Müftülüğe ve Elazığ Müftülüğü Edibe Can Sitesi 1’nci katında bulunan TDV Elazığ Şubesi’ne başvurabileceklerini ifade etti.

Elazığ İçin Bilgi Danışma:

TLF: (0424) 234 00 00

 M.T

 
Etiketlerdiyanet işleri başkanlığı diyanet türkiye diyanet vakfı elazığ müftülüğü yusuf sarıkaya
YORUM EKLE
    YORUMLAR
ELAZIĞ ⇓
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
DÖVİZ KURLARI
USD 4.7275     EURO 5.4833     IMKB 95057     ALTIN 192,737