VALİ KALDIRIM, KEBANLILAR’IN HAYALİNİ KURDUĞU YOLU İNCELEDİ

Elazığ Valisi Çetin Oktay Kaldırım, ilçe ziyaretleri çerçevesinde bugün Keban İlçesi’nde önemli inceleme ve ziyaretler yaptı...

15 Ağustos 2018 Çarşamba 21:00 < GÜNDEM

Elazığ Valisi Çetin Oktay Kaldırım, ilçe ziyaretleri çerçevesinde bugün Keban İlçesi’nde önemli inceleme ve ziyaretler yaptı...

Keban İlçesinde Zırkı Gurup Yolunda ve Gogo Dere Mevkisinde devam eden yol yapım çalışmalarını inceleyen Vali Kaldırım, Kebanlıların 100 yıllık hayalinde sona gelindiğini söyledi.

Gün boyu ilçede temaslarda bulunan Vali Kaldırım, sekiz ay önce yapımına başlanılan ve bitme aşamasına gelen, ilçenin en ücra köylerinin yol mesafesini kısaltacak olan Zırkı gurup yolunda ve Gogo Dere Mevkisinde devam eden yol yapım çalışmasını inceledi.

“GÜZEL BİR ÇALIŞMA YAPILDI”

Vali Kaldırım burada yaptığı değerlendirmede şu ifadelere yer verdi:

“Geçen yıl malumunuz buraya gelmiştik. Gogo deresinde yapılan çalışmaları geçen sonbahar itibariyle başlatmıştık. 9 ay oldu, hem özel sektör, hem Belediyemiz, hem de Özel İdare katkısıyla kaymakamlarımız burada köylere hizmet götürdü, güzel bir çalışma yapıldı. Tabi 5 köyümüzü, 13 mezramızı ilgilendiren güzel bir proje. Vatandaşın hayatını kolaylaştıran, ulaşımını kolaylaştıran, özellikle Keban’a ulaşım noktasında sıkıntı yaşadıkları, uzun bir yoldan Zırkı Gurup yolundan gidiyorlar.

Onu da son derece kısaltan, ve özellikle az önce çıktığımız vatandaşlarımızın, hem çiftçilik yaptığı, hem de yaz aylarında kayısı bahçelerine, en uzun mesafeyi 49 kilometre kısaltıyor. Onu söyleyebiliriz. Dolayısıyla bölge için, burada bulunan köylerimiz için, Gökbilen, Göldere, Akçatepe, Koyunuşağı, Topkıran, Üşpınar ve bunların beldeleri. Vatandaşımızın hayalıiydi. Geçen geldiğimizde burada bir de toplantı yapmıştık.

Kendileri taleplerini söylemişlerdi, ifade de etmişlerdi. 50 yıldır, 100 yıldır bekledikleri bir yoldu. Hatta buradaki bizim Belediye görevlilerimiz, Özel İdare görevlilerimiz vatandaşların yukarıya gelip, yukarıya bakıp ağladıklarını ifade ediyorlar. Aynı zamanda duygusal boyutu da var. Yıllardır özlemini çektikleri, hizmete açılmasını bekledikleri talepte bulundukları bir yoldu. Dolayısıyla güzel bir çalışma oldu. Kamu, devlet, hem de vatandaş işbirliğiyle güzel örnek bir çalışma oldu. Artık son aşamaya geldik” ifadelerini kullandı.

“GELİŞTİRME PROJELERİYLE DAHA DA KÖYLÜLERİMİZİN STANDARTI YÜKSELECEKTİR”

 “Yoğun bir kayısı ekimi ar, çok kaliteli kayısı oluyor. Bademcilik son yıllarda gelişmeye başladı, badem ekimi var. İnşallah bu yoldan sonra yapacağımız hem sulama projeleri, hem de içme sularında geliştirme projeleriyle daha da köylülerimizin standartı yükselecektir. Artık köylerimize kilitli parkede yapıyoruz, alt yapılarını güçlendiriyoruz. Bu standartların yükselmesiyle birlikte inşallah köylülerimiz yaz aylarına geliyor. İnşallah işletme olarak da gelip kayısı, badem, gelir getirici inşallah katma değeri daha nispeten yüksek ürünlere yönelip kaliteli üretimde yapacaklardır. Hedefimiz de bu. Burada arıcılıkta güçlü. Keban’da Türkiye’de iç sularda üretimde birinci olan alabalık ve somun üretimi başladı. Kerevit işlemesi de yapılmasıyla birlikte o sektörde inşallah gelişecek”

“KEBAN’DA CİDDİ BİR POTANSİYEL VAR”

“Ciddi bir üretim var Keban’da ciddi bir potansiyel var. İnşallah hem şehir merkeziyle, hem var olan sektörlerle az önce Keban’ın kenarındaki mağarayla ilgili de projeyi de görüştük. Onu da kalkınma ajansına sundular. İnşallah o da en kısa zamanda tamamlandığı zaman mağarasıyla, barajıyla köylerdeki kayısı üretimi, arıcılığıyla gelişen badem üretimiyle inşallah Keban hak ettiği yere gelecektir.

Güzel çalışmalarda var madencilikle ilgili. İnşallah o noktada da bir altın madeniyle ilgili iyi veriler elde edildi. Onun yanında demir madeniyle ilgili güzel veriler elde edildi. İnşallah onlarda tam neticeye ulaştığı zaman ülkemizin özellikle yer altı zenginliklerinin değerlendirilmesi, iç suların değerlendirilmesi enerjinin yanında barajların balıkçılıkla değerlendirilmesi ve bu tür alt yapılan yapılarak özellikle vatandaşın kırsal alanda tutulması hatta geri dönmesi, üretimini arttırması inşallah bu tür çalışmalarla ülkemiz ekonomisine ilimiz ve Keban ilçemiz ciddi katkı vermeye devam edecektir”

Vali Kaldırım ardından, Keban ilçesinde faaliyet gösteren Alabalık Su Ürünleri İşleme ve Paketleme Tesislerinde incelemelerde bulundu ve Bölge Koordinatörü Ege Erden’den işletme hakkında bilgi aldı. Vali Kaldırım, Keban ilçesinde esnaf ve vatandaşları ziyaret ederek, taleplerini yerinde dinledi.

Kaynak: elazigsonhaber.com

M.T
 
 
 
Etiketlervali çetin oktay kaldırım keban
YORUM EKLE
    YORUMLAR
DÖVİZ KURLARI
USD 5.8057     EURO 6.5299     IMKB 96861     ALTIN 238,344    
ELAZIĞ ⇓
İmsak 04:05
Güneş 05:34
Öğle 12:27
İkindi 16:10
Akşam 19:11
Yatsı 20:34