YEREL ÜRÜNLER DESTEKLENECEK

Ağın leblebisi, dut pestili, üzüm pestili, orcik şekeri gibi Elazığ'a has yerel ürün listemiz 12. çağrıda desteklenmek üzere Avrupa Birliği Komisyonu tarafından onaylandı.

21 Aralık 2013 Cumartesi 00:55 < EKONOMİ

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Elazığ İl Koordinatörü Turan Karahan, 12. çağrı döneminde yerel ürünlere de destek verileceğini ifade etti.

Karahan, 42 ilde uygulanan Ipard programı kapsamında Elazığ'ın projeler ve projelere verdikleri hibelerle ilk 5'teki yerini koruduğunu söyledi. Karahan, bugüne kadar 3 çağrı ilanı gerçekleştirdiklerini belirterek "Bu çağrı dönemlerimizde yaptığımız tanıtımlarla kamuoyunun zamanında ve doğru bilgilendirilmesi neticesinde Elazığ olarak Türkiye'de önemli bir başarıya imza attık. 42 ilde uygulanan Ipard programında ilk 5'te yerimizi koruduk. 9. ve 10. çağrı dönemlerinde yaklaşık 34 projeyle sözleşme imzaladık ve bu projelerin yatırım tutarları 43 milyon civarında" dedi.

Yıl sonuna kadar 9 ve 10. çağrı dönemlerinde kabul edilen projelerin hak edişleri olan 20 milyonluk hibe tutarlarını vatandaşların hesaplarına aktarmış olacaklarını anlatan Karahan, şunları söyledi: "Biz bu kurumu kurduğumuzdan beri anlattıklarımız hep hayaldi fakat bu projelerin hayata geçirilmesiyle birlikte bu hayal gerçek oldu. Biz artık vatandaşlarımıza rahatlıkla bu hibelerin Elazığ'da hayat bulduğunu hibelerle gerçekleşen mevcut tesisleri göstererek anlatabiliyoruz. 9. ve 10. çağrı ilanlarının ardından projeleri henüz elimizde hazırlık aşamasında olan 11. çağrı ilanına çıktık. Bu çağrı dönemimizde 42 il içerisinde 4. olduk. 11. çağrı dönemimizde toplam 55 proje kabulü gerçekleşti ve bu projelerin yatırım tutarı 70 milyon lira olarak belirlendi. Bunun 43 milyon lirası hibe olarak verilecek."

"12. ÇAĞRIDA YEREL ÜRÜNLER DESTEKLENECEK"

12. çağrı döneminde yeni bir uygulamayı hayata geçireceklerini duyuran Karahan, sözlerini şöyle sürdürdü: "Önümüzdeki hafta ilanına çıkmayı planladığımız 12. çağrının hazırlıkları devam ediyor. Bu çağrı ilanında diğerlerine göre farklı bir uygulama gerçekleştireceğiz bunun müjdesini Elazığ halkına vermek istiyorum. Kurulduğumuz günden bugüne kadar yerel ürünlerin desteklenmesiyle alakalı vatandaşlarımızdan yoğun bir talep vardı haklı olarak. Biz de bu talepleri yerine getirebilmek adına Avrupa Birliği Komisyonu'na 95 kalemden oluşan içinde Ağın leblebisi, dut pestili, üzüm pestili, orcik şekeri gibi Elazığ'a has yerel ürün listemiz 12. çağrıda desteklenmek üzere Avrupa Birliği Komisyonu tarafından onaylandı ve onay yazısı geçen hafta elimize ulaştı. 15 Ocak -15 Şubat tarihleri arasında da proje kabulü gerçekleştirmeyi düşünüyoruz. 12. çağrı döneminde daha önce desteklenen ürünler desteklenmeye devam edecek yerel ürünlerse desteklenen ürünlere ilave olacak. Desteklenecek tüm ürünlerin yerel ürün olması gibi bir şart yok."

EG.
YORUM EKLE
    YORUMLAR
DÖVİZ KURLARI
USD 5.7445     EURO 6.4830     IMKB 99835     ALTIN 243,334    
ELAZIĞ ⇓
İmsak 04:54
Güneş 06:16
Öğle 12:35
İkindi 16:02
Akşam 18:44
Yatsı 20:01